انتظار ۱۰ ساله برای تکمیل جاده نفت/ تلاش برای جذب اعتبارات ملی

گنبدکاووس- توسعه محورهای منتهی به اینچه برون یکی از نیازهای اساسی این منطقه است لذا باید عملیات احداث، بهسازی و ایمن سازی مسیر گنبدکاووس به اینچه، معروف به جاده نفت، تسریع شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: رشد فزاینده تحولات اقتصادی در منطقه اینچه برون در شمال گلستان توسعه محورهای مواصلاتی به این منطقه را به امری ضروری تبدیل کرده است؛ از جمله راه‌های مواصلاتی به این منطقه، جاده منتهی از شهرستان گنبدکاووس به اینچه برون است که پس از حدود ۱۵ کیلومتر به گمرک اینچه برون منتهی می‌شود.

حدود ۱۰ سال است که عملیات احداث جاده گنبدکاووس به اینچه برون معروف جاده نفت آغاز شده اما علی‌رغم اینکه این مسیر ترانزیتی است هنوز در پیچ و خم اعتبارات به سر می‌برد و تنها ۱۰ کیلومتر آن کامل شده است.

هرچند که اساس ترسیم راه نفت و احداث این جاده از گذشته‌های دور صرفاً دسترسی به برخی از پروژه‌های محلی نفت و گاز در محدوده گنبدکاووس بوده اما به مرور زمان مسئولان این شهرستان تلاش کردند تا با تکمیل این جاده تردد مناطق شرقی استان به سمت اینچه برون را تسهیل کنند.

در ادامه با رونق گمرک اینچه برون و پایانه ریلی، توسعه و بهسازی این مسیر به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است.

محور در حال احداث دو بانده بوده و علاوه بر کوتاه کردن مسیر تا اینچه برون، راه اختصاصی برای ترانزیت کالا خواهد بود.

مسیر فعلی ایمنی پایینی داشته و تاکنون شاهد تصادفات مرگبار از جمله برخورد یک دستگاه تریلر با مینی بوس با ۳۴ کشته بوده است لذا باید با توجه به احداث واحدهای صنعتی و تولیدی در این محور و افزایش تردد، جاده جدید تکمیل شده تا بار ترافیکی این مسیر کاهش یابد.

انتظار ۱۰ساله برای تکمیل جاده نفت/منطقه آزاد نیازمند معبر جدیداست

سرمایه گذاری در این مسیر و بهسازی این جاده دستاوردهای زیادی همچون بهبود تردد جاده‌ای، کاهش حوادث رانندگی، صرفه جویی در مصرف سوخت و تکمیل کریدورهای شرق به سمت منطقه آزاد اینچه برون را به همراه دارد که مردم امیدوار هستند هر چه سریع‌تر به پایان برسد.

محور گنبد- اینچه مسیر استراتژیک است

فرماندار ویژه گنبدکاووس در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: محور گنبدکاووس به اینچه برون، مسیری حساس و استراتژیک و یکی از اولویت‌های جدی شهرستان بوده که از سال‌های پیش در دستور قرار گرفته است.

علیرغم اینکه ۱۰ سال از اجرای جاده گنبد به اینچه برون می‌گذرد اما تنها حدود یک چهارم این محور تکمیل شده است عبدالقدیر کریمی افزود: استاندار، نمایندگان و مدیرکل راه و شهرسازی پیگیری زیادی در این خصوص انجام داده‌اند و باید روند اجرایی این جاده ادامه یافته و به سرانجام برسد.

وی با بیان اینکه این محور، مسیر گنبدکاووس به اینچه برون را کوتاه‌تر می‌کند، اضافه کرد: مسیر فعلی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایمنی لازم را نداشته و میزان تردد در آن بالا است و تریلی‌های ترانزیت بسیاری از آن عبور می‌کنند که خطرات زیادی را برای رانندگان و مردم روستایی که در جوار این مسیر هستند، ایجاد می‌کند.

کریمی ادامه داد: راه اندازی این مسیر، محور گنبد به اینچه را کوتاه‌تر کرده و ایمنی بیشتری خواهد داشت زیرا محور چند بانده است.

طبق گفته فرماندار ویژه گنبدکاووس تاکنون حدود ۱۰ کیلومتر از این مسیر اجرا شده و بقیه نیازمند تأمین اعتبار است.

انتظار ۱۰ساله برای تکمیل جاده نفت/منطقه آزاد نیازمند معبر جدیداست

وی افزود: در خواست ما این است که پروژه اینچه- گنبد در سفر رئیس جمهور به صورت ویژه دیده شود زیرا مطالبه مردمی است.

کریمی گفت: حدود ۱۰ سال است که عملیات اجرای این محور آغاز شده ولی هنوز به سرانجام نرسیده است.

وی تاکید کرد: با توجه به برنامه ریزی برای افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و از آن مهم‌تر پیاده سازی نقشه اجرایی منطقه آزاد اینچه برون، تردد زیادی از گنبد به منطقه آزاد انجام خواهد شد و جاده قدیم کشش این میزان تردد را نخواهد داشت لذا لازم است روند احداث این جاده تسریع شود.

تلاش برای جذب اعتبارات ملی

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی هم در خصوص پیگیری‌های خود به خبرنگار مهر گفت: بنده به دنبال ماده ۲۳ پروژه محور گنبدکاووس به اینچه برون بوده تا در ردیف بودجه قرار بگیرد و ملی شود.

امان قلیچ شادمهر بیان کرد: با وضعیت فعلی موجود و اعتبار سالانه استانی دو الی سه میلیارد تومان، این پروژه قابل اجرا نیست.

انتظار ۱۰ساله برای تکمیل جاده نفت/منطقه آزاد نیازمند معبر جدیداست

وی ادامه داد: در محور فعلی تاکنون تصادفات و حوادث بی شماری اتفاق افتاده و قتلگاه است اما محور جدید دو بانده بوده و عرض آن زیاد است و فاصله زمانی تا اینچه‌برون را هم کاهش می‌دهد.

۳۵ میلیارد تومان اعتبار در سال جاری

برای اطلاع از روند اجرای این پروژه با مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفتگو کردیم، حسین محبوبی به خبرنگار مهر گفت: پروژه اینچه برون- گنبد معروف به جاده نفت بخشی از جاده گنبد- اینچه برون- آق قلا است که بین شهرستان آق قلا و گنبدکاووس مشترک است.

محبوبی افزود: تعریض مسیر از سمت آق قلا به سمت اینچه برون تا سه راهی انبارالوم انجام شده و امسال پنج میلیارد تومان برای آن اعتبار پیش‌بینی شده تا آسفالت یک لاین آن انجام شود.

وی بیان کرد: عملیات اجرای «جاده نفت» که جدیدالتاسیس است در سال‌های گذشته آغاز و تاکنون ۱۰ کیلومتر از آن اجرایی شده است.

محبوبی اعتبار امسال این پروژه را ۳۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: طبق توافق با سازمان مدیریت استان و بنیاد مسکن مقرر است از ظرفیت بنیاد مسکن برای تکمیل بخشی از این محور استفاده کنیم که تمام نقشه‌ها و مطالعات تحویل بنیاد شده است و آنها به صورت پیمانکاری عملیات راهسازی را انجام می‌دهند.

انتظار ۱۰ساله برای تکمیل جاده نفت/منطقه آزاد نیازمند معبر جدیداست

وی با بیان اینکه علاوه بر اعتبار پروژه در سال جاری، ۱۰ میلیارد تومان هم در حوزه بنیاد مسکن پیش بینی شده است، ادامه داد: نماینده شهرستان پیگیر ماده ۲۳ محور بوده تا پروژه ردیف اعتباری بگیرد و پایدار شود.

محبوبی عنوان کرد: تمام اقدامات لازم در این راستا انجام شده و ما آن را به وزارتخانه ارسال کردیم تا در قانون بودجه ۱۴۰۱ بیاید و پروژه ملی شود.

طبق گفته وی طول جاده نفت ۵۴ کیلومتر بوده در حالی که محور فعلی ۷۰ کیلومتر است و ترافیک داشلی برون و مراوه تپه را هم پوشش می‌دهد و با ایجاد مسیر جدید، محور اختصاصی ترانزیتی خواهیم داشت.

احداث ۵ کیلومتر از مسیر به بنیاد مسکن واگذار شد

با توجه به اینکه بخشی از مسیر گنبد- اینچه، توسط بنیاد مسکن ساخته می‌شود لذا در این خصوص با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان گفتگو کردیم، سیدمحمد حسینی به خبرنگار مهر گفت: براساس تفاهمنامه بنیاد مسکن با سازمان مدیریت و برنامه ریزی گلستان در سال ۱۳۹۸، اجرای پنج کیلومتر از مسیر گنبدکاووس به اینچه برون، معروف به جاده نفت به بنیاد مسکن واگذار شده است.

حسینی اعتبار این پروژه را ۱۷ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از کیلومتر ۱۵ الی ۲۰ این محور به عرض ۱۱ متر توسط بنیاد مسکن گلستان اجرا می‌شود.

طبق گفته وی بازه زمانی طرح براساس تزریق اعتبارات بوده و تلاش می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان اجرایی شود.

حسینی ادامه داد: تکمیل جاده ترانزیتی «نفت» گنبدکاووس از نیازهای ضروری شهرستان بوده که با احداث آن فاصله ارتباطی مرکز گنبدکاووس تا مرز اینچه برون ۲۳ کیلومتر کاهش می‌یابد.

با توجه به اهمیت مبادلات تجاری پایانه مرزی اینچه برون، تکمیل محور گنبدکاووس به اینچه برون سهم بسزایی در توسعه بازرگانی و اقتصادی استان خواهد داشت لذا باید با تزریق اعتبارات روند اجرایی این محور تسریع شود.

کد خبر 5364887

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =