«زمین‌های مسلح» به فصل آخر رسید/ تدوین طرح جلد هفتم حماسه ۲۷

گلعلی بابایی از نگارش آخرین فصل کتاب «زمین‌های مسلح» و پایان طراحی جلد هفتم مجموعه حماسه ۲۷؛ کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله (ص) خبر داد.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: یازدهم آذر امسال؛ مصادف با بیست‌وپنجمین سالگرد آغاز پروژه مستند تاریخی‌پژوهش و نگارش مجموعه ١٠جلدی حماسه ٢٧؛ کارنامه عملیاتی لشکر٢٧ محمد رسول الله (ص) در دفاع مقدس است.

تدوین کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ در حوزه یگان‌نویسی، پاییز سال ۷۵ بر اساس طرحی از حسین بهزاد و گلعلی بابایی آغاز شد و اولین‌کتاب آن با عنوان «همپای صاعقه» منتشر شد که درباره تشکیل تیپ ۲۷ و حضورش در عملیات‌های فتح‌المبین و بیت‌المقدس و پس از آن حضور تیپ ۲۷ در سوریه و لبنان بود. «همپای صاعقه» در واقع کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ از بدو تشکیل تا پایان فرماندهی احمد متوسلیان بر آن را شامل می‌شد.

طی سال‌های بعد، کتاب‌های «ضربت متقابل» درباره حضور لشکر ۲۷ در عملیات رمضان، «کوهستان آتش» درباره حضور در عملیات‌های والفجر ۳، ۴ و ۵ و «شراره‌های خورشید» درباره حضور در عملیات خیبر منتشر شدند. این میان از نظر تاریخی، فاصله بین کتاب‌های «ضربت متقابل» و «کوهستان آتش» یعنی عملیات‌های رمضان و والفجر ۴ که مربوط به حضور لشکر ۲۷ در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر یک می‌شد خالی مانده بود. البته طرح پرداخت به این دو عملیات پیش‌تر با عنوان کتاب «زمین‌های مسلح» آغاز شده بود که به‌دلایلی ازجمله گردآوری اسناد و مدارک، انتشار آن تا امروز میسر نشد و نوبت چاپش پس از چهارکتاب نامبرده رسید.

«زمین‌های مسلح» جلد چهارم از کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ است اما از نظر ترتیب چاپ، پنجمین‌کتابی است که در قالب مجموعه ۱۰ جلدی حماسه ۲۷ چاپ می‌شود. این کتاب به‌تازگی و طی روزهای گذشته وارد مرحله نهایی نگارش شده و گلعلی بابایی نویسنده آن مشغول نوشتن فصل پایانی آن شده است. همزمان بابایی و حسین بهزاد تدوین طرح کلی جلد هفتم حماسه ۲۷ با عنوان «مصاف ألهالة» را هم آغاز کرده‌اند.

گلعلی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این کتاب گفت: همزمان با آغاز نگارش فصل پایانی «زمین های مسلح» به‌عنوان کتاب چهارم از مجموعه حماسه ٢٧، مراحل تدوین طرح کلی کتاب «مصاف ألهالة» هم به‌عنوان جلد هفتم این مجموعه به پایان رسیده است.

وی افزود: «مصاف ألهالة» دربرگیرنده دوران یک‌ساله فرماندهی شهید عباس کریمی و کارنامه عملیاتی لشکر ۲۷ در نبرد آبی-خاکی بدر است که تدوین طرح کلی‌اش به‌طور مشترک با حسین بهزاد به پایان رسیده است.

نویسنده کتاب «کوهستان آتش» در ادامه گفت: با تکمیل طرح، همزمان با حسین بهزاد، روند گردآوری و دسته‌بندی مدارک مکتوب و شنیداری مستند مربوط به عملیات بدر و حضور لشکر ۲۷ در آن را با همکاری مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در انتشارات ۲۷ بعثت آغاز کرده‌ایم.

بابایی درباره «زمین‌های مسلح» گفت: این کتاب ۹ فصل و حدود ۸۵۰ صفحه دارد که از نظر عملیاتی مربوط به حضور لشکر ۲۷ در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر یک است و از نظر زمانی هم بازه زمستان ۶۱ تا فرودین ۶۲ را شامل می‌شود. دو عملیات مورد اشاره هم همان‌طور که می‌دانیم در زمین‌های به‌شدت مسلح شده فکه جنوبی و شمالی انجام شدند.

کد خبر 5364629

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =