لزوم اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب از طریق سازمان شانگهای

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایش ظرفیت آن، می تواند در سازمان شانگهای قرار گیرد که ایران میتواند زمینه لازم را فراهم کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، غلامحسین شافعی در نشست هیأت نمایندگان اتاق ایران که با حضور وزیر صمت برگزار شد، اظهار کرد: محور نخست صحبت‌ها در خصوص عضویت ایران در سازمان‌های همکاری شانگهای است. عضویت دائمی ایران مهم‌ترین رخداد سیاست خارجی کشور در ماه‌های اخیر پس از توافق مشارکت راهبردی با چین است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: برای بهره گیری از فرصت‌ها، دولت باید نحوه همکاری با سازمان همکاریهای شانگهای را مشخص کند چرا که ایران می‌تواند نقش یک حلقه بین ۴ موضوع اقتصادی را ایفا کند.

اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایش ظرفیت آن

وی افزود: اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایش ظرفیت آن، می‌تواند در سازمان شانگهای قرار گیرد که ایران می‌تواند زمینه لازم را فراهم کند. پیوند زدن کشورها با ۲ طرح اوراسیا و ابتکار کمربند چین در قالب این سازمان فرصتی است برای ایران تا این کریدور را اجرایی کند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: ایران نیازمند دسترسی به همکاری بانکی و جزئیات آن است تا بدین وسیله زمینه برای همکاری فراهم شود. از طرف دیگر شورای کسب و کار تأسیس کردند و در قالب بخش خصوصی از آن استفاده می‌کنند.

شافعی گفت: تورم تولیدکننده شاخص و معیاری از تغییرات هزینه تولید است که به آن باید توجه جدی شود، افزایش تورم هشداری برای افزایش تورم تولید خواهد بود.

وی تصریح کرد: بر اساس شاخص منتشر شده در شهریور، شاخص مواد اولیه صنعت با افزایش نرخ ارز و افزایش مواد اولیه همچنان در حال افزایش است، تولید کنندگان با کاهش تقاضا و محدودیت قیمت گذاری، دست و پنجه نرم می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: همواره طی ۱۵ فصل از پارسال تاکنون غیرقابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه، مانع اصلی تولید کننده بوده است.

وی ادامه داد: انتظار فعالان بخش خصوصی این است که هزینه‌ها کاهش یابد، فشارهایی که وارد می‌شود باعث می‌شود قیمت‌ها رقابتی نشود؛ درست است برآورد بانک مرکزی از رشد قیمت‌ها حاکی دارد، اما رشد منفی در سرمایه در ماشین آلات در قیمت تأثیر زیادی گذاشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: قدرت رقابتی کشور در محصولات به شدت در حال کاهش است، و به جای توسعه خواهان رشد هستیم. نمی‌توان مشکل تولید و اشتغال را با این روش حل کرد. نیاید تعریف رقابت را در تکثر دید و به موضوع جهانی آن توجه نشود.

شافعی در پایان با قدردانی از مواضع وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت در حمایت از فعالان اقتصادی و بازرگانان، گفت: باید به سمت صادرات کالایی برویم که دانش بنیانی است.

کد خبر 5329693

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =