منافع ما در مذاکرات باید تامین شود/ اخذ تضمین از آمریکا ضروری است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: باید منافع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات تأمین شود و کشورهای غربی و آمریکا باید تضامین لازم را دهند.

عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به اظهارات اخیر جمهوری خواهان کنگره آمریکا مبنی بر اینکه اگر در انتخابات میان‌دوره‌ای سال آینده، کنترل کنگره را در دست گیرند، به توافق احتمالی دولت آمریکا با ایران پایبند نخواهند بود، اظهار داشت: ما برای تأمین منافع ملت ایران کاملاً مصمم و مصر هستیم و اینکه در داخل آمریکا چه می گذرد، نباید مانع از اقدام منطقی و اصولی جمهوری اسلامی ایران شود.

وی بیان کرد: آمریکایی‌ها همچنان مدل رفتاری راهزنی دریایی را دنبال می‌کنند، به این معنا که اگر بتوانند، دزدی می‌کنند و اگر نتوانند، توافق می‌کنند تا در زمان دیگری بتوانند دزدی خود را انجام دهند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که توانمندی تأمین منافع ملی خودش را دارد و دولت سیزدهم نیز با چنین رویکردی فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند و همین امر سبب شده است تا آمریکایی‌ها متوجه این باشند که نمی‌توانند مانند دوره‌های قبل حقه بازی کنند.

مقتدایی درباره علت اصرارهای غرب برای انجام مذاکرات، تصریح کرد: البته حقه بازی، ذات دیپلماسی آمریکایی است و از یک سو تعهدات خود را انجام نمی‌دهند و از سوی دیگر برای آغاز مذاکرات التماس می‌کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران باید به دور از هرگونه غوغاسالاری بین المللی و رفتارهای خارج از منطق، تأمین منافع ملت ایران را دنبال کند. در واقع، ما باید به فکر تأمین منافع ملی خودمان باشیم و متناسب با آن اقدام کنیم و اگر قرار است منافعی به مردم ایران نرسد، چرا باید توافقی صورت گیرد؟

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات منطق خودش را به صورت شفاف و دقیق بیان و اعتمادسازی کرده است و اکنون غربی‌ها به ویژه آمریکای پیمان‌شکن باید اعتماد ما را جلب کنند.

مقتدایی گفت: جمهوری اسلامی ایران یک بار از این سوراخ گزیده شده و نباید باری دیگر منافع ملت ما در مذاکرات به خطر بیفتد. حتما باید منافع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات تأمین شود و کشورهای غربی و آمریکا باید تضامین لازم را دهند.

کد خبر 5344858

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha