زیرساخت فنی و مقررات رمزارز ملی نهایی شده است

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: ایجاد بسترهای مقرراتی و فنی لازم برای کیف الکترونیکی پول، پیاده‌سازی زیرساخت فنی رمزپول ملی و تدوین مقررات آن از جمله اقدامات انجام شده است .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی صبح امروز در کنفرانس بین‌المللی مدیریت که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: ایجاد تعادل میان کارایی و رقابت از یک سو و حفظ ثبات مالی و نظارت از سوی دیگر، چالشی است که همواره در فضای نوآوری با آن روبرو هستیم.

مهران محرمیان با اشاره به تجربه زیسته دنیا در مورد این چالش افزود: طی سال‌های منتهی به سال ۲۰۰۸ رویکرد کلی این بود که بانک‌های مرکزی تا جایی که ممکن است از نظارت و مقررات گذاری دور شوند تا فضا برای نوآوری باز باشد و تنظیم روابط به بازیگران سپرده شود اما نتیجه آن رویکرد، بروز بحرانی به بزرگی بحران سال ۲۰۰۸ بود و منجر به طراحی و تدوین «استاندارد بازل ۳» شد که روح حاکم بر آن بازگرداندن نظارت با رویکردهای جدید بود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ادامه داد: ما هم در ایران از این قاعده مستثنی نیستیم و برقراری تعادل و تناسب میان نظارت و فضای لازم برای نوآوری از جمله چالش‌های مهمی است که با آن روبرو هستیم؛ در واقع اگرچه به طور مستمر در معرض انتقاد از سوی طرفداران نوآوری از یکسو و نهادهای نظارتی از سوی دیگر هستیم اما واقعیت این است که ما در بانک مرکزی دغدغه هر دو حوزه را داریم؛ هم به دنبال ایجاد فضاهای مناسب و لازم برای نوآوری در خدمات هستیم و هم حفظ جایگاه نظارتی بانک مرکزی برای جلوگیری از لطمه خوردن به ثبات مالی برایمان مهم است.

وی با اشاره به اقدامات متعددی که بانک مرکزی در حوزه نوآوری و ایجاد فضای لازم برای آن انجام داده است، گفت: ایجاد بسترهای مقرراتی و فنی لازم برای کیف الکترونیکی پول، پیاده‌سازی زیرساخت فنی رمزپول ملی و تدوین مقررات آن، راه‌اندازی سامانه‌های جدید مانند پل، تدوین مقررات بانکداری باز و کمک به راه‌اندازی نئوبانک‌ها از جمله اقداماتی است که انجام شده و در حال پیگیری در بانک مرکزی است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: یکی از اقداماتی که با جدیت به دنبال آن هستیم و اثر بسیار خوبی در تسهیل و تسریع ایفای نقش رگولاتوری برای فعالیت‌های نوآورانه دارد، راه‌اندازی سندباکس رگولاتوری است. به دنبال این هستیم که با راه‌اندازی این سندباکس امکان فعالیت محدود را برای طرح‌های نوآورانه در یک محیط خاص فراهم آوریم تا هم صاحبان طرح در یک محیط عملیاتی واقعی به نقاط ضعف و قوت کار خودشان پی ببرند و هم رگولاتور امکان و فرصت بررسی مخاطرات مختلف طرح را داشته باشد.

کد خبر 5365636

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 4 =

  نظرات

  • اعتراض سهامداران بورس IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   لطفا مطلب زیر را پیگیری کنید.چرا دریافت وجه توسط مشتری در ارز دیجیتال که متعلق به خارجی ها است فوری و آنی است اما در بورس کشور خودمان 2 روز کاری بعد وجه درخواستی را واریز میکنند؟البته بشرط اینکه درخواست خود را تا ساعت 13 ظهر در کارگزاری ثبت کرده باشید.پنجشنبه که بانکها باز هستن هم پولی واریز نمیشود.
  • اعتراض سهامداران بورس IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   این قانون ها را کی نوشته؟دولت و مجلس و دستگاه قضایی چرا جلوی این فساد سیستماتیک و این تخلف بزرگ سازمان بورس با همدستی بانکها و کارگزاری ها که پول سهامداران را بعد از فروش سهام توسط مشتری 2 روز کاری و بعضا با 2 روز آخر هفته میشود 4 روز تاخیر واریز میکنند را نمیگیرد؟
  • اعتراض سهامداران بورس IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   در حالیکه بانکهای کشور ملت ملی تجارت صادرات برای ارز دیجیتال که دفترشون در آمریکا انگلیس روسیه چین اسرائیل است خدمات آنی با بهترین کیفیت می دهند اما برای بورس داخل کشور خدمات واریز وجه 2 روزه می دهند؟!مگر وزارت اقتصاد و سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اقتصاد و اصل 90 مجلس بر سازمان بورس نظارت ندارن؟
  • اعتراض سهامداران بورس IR ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   چرا جلوی این فساد واضح و سو استفاده از پول مردم توسط بانکها و کارگزاری ها با حمایت سازمان بورس گرفته نمیشود؟2 روز ماندن پول سهامدار در کارگزاری ها و بانک یعنی سو استفاده از پول مردم بنفع منافع کارگزاری و بانک و سازمان بورس.درحالیکه ارز دیجیتال حتی یک ساعت خواب پول نداریم.واقعا چرا کسی پیگیری نمیکند؟
  • بی عدالتی سازمان بورس و بانکها به سهامداران داخلی IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   چرا باید بین سهامداران پالایش و دارایکم شستا خودرو فولاد وبملت وبصادر وتجارت فجهان با سهامداران بیت کویین اتریوم شیبا ریپل بایننس اینهمه تبعیض و بی عدالتی باشد؟
  • بی عدالتی سازمان بورس و بانکها به سهامداران داخلی IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   چرا ما سهامداران داخلی بعد از 48 ساعت از فروشمان به پولمان می رسیم اما سهامدار ارز دیجیتال که سهام ارزهایی را میخرد که سهامدار حقوقی آن دفترش در آمریکا انگلیس روسیه چین اسرائیل است فوری پولش را از صرافی های داخلی در قلب تهران و توسط بانکهای معتبر داخلی ملی ملت تجارت صادرات واریز میشود؟!
  • بی عدالتی سازمان بورس و بانکها به سهامداران داخلی IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   واقعا چرا نمایندگان مجلس دولت دستگاه قضایی در مورد این فساد و تخلف بزرگ به ضرر میلیونها سهامدار داخلی ساکت هستند و جلوی این فساد که باهمدستی سازمان بورس با بانکها و کانون کارگزاران انجام میشود را نمیگیرند.مدعی العموم کجاست تا از حقوق میلیونها سهامدار ایرانی مسلمان که در بورس داخل فعال هستن دفاع کند؟
  • بی عدالتی سازمان بورس و بانکها به سهامداران داخلی IR ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   0 0
   وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی و رئیس بورس چرا پاسخگوی سهامداران نیستن؟ چرا سازمان بورس پنجشنبه ها که بانک ها دایر هستن واریز وجه مشتریان در بورس را انجام نمی دهد.اما برای ارز دیجیتال راحت واریز وجه در روز پنجشنبه و بقیه روزها توسط صرافی و بانکهای داخلی در کمتر از یک ساعت انجام میشود!!!؟؟؟