رتبه ۲۹سهم آذربایجان غربی از شاخص های آموزشی/ وجود۵۶۰۰کلاس تخریبی

ارومیه–قرار گرفتن در رتبه ۲۹ کشوری، تراکم بالای کلاسی، ۱۳۴ کلاس درس کانکسی، ۲۹۲ کلاس چوبی و نیاز به مقاوم سازی ۶۰۰۰ کلاس درس نشان دهنده شکاف عمیق در بخش آموزش آذربایجان غربی است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- سکینه اسمی: به اعتقاد کارشناسان آموزشی دسترسی محدود به امکانات آموزشی در سنین مدرسه، مشکلات اقتصادی، پراکندگی بی سوادان و نیز مسائل و موانع فرهنگی در کنار فقر اقتصادی و اجتماعی در کنار عقب ماندگی تاریخی استان مهمترین دلایل قرار گرفتن استان در رتبه‌های آخر شاخص‌های آموزشی به شمار می‌رود.

اگر از مرزی بودن استان، درگیری هشت ساله در جنگ تحمیلی و بعد از آن درگیری با اشرار و کوهستانی بودن مناطق که از دلایل اصلی عقب ماندگی آموزشی در استان به شمار می‌رود بگذریم غفلت چندین ساله و بی توجهی مسئولان به این بخش نیز موجب شده این استان با وجود ظرفیت‌های بالا از مشکلات زیادی در این حوزه رنج ببرد.

در حال حضار بیشتر مدارس استان دارای بافت فرسوده بوده‌اند در سال‌های گذشته هم در جهت نوسازی این مدارس اقدام شده ولی این نوسازی‌ها هیچ تأثیری در روند افزایش فضای درسی برای هر دانش‌آموز نداشته است.

بر اساس اطلاعات موجود سرانه فضای آموزشی در آذربایجان غربی به ازای هر دانش آموز در سطح استان ۴.۰۵ متر مربع است در حالی که سرانه فضای آموزشی در کشور ۵.۱۸ مترمربع است.

رتبه ۲۹ سهم آذربایجان غربی از شاخص های آموزشی/وجود۵۶۰۰کلاس تخریبی

۱۳۶۵ کلاس خشتی، چوبی، کانکسی در آذربایجان غربی وجود دارد

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت مدارس و سرانه آموزشی در استان به خبرنگار مهر گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته استان از نظر فضای آموزشی نیازمند تلاش‌ها و توجهات بسیار ویژه ای از سوی مسئولان استانی و کشوری است، متأسفانه وجود ۱۳۴ کلاس درس کانکسی با جمعیت دانش آموزی بیش از ۲۰ نفر، ۲۵۵ کلاس سنگی و ۲۹۲ کلاس چوبی برخورداری از سرانه ۴.۰۵ به ازای هر دانش آموز، این استان را در رده‌های پایین و آخر جدول مقایسه‌ای استان‌ها قرار داده است.

هم اکنون در آذربایجان غربی بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ کلاس تخریبی و هزار و ۳۶۵ کلاس خشتی، چوپی، سنگی و کانکسی و اجاره‌ای و حدود ۶ هزار کلاس نیازمند مقاوم سازی هستند سپیده طیب قاسمی ادامه داد: در حال حاضر میانگین فضای آموزشی در کشور ۵.۱۸ متر مربع است و میانگین فضای آموزشی در آذربایجان‌غربی ۴ متر مربع و در سرانه فضاهای آموزشی در رتبه ۲۹ کشوری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ کلاس تخریبی و هزار و ۳۶۵ کلاس خشتی، چوپی، سنگی و کانکسی و اجاره‌ای و حدود ۶ هزار کلاس نیازمند مقاوم سازی در استان وجود دارد، اظهار کرد: این آمار بیانگر عقب ماندگی استان در بخش سرانه فضاهای آموزشی است.

قاسمی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۴۲ باب مدرسه با دو هزار و ۳۰۷ کلاس درس در استان در حال احداث است که با بهره برداری آنها تحول خوبی در حوزه آموزشی خواهیم داشت از استاندارد سازی یک هزار و ۲۵۹ کلاس درس در استان خبر داد.

رتبه ۲۹ سهم آذربایجان غربی از شاخص های آموزشی/وجود۵۶۰۰کلاس تخریبی

۵۰۰ کلاس درس دهه فجر تحویل آموزش و پرورش آذربایجان غربی می‌شود

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی با بیان اینکه از این تعداد پروژه ۲۵۷ کلاس درس تاکنون تحویل آموزش و پرورش استان شده است، گفت: در ایام الله دهه فجر نیز ساخت ۵۰۰ کلاس درس به اتمام رسیده و تحویل سیستم آموزشی استان می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه سال گذشته تعداد ۱۰۴ مدرسه بالغ بر ۶۰۰ کلاس درس تحویل آموزش و پرورش استان شد، عنوان کرد: تا پایان سال جاری ۷۰۰ کلاس درس اتمام یافته به آموزش و پرورش استان تحویل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر به طور میانگین روزانه یک باب کلاس درس به فضای ایمن آموزشی استان اضافه شده است، گفت: با احداث این کلاس‌ها درصد کلاس‌های نیازمند تخریب و بازسازی و مقاوم سازی استان از ۳۰ درصد به ۲۰.۷ درصد کاهش یافته است.

قاسمی خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ تاکنون خیرین مدرسه ساز ملی و استانی حدود ۳,۸۰۰ میلیارد ریال در حوزه مدرسه سازی تعهد کرده‌اند با تحقق این تعهدات تاکنون ۴۶۸ باب مدرسه در قالب ۱۹۹۱ کلاس درس به صورت خیری یا با مشارکت خیرین تکمیل تجهیز و تحویل شده است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان غربی میزان تراکم کلاسی در مقطع ابتدایی را ۲۵.۲۹ درصد، متوسطه اول ۲۷.۸۶ و متوسطه دوم ۲۵.۰۵ و تراکم کل استان ۲۵.۸۲ عنوان کرد.

رتبه ۲۹ سهم آذربایجان غربی از شاخص های آموزشی/وجود۵۶۰۰کلاس تخریبی

استانداردسازی سیستم گرمایشی ۳۰۰ کلاس درس در حال انجام است

قاسمی در خصوص استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس استان گفت: سال ۹۳ در حدود ۹ هزار و ۱۱۸ کلاس درس دارای بخاری‌های غیراستاندارد بودند که تاکنون ۸ هزار و ۴۹۲ کلاس درس استانداردسازی شده و عملیات استانداردسازی سیستم گرمایشی ۳۰۰ کلاس درس با پیشرفت ۸۵ درصدی در حال انجام است.

باید شکافی که میان مناطق کم برخوردار و برخوردار در حوزه فضاهای آموزشی وجود دارد، برداشته شود و ما همچنان نیازمند کمک و مساعدت خیرین در نهضت مدرسه سازی در استان هستیم وی فعال سازی هنرستان ۲۱ کلاسه ارومیه که با وقفه طولانی ۱۰ ساله، شروع مجدد عملیات پروژه‌های متوقف خدیجه کبری سردشت، ۱۱ باب مدارس شبانه روزی در سطح استان را از مهمترین اقدامات اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در سال‌های اخیر برشمرد.

اظهارات قاسمی در حالی صورت می‌گیرد که پر کردن شکاف عمیق آموزشی در استان نیازمند کار جهادی و همت همه مسئولان کشوری و آذربایجان غربی است.

استاندار آذربایجان غربی روز گذشته در جشنواره خیرین مدرسه سازی استان از وضعیت موجود انتقاد کرد و گفت:: بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ کلاس تخریبی و هزار و ۳۶۵ کلاس خشتی، چوبی، سنگی و کانکسی و اجاره‌ای و حدود ۶ هزار کلاس که نیازمند مقاوم سازی هستند در استان وجود دارد که این ارقام شایسته مردم آذربایجان غربی نیست.

محمدصادق معتمدیان با تاکید بر به به کار گیری ظرفیت‌های ملی و نهادهای انقلابی از جمله بنیاد برکت و بنیاد مستضعفان برای شروع نهضت مدرسه سازی در استان، گفت: همکاری لازم در حوزه ساخت مدارس در استان باید انجام شود، چراکه امروز نیازمند عزم جدی هستیم برای اینکه بتوانیم نهضت مدرسه سازی را در استان آغاز کنیم.

معتمدیان با بیان وجود شکاف‌های آموزشی در سطح استان، تأکید کرد: باید شکافی که میان مناطق کم برخوردار و برخوردار در حوزه فضاهای آموزشی وجود دارد، برداشته شود و ما همچنان نیازمند کمک و مساعدت خیرین در نهضت مدرسه سازی در استان هستیم.

رتبه ۲۹ سهم آذربایجان غربی از شاخص های آموزشی/وجود۵۶۰۰کلاس تخریبی

دولت سیزدهم مشکلات زیرساختی آموزش در آذربایجان غربی را برطرف کند

مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز با اشاره به قابل قبول نبودن وضعیت آموزشی استان گفت: انتظار داریم دولت سیزدهم با نگاه ویژه به این استان با هدف محرومیت زدایی اقدامات اساسی در حوزه زیرساخت‌های بخش آموزشی صورت گیرد.

هم اکنون کمبود نیروی انسانی با استمرار کار بازنشستگان و حق التدریسی ها پوشش داده شده است مهین منافی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه افزایش سرانه آموزشی و کاهش تراکم کلاسی نیازمند تخصیص اعتبارات مورد نیاز است، عنوان کرد: کمبود نیروی انسانی در کنار مدارس تخریبی، سه شیفته از دیگر مشکلات بخش آموزشی استان به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه در استان ۸۵۰۰ نیروی انسانی در حوزه آموزش و پرورش کمبود داریم، عنوان کرد: هم اکنون کمبود نیروی انسانی با استمرار کار بازنشستگان و حق التدریسی ها پوشش داده شده است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی بیان کرد: سرانه فضای آموزشی در آذربایجان غربی ۴.۰۵ مترمربع به ازای هر دانش آموز است که پایین‌تر از میانگین کشوری به شمار می‌رود که البته این رقم در شهرستانی نظیر پیرانشهر، ۱.۷ مترمربع است.

آموزش به عنوان مهمترین رکن توسعه هر جامعه‌ای به شمار می‌رود که باید برای ارتقای کمی و کیفی آن بیشترین اقدامات صورت گیرد، بدون توجه به ارتقای شاخص‌های آموزشی نمی‌توان به توسعه همه جانبه آذربایجان غربی امیدوار بود.

هرچند طی ۲ سال اخیر، به علت شیوع بیماری کووید ۱۹، مهمترین دغدغه مدیران آموزشی در دنیا، ایران و به تبع آن آذربایجان غربی به این بیماری معطوف شده ولی همچنان مشکلات بسیاری در حوزه آموزش و پرورش به ویژه در استان محرومی نظیر آذربایجان غربی وجود دارد که باید برای حل آنها، کار کرد.

کد خبر 5347663

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =