تلاش برای هدایت ساماندهی شده گردشگران ورودی از عراق

شرکت های ایرانی و عراقی که در حوزه گردشگری و سلامت فعالیت می کنند، رودرروی هم قرار گرفتند تا بتوانند گردشگران بیشتری را با همراهی آژانس ها هدایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست همکاری شرکت‌های گردشگری و سلامت ایران و عراق در هتل پردیسان مشهد از روز گذشته برگزار شده و تا فردا نیز ادامه خواهد داشت. روز اول هیئت‌های عراقی وارد ایران شدند. برخی از این هیئت‌ها نیز به استان‌های کردستان و کرمانشاه رفته بودند تا با ظرفیت‌های سلامت و گردشگری این استان‌ها آشنا شوند. سپس در ادامه سفر خود به استان خراسان رضوی و شهر مشهد آمدند تا با آژانس‌های مسافرتی درباره ورود گردشگران عراقی به مشهد مذاکرات دو جانبه ای داشته باشند. در ابتدای این برنامه عزیز التمیمی نماینده شرکت‌های گردشگری عراق گفت: لازم است بین شرکت‌های گردشگری دو کشور همکاری‌های بیشتری صورت گرفت و بر کسی پنهان نیست که گردشگری سلامت، نقش مهمی را در این قضیه ایفا می‌کنند. ولی بعضی از استانداردهایی که باید رعایت شود، انجام نمی‌گیرد. این موضوع جای بررسی و تجدیدنظر دارد. امیدوارم کسانی که مسئول هستند، پیگیر این مسائل باشند.

محمد رضا دشتی اردکانی رئیس فراکسیون گردشگری مجلس هم بیان کرد: دولت سیزدهم سرآغاز تحول گردشگری است. در سه ماهه گذشته، دولت نشان داد که در آینده شاهد تحول در حوزه گردشگری خواهیم بود. ما ایران و عراق را یک کشور می‌دانیم و انتظار داریم بعد از این جلسه سند توسعه گردشگری ایران و عراق تنظیم شود.

محمود ادیب مدیر کل کنسولی وزارت خارجه نیز در این نشست با بیان اینکه اولویت ما در دولت و وزارت خارجه، همسایگانمان هستند، گفت: هیچ دولتمردی نمی‌خواهد روابط مردم دو کشور قطع شود. شاهد حرف بنده، مراسم اربعین بود که به رغم تعیین سهمیه برای ایران در عراق، مردم خودشان وارد عمل شدند و این اتفاق بزرگ را رقم زدند.

وی افزود: بیش از ۱۲ تا ۱۴ نوع روادید داریم که سرآمد همه آنها روادید گردشگری است. نگاه وزارت گردشگری و میراث فرهنگی و همکاران آنها یک نگاه بلندمدت نسبت به حوزه گردشگری است که برآیند این نگاه، توسعه روابط با کشورهاست.

ادیب به سامانه روادید وزارت خارجه اشاره و تصریح کرد: در دوره ۲۰ ماهه کرونا شاید براساس الزاماتی که باید رعایت می‌شد به ناچار تنها به سمت صدور روادید درمانی رفتیم. این محدودیت صدور روادید، مشکلاتی برای وزارت خارجه و آژانس‌ها به همراه داشت. گرچه بخشی از آن منجر به زنده ماندن حوزه گردشگری سلامت شد. اگر همین پنجره نیز باز نبود، بسیاری از افراد حتماً به لحاظ اقتصادی ضربه بیشتری می‌دیدند. امیدوارم با عبور از این دوره و احیای روادید گردشگری، شاهد توسعه روابط بین دو کشور باشیم ولی باید توجه کرد که کرونا هنوز تمام نشده و اگر مراقب نباشیم در تورها و سفرهای انفرادی، مشکلاتی به وجود می‌آید و ستادهای کرونای هر دو کشور، محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند.

مدیر کل کنسولی وزارت خارجه بیان کرد: امیدوارم در دوره کمتر از یک ماه این نواقص برطرف شود و مسیر مشخصی برای آغاز روادید گردشگری تعریف کنیم. به هر حال باید نگاه همه ما به دوره بعد از کرونا باشد.

در ادامه این نشست علی عابدی سرکنسول ایران در بصره نیز بیان کرد: در وهله اول باید موانعی را احصاء کرد و در جهت برطرف کردن آن قدم برداشت تا بتوان اهداف مورد نظر را تحقق بخشید.

وی درخواست کرد: همانطور که ایران تسهیلاتی را به عراقی‌ها بابت ورود به ایران می‌دهد، عراق نیز چنین کاری را انجام دهد. همچنین دوستان ما در معاونت گردشگری، پلتفرمی را تهیه کنند که شرکت‌های گردشگری با استفاده از آن خدمات بدهند. ما آمادگی داریم به دوستان طرح‌هایمان را ارائه کنیم.

در ادامه مجتبی کریمی نماینده وزارت خارجه در کربلا نیز گفت: بنده در چند سالی که در کربلا زندگی می‌کنم شاهدم چطور عراقی‌ها از خودگذشتگی می‌کنند تا بتوانند از زوار ایرانی پذیرایی کنند. مهمان نوازی آنها زبانزد خاص و عام است. هیچ دو کشوری نیست که در دوره یک ساله ۹ میلیون نفر بین دو کشور تبادل گردشگر داشته باشد.

وی افزود: یک زمانی روادید گردشگری صادر می‌شد اما رایگان بود. بعد از آن دو بار تجربه لغو روادید را داشتیم. یک بار اربعین ۹۸ بود که سه میلیون و ۴۰۰ هزار ایرانی به عراق رفتند. بعد از آن ایران چند بار لغو روادید داشت.

کریمی خطاب به آژانس‌های مسافرتی اظهار داشت: برای اینکه بتوانید لغو روادید را جا بیندازید، نقش زیادی دارید. نقش مردم در اینکه دولت‌ها تسهیلات ایجاد کنند، زیاد است اما نقش آژانس‌ها و کسانی که تخصص دارند، در این زمینه بیشتر است. ما سعی کردیم در دوره کرونا یار شما باشیم تا بیماران عراقی بتوانند به ایران آمده و درمان شوند. ارتباط با گردشگری سلامت و زیارت بین برادران ایرانی و عراقی، توان مضاعفی را به وجود می‌آورد تا این سامان بهتری داشته باشد. هر چقدر بتوان این موضوع را ساماندهی کرد، جمعیت بیشتری می‌توانند از این فرصت برای رفت و آمد دو کشور استفاده کنند.

وی افزود: ما باید در عراق تورهای گردشگری سلامت که توسط آژانس‌های تخصصی اجرا می‌شود را افزایش دهیم. برخی از افرادی که در این نشست حضور دارند، این کار را انجام می‌دهند. ارتباط شما و نزدیک شدنتان با آژانس‌های ایرانی باعث می‌شود تورهای ترکیبی ایجاد کنید و موجب استقبال مردم از این تورها شوید.

کریمی از اعزام یک هیئت از ایران به عراق خبر داد و گفت: این هیئت به زودی برای برخی از تبادلات بیمه‌ای به عراق می‌رود. این هم فرصتی است برای اینکه در حوزه حوادث و سلامت بیماران فعالیت‌های دیگری انجام شود.

پس از پایان این نشست یک جلسه B۲B بین شرکت‌های گردشگری ایرانی و عراقی برگزار شد که هر دو طرف درباره همکاری‌های دوجانبه صحبت کردند. پس از آن به بیمارستان رضوی رفته و با بخش‌هایی از این بیمارستان آشنا شدند چرا که بیمارستان رضوی یکی از مهمترین بیمارستان‌هایی است که گردشگران خارجی زیادی به آن برای درمان مراجعه می‌کنند. این بیمارستان بنا به گفته مدیر آن ۱۸ اتاق عمل فعال و به روز دارد و اولین بیمارستان غیردولتی است که از طرف وزارت بهداشت موفق به دریافت درجه عالی شده است. پس از آن نیز دوباره این شرکت‌های گردشگری به مذاکرات دو جانبه خود طی امروز و فردا ادامه خواهند داد.

کد خبر 5360778

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =