کمیته حقیقت‌یاب عراق نتایج تحقیق درباره اعتراضات را اعلام کرد

کمیته حقیقت‌یاب عراق نتایج تحقیقات خود درباره تظاهرات اخیر در نزدیکی منطقه سبز بغداد را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واع، کمیته حقیقت‌یاب عراق که تظاهرات اخیر در نزدیکی منطقه سبز بغداد را مورد بررسی و تحقیق قرار داده است، در نشست خبری نتایج تحقیقات خود را اعلام کرد.

کمیته حقیقت‌یاب در نشست خبری خود اعلام کرد که بیش از ۶۵ گزارش درباره حوادثی که در اعتراضات منطقه سبز به وقوع پیوست، ثبت کرده است.

گفته شده این نتایج براساس اطلاعات از تصاویر و فیلم ضبط‌شده توسط دوربین‌های نزدیک محل حادثه بدست آمده است و تحقیقات نشان می‌دهد دستوری درباره برچیدن تظاهرات صادر نشده و هیچ ادله و دستوری مبنی بر به آتش کشیدن چادر تظاهرات‌کنندگان در کار نبوده و در تظاهرات در اطراف منطقه سبز دو نفر از تظاهرات‌کنندگان جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته سخنگوی کمیته حقیقت یاب، برگه‌های مربوط به حوادث به شورای قضائی ارجاع داده شده است و الحشدالشعبی نقش مهمی در آرام کردن اوضاع داشته است، هرچند رأی شورای قضائی عراق در ارتباط با این پرونده فصل الخطاب خواهد بود.

حدود یک ماه پیش شورای عالی قضائی عراق بیانیه‌ای را در خصوص حوادث خونین بار روز جمعه در منطقه سبز منتشر کرد و در این بیانیه گفت که یک کمیته حقیقت یاب به منظور تحقیق درباره حوادث جمعه خونین تشکیل شده است. در همین ارتباط فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضائی عراق اعلام کرد که وظیفه و مسئولیت کمیته مذکور بررسی ابعاد و زوایای مختلف حوادث روز جمعه اخیر در منطقه سبز است.

کمتر از ۴۰ روز پیش، شمار زیادی از معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق در مقابل تعدادی از وزارتخانه‌های این کشور دست به برگزاری تظاهرات زدند. معترضان پس از برگزاری تظاهرات مذکور به سمت ورودی منطقه سبز بغداد حرکت کردند تا در آنجا تجمع کنند. از آنجایی که نیروهای امنیتی عراق تمامی ورودی‌های منطقه سبز را مسدود کرده بودند، معترضان در مقابل ورودی‌ها چادر زدند و تحصن کردند.

تحصن مسالمت آمیز معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی ادامه پیدا کرد تا اینکه نیروهای امنیتی به سمت آنها یورش بردند. طبق گزارش‌های میدانی، نیروهای ارتش عراق از گازهای اشک آور و گلوله‌های جنگی علیه تحصن کنندگان استفاده کردند. همین مسأله موجب شد تا بیش از ۱۰۰ تن از معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی زخمی شوند. اقدام ارتش در یورش به تحصن کنندگان واکنش‌های متعددی را در محافل سیاسی عراق به دنبال داشت.

در همین ارتباط، «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد که دولت در برخورد با تظاهرات کنندگان و معترضان به نتایج انتخابات نباید به ابزار خشونت آمیز متوسل شود. در همین حال، رئیس جمهور عراق تظاهرات اخیر در این کشور در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی و وقوع درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرات کنندگان را تأسف بار توصیف کرد. برهم صالح گفت: «برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز حق مردم است. از تمامی طرف‌ها خواستار خویشتن داری هستیم. در هر حال باید مصحلت و منافع کشور در تمامی امور در اولویت قرار گیرد.»

کد خبر 5365755

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =