کمیته دائمی ICT سازمان کشورهای درحال توسعه در ایران تشکیل شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد تشکیل کمیته دائمی ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان کشورهای در حال توسعه را به میزبانی ایران مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت ارتباطات، عیسی زارع‌پور در حاشیه آخرین روز اجلاس وزیران ارتباطات و حمل و نقل کشورهای در حال‌توسعه در استانبول با دبیر کل این سازمان و وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان با تأکید بر اهمیت سازمان کشورهای در حال توسعه و اینکه جمهوری اسلامی ایران در این سازمان از ظرفیت و جایگاه قابل‌توجهی برخوردار است، گفت: کشورهای عضو این سازمان از پراکندگی جغرافیایی فراوانی برخوردارند اما ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند این شکاف جغرافیایی را پر کند. بنابراین ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند به محور و موتور محرک باز فعال‌سازی و پویایی مجدد سازمان کشورهای در حال توسعه تبدیل شود.

زارع‌پور با بیان دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهاد کرد که برای تسریع همکاری‌های کشورهای عضو سازمان کشورهای در حال توسعه کمیته دائمی ارتباطات و فناوری اطلاعات این سازمان به میزبانی ایران تشکیل شود.

داتوکو جعفر کوشاری دبیر کل سازمان کشورهای در حال توسعه هم در این دیدار با تقدیر از توجه و نقش جمهوری اسلامی ایران در فعالیت‌ها و احیای این سازمان و استقبال از پیشنهاد وزیر ارتباطات، ابراز امیدواری کرد که در مدت کوتاه شاهد برگزاری مجدد نشست وزرای این سازمان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل کمیته دائمی ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای در حال توسعه در ایران باشد.

رایزنی برای ایجاد و راه اندازی مرکز داده مشترک ایران و ترکیه

در ادامه رایزنی‌ها و دیدارهای دوجانبه وزیران ارتباطات و حمل‌ونقل کشورهای درحال‌توسعه، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان با عادل کارا اسماعیل اوغلو وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه دیدار کرد.

زارع‌پور در این دیدار ضمن تأکید مجدد بر موضوعات مورد علاقه دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه، همکاری در زمینه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، ترانزیت ترافیک داده مرزی میان دو کشور، ایجاد مراکز داده مرزی و افزایش همکاری اپراتورهای ایرانی و ترکیه‌ای را پیشنهاد داد.

وی با تبیین ظرفیت شرکت‌های فناور و توانمندی‌های پلتفرم‌های ایرانی به‌ویژه در حوزه سکوهای پخش محتوا در فضای مجازی، تاکسی‌های اینترنتی و فروش اینترنتی محصولات و خدمات، بر همگرایی و تعامل دو کشور در راه‌اندازی پلتفرم‌های منطقه‌ای تأکید کرد.

همکاری‌های دو کشور در عرصه فضایی، همکاری در سطح بین‌المللی و ضرورت همراهی متقابل دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی ازجمله اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) از دیگر موضوعاتی بود که در این دیدار مورد اشاره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و همتای ترکیه‌ای وی قرار گرفت.

عادل کارا اسماعیل اوغلو، وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه نیز ضمن قدردانی از حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اجلاس وزیران ارتباطات و حمل‌ونقل کشورهای در حال توسعه در استانبول، از پیشنهادهای ارائه شده در این دیدار برای همکاری‌های دوجانبه استقبال کرد.

وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه با اشاره به‌سرعت بالای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و تأکید بر آمادگی ترکیه برای همکاری با کشورهای دوست به‌ویژه کشورهای همسایه، از پیشنهاد وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای ایجاد مرکز داده مشترک استقبال کرد.

وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه با بیان بخشی از فعالیت شرکت‌های ترک در حوزه فناوری اطلاعات، بقای این شرکت‌ها را در گروی همراهی با پلتفرم‌های بین‌المللی دانست که تأمین‌کننده منافع ترکیه باشند. بنابراین از پیشنهاد مطرح‌شده در این دیدار با موضوع همکاری پلتفرم‌های مشترک استقبال کرد و آن را برای کشور متبوع خود حائز اهمیت دانست.

در پایان این دیدار داتوکو جعفر کوشاری دبیر کل سازمان کشورهای در حال توسعه نیز به جمع وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزیر ارتباطات و زیرساخت ترکیه اضافه شد.

وزرای دو کشور در حضور دبیرکل ضمن تأکید بر اهمیت نقش سازمان کشورهای در حال توسعه در تحولات جهانی، اعلام کردند که با توجه به اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه کشورهای در حال توسعه به این سازمان در راه‌اندازی کمیته دائمی ارتباطات و فناوری اطلاعات کمک خواهند کرد تا کشورهای عضو، ارتباطات نزدیک‌تر و بیشتری را در این موضوع مهم تجربه کنند.

در پایان این نشست بیانیه همکاری مشترک بین ایران و ترکیه در چارچوب سازمان کشورهای در حال توسعه امضا شد.

از نکات مهم این بیانیه بیان اراده دو کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، همکاری‌های بین‌المللی، امنیت سایبری و کمک به رفع محدودیت‌ها برای غلبه بر شکاف دیجیتالی بود.

دوازدهمین اجلاس وزرای ارتباطات و حمل و نقل کشورهای در حال توسعه دیروز و پس از سه روز نشست در استانبول با سخنرانی رئیس‌جمهور ترکیه به کار خود پایان داد.

کد خبر 5323010

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha