هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۱۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در میدان احمدآباد با شاخص ۱۳۰، خیابان‌های باهنر، استانداری و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۰۶، رودکی با شاخص ۱۱۳، رهنان با شاخص ۱۲۱ و میرزا طاهر با شاخص ۱۱۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

وی با اشاره به اینکه دو ایستگاه باغ غدیر و دانشگاه از مدار خارج است، افزود: شاخص کیفی هوا همچنین در دو ایستگاه خیابان پروین با شاخص ۱۵۵ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۸ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: کیفیت هوا در پنج ایستگاه خیابان انقلاب شاخص ۷۹، جی با شاخص ۸۷، فرشادی و کاوه با شاخص ۸۸ و فیض با شاخص ۹۸ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

مزارع گفت: امروز هوای شهر سجزی با شاخص ۱۷۲ ناسالم برای عموم شهروندان و شاهین شهر با شاخص ۷۱ و مبارکه با شاخص ۷۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی آرام و پایدار در سطح استان، غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است ضمن اینکه امروز در نیمه شرقی استان وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5314503

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha