همایش وحدت اسلامی در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور برگزار شد

علمای مذاهب اسلامی بر همبستگی امت اسلامی برای برون رفت از چالش‌های پیش رو در همایش وحدت اسلامی در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهورتاکید کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت میلاد بزرگ پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) و همچنین گرامی داشت هفته وحدت، همایش بزرگ سالانه «وحدت امت اسلام» به ابتکار «جنبش بیداری امت مصطفی (ص)» با حضور طیف مختلف علمای شیعه و سنی از سراسر پاکستان و همچنین هئیت دیپلمات‌های ایرانی در سال اجتماعات جامعه عروه الوثقی متعلق به شیعیان در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب برگزار شد.

در این اجتماع وحدت آفرین سراج الحق؛ رئیس جماعت اسلامی، محمدرضا ناظری؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، جعفر روناس؛ مسئول خانه فرهنگ و وابسته فرهنگی سرکنسولگری، سید ضیا الله شاه بخاری؛ رئیس حزب جمعیت متحد اهل حدیث پاکستان، دکتر صاحب زاده ابوالخیر زبیر؛ رئیس ائتلاف ۳۰ حزب شیعه و سنی، دکتر قبله ایاز؛ رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان، علامه امین شهیدی؛ رئیس امت واحده، پیر نقیب الرحمن و پیر چراغ الدین از شخصیت‌های مطرح مشایخ و ده‌ها نفر از دیگر علما شرکت کردند.

محمدرضا ناظری؛ سرکنسول کشورمان در لاهور با بیان ابتکار مهم بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در اعلام هفته وحدت گفت: امام خمینی (ره) به عنوان یک عالم دین و اندیشمند جهان اسلام بیماری بزرگ امت اسلام را در عدم اتحاد و انسجام امت اسلام تشخیص دادند.

وی افزود: حضرت آیت الله خامنه‌ای جانشین شایسته امام خمینی (ره) با همان قدرت و انرژی، موضوع اتحاد میان امت اسلام را با دقت دنبال می‌کنند.

سرکنسول کشورمان در لاهور با استقبال از گرامیداشت دهه رحمت اللعالمین در پاکستان گفت: این تحول خوب در کشور همسایه ما پاکستان به برکت هفته حدت به حقیقت پیوسته است.

وی با بیان اینکه دشمن از کلمه اتحاد امت اسلامی و مردم به شدت می‌ترسد گفت: اگر اتحاد باشد دشمن شهامت کشتار در کشورهای اسلامی از جمله افغانستان را نخواهد داشت. یقیناً اگر وحدت اقوام و گروه‌ها و طوایف مختلف در افغانستان را شاهد می‌بودیم امروز ناظر قتل و عام و ویرانگری در این کشور نبودیم.

سراج الحق؛ رئیس جماعت اسلامی؛ دستیابی به وحدت اسلامی را راه گشایی برون رفت از مشکلات دانست و بر زمینه سازی تبادلات طلبه‌ها در بین مدارس مذاهب مختلف اسلامی برای ایجاد فضای امنیت و تقویت تحمل پذیری و رفع سو تفاهم‌ها تاکید کرد.

وی با تاکید بر ضرورت مقابله با نظام باطل و طاغوت گفت: جماعت اسلامی با هیچیک از احزاب مذاهب اسلامی مشکلی ندارد و با همه آنها در تعامل است.

رئیس جماعت اسلامی پاکستان، قرآن و سنت پیامبر گرامی اسلام را ریسمان الهی نامید و یادآور شد تا زمانی که احزاب مذهبی اسلامی در پاکستان دیدگاه خود را در قبال تحولات اصلاح نکنند و انعطاف نشان ندهند نمی‌توانیم به اتحاد دست یابیم.

وی ترویج میهن پرستی و قوم پرستی را اهرم جهان استکبار برای درگیری‌های منطقه‌ای دانست و خاطرنشان کرد: اگر دشمن توانسته است در دهه‌های اخیر بر منابع عظیم ثروت ملی جهان اسلام به آسانی دسترسی داشته باشد دلیلش قدرت دشمن نیست بلکه عامل آن ضعف و نبود اتحاد بین کشورهای اسلامی است.

رئیس جماعت اسلامی با بیان اینکه اعضای مطرح احزاب سیاسی مانند حزب مردم، جنبش انصاف و مسلم لیگ پاکستان را شیعیان و جریان‌های مختلف اهل تسنن تشکیل می‌دهند گفت: برای رسیدن به اتحاد، احزاب مذاهب اسلامی باید از همین رویکرد احزاب سیاسی پیروی کنند و از تعصب بی مورد مذهبی پرهیز کنند.

همایش وحدت اسلامی در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور برگزار شد

علامه سید جواد نقوی؛ رئیس جامعه عروه الوثقی بر ضرورت توجه جدی به موضوع وحدت امت اسلام تاکید کرد و گفت: وحدت امت تنها یک شعار یا علامت نیست بلکه دستور آن در قرآن به صورت روشن بیان شده است.

وی تشکیل امت اسلام را پیش خیمه رسیدن به اهداف دین عنوان کرد و افزود: بدون در نظر گرفتن تربیت اسلامی و سعه‌صدر، جامعه نمی‌توان در مسیر وحدت حرکت کند.

رئیس جنبش بیداری امت مصطفی (ص) هدف از برگزاری این کنفرانس را دعوت علما و شخصیت‌های مطرح مذهبی تأثیر گذار پاکستانی به وحدت بر اساس آموزه‌ها و احکام الهی در قرآن دانست و از مسلمانان با جریان‌های مختلف فکری و مذهبی خواست زیر چتر واحدی بنام امت اسلامی متحد شوند.

رئیس حزب سیاسی مذهبی جنبش بیداری مصطفی (ص) در ادامه افزود: علمای جریان‌های مختلف مذهبی، وحدت اسلامی را به صورت اصل غیر قابل تردید برای تشکیل حکومت ناب محمدی (ص) بپذیرند زیرا که برای تشکیل تمدن جدید اسلامی چاره‌ای جز وحدت نیست.

علامه سید جواد نقوی، وحدت قرآنی را مرحله نخست برای رسیدن به تمدن جدید اسلامی در عصر معاصر عنوان کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امت اسلامی برای استقلال کامل می‌توانند با فشرده کردن صفوف خود با استفاده از ظرفیت‌های موجود در علوم و فن‌آوری‌های مختلف به پیشرفت برسند.

علامه دکتر راغب نعیمی؛ رئیس جامعه نعیمیه در لاهور نیز با بیان اینکه جهان کفر برای ضربه زدن به اسلام متحد به نظر می‌رسد گفت: قدرت‌های غربی با اجرای سناریوی بهار عربی در ده سال گذشته نه تنها مردم کشورهای اسلامی را از شادی و فرح بخشی‌های بهار محروم کردند بلکه به دلیل عدم اتحاد امت اسلام، آنها توانستند بسیاری از شهرها در کشورهای اسلامی را به ویرانه تبدیل کنند و باعث گرسنگی و بی خانمانی مسلمانان شوند.

وی با اشاره به سناریوی دوم غرب که به صورت غیر محسوس سفر خود را از سکولاریسم آغاز کرده به فمینیسم رسیده و حالا ترویج بی خدایی در فضای مجازی شروع شده است گفت: تهاجم فرهنگی و فکری از دیگر چالش‌های مهم جهان اسلام است که بنیادهای خانواده را هدف قرار داده است.

راغب نعیمی تفکر تکفیری را نیز عامل مهم اختلاف در امت اسلامی دانست و افزود: احزاب مذهبی باید با چاره‌جویی و همبستگی اسلامی از همه این چالش‌ها خارج رشوند و پرچم واحد اسلامی را به اهتزاز درآورند.

همایش وحدت اسلامی در حوزه علمیه عروه الوثقی لاهور برگزار شد

سید ضیا الله شاه بخاری؛ رئیس حزب متحد اهل حدیث، بصیرت اسلامی را راهکار شناخت حقیقت دین دانست. وی گفت: همانگونه که پیامبر اسلام راهبردهای مختلفی در زندگی مکی و مدنی در پیش گرفتند در زمان کنونی نیز با بصیرت اسلامی می‌توانیم برای مقابله به مشکلاتی که جهان اسلام را تهدید می‌کند به اهدافی که منافع امت اسلام را تأمین می‌کند برسیم.

رئیس حزب متحد اهل حدیث خاطرنشان کرد: اختلافات مذاهب اسلامی که در زمینه تشریح و تفسیر عقاید مطرح است نباید عامل جدایی امت اسلامی شود بلکه این اختلافات امری طبیعی است و با نادیده گرفتن آن می‌توانیم به سمت جلو در راستای وحدت حرکت کرد.

قبله ایاز؛ رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان نیز علامه شهید عارف حسین الحسینی؛ رهبر فقید شیعیان پاکستان را مظهر و داعی بزرگ اتحاد دانست و گفت: ایشان در زمان حیات خود با بیان اهمیت حل اختلافات بین سنی و شیعه، هر نوع تلاش و کوشش در این مسیر را همان سنت محمدی (ص) عنوان کرد.

وی ظهور مذاهب گوناگون اسلامی در طول تاریخ را امری طبیعی عنوان کرد و گفت: علت تنوع مذهبی در جهان اسلام این است که مسلمانان صاحب فکر و اندیشه بودند و اسلام را بر اساس افکار خود در چارچوب قوانین و اصول اصلی اسلام تبیین می‌کردند. بنابراین تنوع مذهبی می‌تواند خود برای امت اسلام برای پیشرفت و رشد جامعه به یک فرصت تبدیل شود.

دکتر ایاز با بیان اینکه علمای طراز اول احزاب و جریان‌های مذاهب اسلامی از جمله شیعه، بریلوی، دیوبندی و اهل حدیث برای دفاع از ارزش‌های اسلامی همه با هم متحد هستند گفت: علمای شیعه و سنی همیشه در موضوعات مهم و چالش برانگیز از جمله مقابله با جریان انحرافی قادیانیان، دفاع از خاتمیت و مبارزه با تروریسم افراطی متحد بوده‌اند.

رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان همچنین حضور علمای مهم شیعه و سنی در این اجتماع را نشانه اتحاد اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: دشمن همیشه سعی کرده‌اند اختلافات را نشان دهد اما امروز ما در اینجا جمع شده‌ایم تا اتحاد خود را به رخ آنها بکشیم.

سید چراغ الدین شاه؛ رئیس جامعه سراجیه شهر راولپندی نیز گفت: قرآن و پیامبر گرامی اسلام دو رکن اساسی است که مسلمانان می‌توانند بر اساس آن با هم متحد شوند.

وی با بیان اینکه پیامبر دو چیز را برای امت به یادگار گذاشتند افزود:: کتاب خدا یعنی قرآن و اهل بیت (ع) دو میراث بزرگ پیامبر گرامی اسلام است امری که مسلمانان امروز باید آن را در دستور کار خود قرار دهند.

علامه امین شهیدی؛ رئیس حزب امت واحده نیز گفت: تعالیم اسلام که در قرآن ذکر شده است همگی بر اساس اصول عقلانی است. مسلمانان باید از هر نوع اقدام غیر عقلانی و تعصب پرهیز کنند تا راه برای اتحاد هموار شود.

عبدالخبیر آزاد؛ خطیب مسجد پادشاهی لاهور نیز گفت: دشمن هیچ فرصتی را برای ایجاد شکاف در جوامع اسلامی از دست نمی‌دهد و رسانه‌های آنها هر نوع تظاهرات مذهبی را که در آن خشونت باشد با آب و تاب زیادی پوشش می‌دهند اما این نیروهای باطل هیچ گاه همایش‌هایی که در آن رهبران مذاهب مختلف اسلامی در کنار هم جمع شده باشند و از اتحاد صحبت کنند را پوشش نمی‌دهند.

در این همایش دکتر فرید پراچه؛ نایب رئیس جماعت اسلامی، پروفسور ظفر الله شفیق و عنیق احمد از پژوهشگران دینی نیز با تبیین اهداف مقدس پیامبر گرامی اسلام (ص)، ضرورت دوری از اختلافات و تعیین راهکارهای عملی برای اجرایی شدن اتحاد امت را مورد تاکید قرار دادند.

کد خبر 5335388

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha