۶ معیاری که در انتخاب رئیس جدید سازمان بهزیستی کشور لحاظ شد

مراسم تکریم و معارفه روسای سازمان بهزیستی کشور برگزار شد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۶ معیاری که در انتصاب رئیس سازمان بهزیستی کشور مدنظر بوده را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم آئین تکریم وحید قبادی دانا رئیس پیشین سازمان بهزیستی کشور و معارفه علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

حجت‌اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: در دولت سیزدهم قرار است سخنرانی در مراسم بسیار محدود باشد و قرار است کار انجام شود و مردم نتیجه کارها را ببینند و خیلی احتیاج به بیان موضوعات شاید نباشد. بنابراین قرار بود که ما جلسات معارفه هم نداشته باشیم و افرادی که منصوب می‌شوند و حکمی را دریافت می‌کنند بلافاصله کارشان را شروع کنند. در سازمان بهزیستی به جهت اهمیتی که این سازمان دارد ضمن اینکه ما دیروز معارفه دکتر قادری را انجام دادیم و از جناب دکتر قبادی دانا تشکر کردیم لازم دیدیم تا نشستی در سازمان بهزیستی برقرار شود و با همه افرادی که با این سازمان مرتبط هستند گفتگوی مختصری را داشته باشیم.

عبدالملکی بیان کرد: ما در همان آغاز کار عرض کردیم که وزارت خانه ما وزارت مردم است و بیش از ۶۰ میلیون نفر از مردم عزیز ایرانی مخاطب این وزارت‌خانه هستند. طبیعتاً عزیزترین گروه از این مخاطبان مستضعف‌ترین آن‌ها هستند که حق‌شان به صورت کامل ادا نشده است. این افراد مخاطبان اصلی سازمان بهزیستی هستند. معلولان عزیز و آسیب دیدگان اجتماعی و در کمیته امداد امام خمینی نیز افراد محروم و مستضعفی که تحت حمایت قرار دارند.

وی تاکید کرد: ماموریت رئیس جدید سازمان بهزیستی این خواهد بود که همه تلاش خود را به کار ببندند تا یک زندگی و معیشت طیب و مناسب را برای این گروه مخاطب ما که عزیزترین‌ها در جمهوری اسلامی هستند، فراهم کنند. نگاه کلان ما این است که باید حتماً جلب مشارکت مردم خیر را داشته باشیم.

وی ادامه داد: هم‌افزایی با دستگاه‌هایی که ماموریت متناظر دارند مانند کمیته امداد امام خمینی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و سایر دستگاه‌هایی که متولی موضوعاتی شبیه این سازمان هستند، باید جزء سیاست‌ها و رویکردهای اساسی باشد. مسئله دیگر مطالبه‌گری برای پیگیری حقوق و احقاق حق مجموعه‌هایی است که مخاطب سازمان بهزیستی هستند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در جلسه گذشته که در سازمان بهزیستی بودم عرض کردم که برای احقاق حقوق افراد دارای معلولیت به کسی التماس نمی‌کنیم. ما اقدام قانونی می‌کنیم. قوانین بسیار خوبی وجود دارد که معطل مانده است البته هر جا که نیاز باشد به تشخیص عزیزان در سازمان بهزیستی لایحه تنظیم کرده و تقدیم مجلس می‌کنیم برای اینکه قوانین جدید و بهتر داشته باشیم. از این جهت رییس جدید سازمان بهزیستی موظف خواهند بود تا اجرای قوانین این حوزه را به صورت جدی پیگیری کنند و ما این را می‌دانیم که اجرا نشدن قانون مهمترین مسئله در کشور ما است که باعث مسائلی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵ معیار را در انتصاب ها باید رعایت کنیم، گفت: این ۵ معیار شامل انقلابی‌بودن است، کارآمد بودن، پاک‌دست بودن، فسادستیز بودن و مردمی بودن است. ما موظف هستیم و خواهیم بود تا پایین‌ترین سلسله مراتب اداری این ۵ معیار را رعایت کنیم. در انتخاب رییس سازمان بهزیستی نیز بنده معیار ششمی را اضافه کردم و آن این است که فرد منتخب باید متعلق به همین جامعه و همین سازمان باشد و مصائب و دردهای این مجموعه را بفهمد و اقتضائات سازمانی را درک کند و با این شرایط آشنا باشد.

وی ادامه داد: آقای قادری هر شش معیاری را که مطرح کردم در حد بسیار بالا دارند. ایشان از نیروهای سازمان بهزیستی هستند و مدتی را توفیق داشتند به عنوان مدافع حرم خدمت کردند و از مجاهدین انقلاب اسلامی هستند و یک مدیری هستند که به صورت همزمان چند ویژگی متضاد را دارند. ویژگی اول تواضع است که قطعاً با گروه‌های مخاطب یعنی افراد دارای معلولیت و آسیب‌دیدگان اجتماعی بسیار لازم است. ما به یک آدم متکبر در بهزیستی احتیاج نداریم بلکه به کسی احتیاج داریم که همانطور که آقای قبادی دانا گفتند در این جا نوکری کند و نوکری این جامعه را افتخار خود بداند.

وزیر تعاون ادامه داد: آقای قادری در عین حال بسیار مقتدر و قاطع و مدبر در مدیریت هستند و هرجا بودند این ویژگی را نشان دادند. ایشان یک فرد مجاهد و بسیار پرکار هستند. محل خدمت قبلی ایشان در بنیاد مستضعفان مدیرعاملی یکی از هلدینگ‌های بسیار بزرگ و مهم بنیاد مستضعفان بودند و آقای مهندس فتاح که رییس بنیاد هستند به من گفتند که من به ایشان ابلاغ کرده‌ام که ساعت ۱۲ شب باید به خانه برود و این موضوع برای من جالب بود. اینکه با ماشین شخصی خود در سراسر کشور برود و واحدهای تحت مدیریت خود را سرکشی کند. همه این اقدامات می‌شود رمز جهش یکی از هلدینگ‌های بسیار بزرگ بنیاد مستضعفان که ایشان مدیر آنجا بودند.

عبدالملکی تصریح کرد: ما به چنین شخصیتی که برآمده از جامعه بهزیستی باشد احتیاج داریم تا این سازمان را بتواند هدایت کند. آقای دکتر قادری جایگزین فردی می‌شوند که کمابیش شبیه خودشان هستند آقای دکتر قبادی دانا از مدیران عزیز و پرافتخار کشور ما هستند و در این سال‌ها زحمت کشیدند و من در کمیته امداد می‌دیدم که چقدر زحمت کشیدند و فشار کار و استرس ایشان را چقدر اذیت کرد و به قول خودشان موهایشان سفید شد. ایشان هم فردی بسیار پرکار هستند و ما مطمئن هستیم هر جا باشند چه در حوزه‌های علمی و پزشکی یا مدیریتی قطعاً فرد موثری برای مردم و انقلاب اسلامی هستند.

در این مراسم همچنین قبادی دانا با بیان عملکرد نزدیک به سال حضورش در سازمان بهزیستی کشور برای رئیس جدید سازمان آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدوارم با حضور آقای قادری شاهد بهبود و ارتقا و سرعت یافتن فعالیت ها برای گروه های هدف سازمان بهزیستی کشور باشیم.

وی گفت: به مدت ۲ سال و ۱۰ ماه فرصت خدمت به جامعه هدف سازمان بهزیستی و بهره‌مندی از همراهی همکارانم در این سازمان را داشتم. در این مدت با حوادث تلخ و شیرین و تنگناها و گشایش‌های فراوانی رو به رو بودیم که در هر شرایطی خم به ابرو نیاوردند، در سراسر ایران سپری شدند.

قبادی دانا بیان کرد: نوع برخورد با جامعه هدف این سازمان و همدلی و همراهی با مشکلات آن‌ها از عهده دل سوختگانی بر می‌آید که آموخته‌اند چگونه با تاب‌آوری در مواجهه با حجم وسیع مشکلات به بهترین شکل یار و یاور و مددکار دردمندان باشند. همچنان معتقد هستم سازمان بهزیستی به سبب سختی وظایف حوزه ماموریتی که همه روزه و به صورت دائمی دارند باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: بخش زیادی از جامعه هدف سازمان به سبب تحریم‌های ظالمانه‌ی آمریکا و بحران کرونا که در دو سال اخیر به اوج رسید علاوه بر محرومیت‌ها و نیازهای قبلی با سختی‌های مضاعفی رو به رو شدند. افراد دارای معلولیت ناشنوایان، نابینایان و معلولین داری معلولیت جسمی و حرکتی افراد و خانواده‌های دارای معلولین ذهنی بیماران روانی و سایر جامعه هدف شیر زنان سرپرست خانوار کودکان فاقد سرپرست موثر کودکان کار و آسیب دیده بیماران ناشی از مصرف مواد و سایر افرادی که تحت پوشش این سازمان هستند هر کدام مسیر پر دست‌اندازی دارند.

رئیس سابق سازمان بهزیستی اظهار کرد: مسئولین ارشد نظام و در راس آن‌ها مقام معظم رهبری که لطف و عنایت ایشان شامل حال سازمان بهزیستی و جامعه هدف این سازمان بوده و همچنین مجموعه‌های حاکمیتی تحت امر ایشان اعضا محترم هیات دولت و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و عزیزان قوه قضائیه در کنار سازمان بهزیستی با حمایت دلسوزانه به یاری جامعه هدف بهزیستی آمدند تا با کم‌ترین آسیب از این مسیر عبور کنیم.

کد خبر 5337244

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =