۱۶ دقیقه سرانه مطالعه غیردرسی/ ۸۶ درصد مردم سینما نرفتند

براساس طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار که مرکز آمار انجام داده، سرانه زمان کل مطالعه غیردرسی ۸ ساعت و ۱۸ دقیقه در ماه و به عبارت دیگر ۱۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه در روز بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مرکز آمار ایران به عنوان متولی اصلی تامین آمارهای مورد نیاز برنامه ریزان طرح‌های آماری ویژه‌ای را انجام می‌دهد که یکی از این طرح‌ها، طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار است.

مرکز آمار، اولین بار در سال ۱۳۹۳ طرح آمارگیری از فعالیت‌های فرهنگی خانوار را اجرا کرد و پس از آن در سال ۱۳۹۴ با افزودن برخی بخش‌ها و سوالات با عنوان طرح آمارگیری از فعالیت‌ها و رفتارهای فرهنگی خانوار این طرح را مجدد اجرا کرد. این طرح در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۹ هم اجرا شد و گزارشی که در ادامه می‌خوانید، گزارشی از اجرای طرح آمارگیری از فعالیت فرهنگی خانوار در سال ۱۳۹۹ است. در این طرح اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت‌های فرهنگی و ویژگی‌های رفتاری اعضای خانوارهای کشور، طی یک مرحله عملیات میدانی گردآوری شده است. جامعه هدف این طرح افراد ۱۵ ساله و بیشتر از ۱۵ سال در نقاط شهری و روستایی است. زمان آمارگیری این طرح اول شهریورماه سال ۱۳۹۹ تا روز سی‌ام شهریورماه ۱۳۹۹ است. اطلاعات مربوط به خانوار از طریق مصاحبه رو در رو با سرپرست یا عضو مطلع خانوار و اطلاعات مربوط به افراد ۱۵ ساله و بیشتر انتخاب شده در خانوار از طریق مصاحبه با فرد نمونه گردآوری شده است.

استان‌های حاضر در این طرح آمارگیری عبارتند از: مرکزی، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، خوزستان، فارس، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، کردستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، زنجان، سمنان و یزد، هرمزگان؛ تهران، اردبیل، قم، قزوین، گلستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و البرز.

مطالعه کتاب، کتاب الکترونیک، نشریه و روزنامه، شنیدن موسیقی اعم از موسیقی سنتی و پاپ ایرانی، محلی، کلاسیک غیرایرانی، و غیرفارسی زبان و کنسرت، اجرای صحنه‌ای، سینما، سینما سیار، تئاتر و ورزش موارد فرهنگی مورد تحقیق در این طرح است.

مطالعه

بر اساس یافته‌های این تحقیق، حدود ۶۳ درصد از افراد ۱۵ ساله و بالای ۱۵ سال باسواد، در یک سال منتهی به زمان آمارگیری سال ۱۳۹۹ مطالعه غیردرسی چاپی یا الکترونیکی شامل کتاب، روزنامه و نشریه داشته‌اند. حدود ۳۷ درصد مطالعه غیردرسی نداشته‌اند.

سرانه زمان کل مطالعه غیردرسی ۸ ساعت و ۱۸ دقیقه در ماه و به عبارت دیگر ۱۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه در روز بوده است.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

۲۲.۴ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر باسواد در ماه منتهی به آمارگیری روزنامه مطالعه کرده‌اند و ۷۷.۶ درصد مطالعه روزنامه نداشته‌اند. سرانه زمان مطالعه روزنامه چاپی و الکترونیکی ۱ ساعت و ۲۳ دقیقه در ماه و به عبارت دیگر ۲ دقیقه و ۴۶ ثانیه بوده است. ۸.۹ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر باسواد در ماه منتهی به آمارگیری نشریه مطالعه کرده‌اند و ۹۱.۱ درصد مطالعه نشریه نداشته‌اند.

موسیقی:

۷۳.۸ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۳۹۹ موسیقی گوش کرده‌اند و ۲۶.۲ درصد گوش نکرده‌اند.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

وضعیت عضویت در شبکه‌های اجتماعی:

۶۵.۲ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۳۹۹ عضو شبکه‌های اجتماعی بوده و ۳۴.۸ درصد عضو نبوده‌اند. به طور متوسط هر فرد ۱۵ ساله و بیشتر در روز ۱ ساعت و ۳۲ دقیقه در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته است. طبق اظهار پاسخ دهندگان به این پیمایش در بین افرادی که عضو شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند، واتس‌اپ با ۸۸ درصد و پس از آن اینستاگرام به ترتیب با ۶۸ و ۶۶ درصد بیشترین میزان عضویت را به خود اختصاص داده است.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

سینما، تئاتر:

حدود ۱۳.۴ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر اظهار کرده‌اند در یک سال منتهی به زمان آمارگیری به سینما رفته‌اند و ۸۶ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر به سینما نرفته‌اند.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

حدود ۳.۳ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر اظهار کرده‌اند در یک سال منتهی به زمان آمارگیری تئاتر رفته‌اند و ۹۶.۷ درصد از افراد ۱۵ ساله و بیشتر به تئاتر نرفته‌اند.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

*البته در خصوص میزان آمار فعالیت فرهنگی سینما، تئاتر و کنسرت باید در نظر داشت که در سال ۱۳۹۹ بخاطر همه گیری کرونا این فعالیت‌های فرهنگی در اغلب ایام سال فعال نبودند و یکی از دلایل پایین بودن آمار در این ایام به این اتفاق برمی‌گردد.

ورزش:

طبق اظهار پاسخگویان برای سال ۱۳۹۹ برآورد می‌شود که حدود ۴۶.۵ درصد افراد ۱۵ ساله و بیشتر فعالیت بدنی ورزشی داشته‌اند و حدود ۵۳.۵ درصد پاسخگویان بیان کرده‌اند که ورزشی انجام نداده‌اند.

سرانه مطالعه غیردرسی در سال ۱۳۹۹ روزی ۱۶ دقیقه بوده است

در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۰.۷ درصد افراد ۱۵ ساله و بیشتر اظهار نمودند که ورزش را به صورت انفرادی و حدود ۲۹.۳ درصد بیان کرده‌اند که گروهی ورزش کرده‌اند. بیشترین مکانی که فعالیت بدنی ورزش در سال ۱۳۹۹ انجام شده با ۳۷ درصد متعلق به محل سکونت و سپس پارک‌ها بوده است.

کد خبر 5330569

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha