وجود ۳۰۰۰ آمبولانس فرسوده در کشور/ رشد ۱۵ درصدی ماموریت‌ها

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور در حال عملیات هستند که از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر میعادفر، در نخستین نشست خبری که روز شنبه در محل سازمان اورژانس کشور برگزار شد، اظهارداشت: اورژانس این توفیق را داشته است که با تقدیم ١٩ شهید مدافع سلامت و در بحث کمک به تزریق واکسن به مردم عزیز نقش خود را ارائه کند.

وی افزود: بیش از دو میلیون دوز از تزریقات واکسن کرونا که در این چند ماه انجام شد را اورژانس انجام داد.

رئیس سازمان اورژانس گفت: در کشور ۳ هزار پایگاه اورژانس داریم که ۱۶۶۹ از این پایگاه‌ها در جاده‌ها هستند، همچنین ۵۰ پایگاه هوایی و ۲ پایگاه دریایی هم در کشور داریم.

میعادفر اظهار کرد: بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور در حال عملیات هستند که فوریت‌های پزشکی را انجام می‌دهند؛ البته از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند.

وی گفت: ۲۴ هزار نفر نیروی انسانی در خانواده اورژانس مشغول به کار هستند که ۲۱ هزار نفر نیروی عملیاتی هستند و بقیه در دیسپچ‌ها مشغول به کار هستند.

رئیس سازمان اورژانس افزود: در ۸ ماهه اول امسال، اورژانس ۳ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۸۰ مأموریت داشته است که از این تعداد، ۲ میلیون ۵۳۶ هزار مأموریت شهری و ۷۲۳ هزار و ۲۷۱ مأموریت جاده‌ای بوده است.

میعادفر گفت: مأموریت‌های اورژانس امسال ۱۵ درصد رشد داشته است، در واقع در مأموریت‌های جاده‌ای ۲۲ درصد و در مأموریت‌های شهری ۸۸ درصد رشد داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: از ۳ میلیون مأموریت اورژانس در ۸ ماهه امسال، ۵۴۲ هزار و ۲۹۴ مأموریت مربوط به حوادث ترافیکی بوده است که از این تعداد ۴۲۲ هزار و ۷۵۵ بیمار به بیمارستان‌ها منتقل شده اند.

میعادفر گفت: ۲ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۱۵۲ مورد از مأموریت‌های اورژانس غیرترافیکی بوده است که از این تعداد حدود یک میلیون بیمار توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

رئیس اورژانس کشور افزود: در ۸ ماهه اول سال ۱۸ هزار و ۳۶۷ مورد حادثه ویژه داشته‌ایم که از این تعداد ۱۲ هزار و ۷۹۴ مورد حوادث غیرترافیکی با ۲۶ درصد رشد و ۵ هزار و ۵۷۳ مورد ترافیکی با ۳۲ درصد رشد بوده است.

به گفته وی مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی ۵ هزار و ۷۳۵ مورد و تعداد مصدومین ویژه ۲۸ هزار و ۳۲۵ نفر در ۸ ماهه اول امسال بوده است.

میعادفر گفت: ۱۱۷ مورد حادثه تصادف مربوط به اتوبوس در ۸ ماهه امسال رخ داد که در این حوادث، هزار و ۱۳۸ نفر مصدوم و ۶۴ نفر جان خود را از دست دادند. همچنین ۱۰۳ مورد حادثه برای مینی بوس‌ها رخ داد که ۸۸۰ نفر مصدوم و ۳۳ مورد در این حوادث جان خود را از دست دادند.

رئیس اورژانس کشور گفت: ۵۰ پایگاه اورژانس هوایی داریم که ۲ هزار و ۵۴۸ مورد مأموریت داشته‌اند و در این مأموریت‌ها ۲ هزار و ۵۲۸ بیمار به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گفته وی ۳۱۶ مورد مادر باردار به وسیله اورژانس هوایی در ۸ ماهه اول امسال برای وضع حمل به مراکز درمانی منتقل شدند.

میعادفر تصریح کرد: ۱۳ مورد جا به جایی پیوند اعضا امسال از طریق نیروهای اورژانس انجام شده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: اورژانس تعداد محدودی بالگرد دارد که در عملیات‌ها از بالگردهای هوانیروز، هواناجا و سپاه استفاده می‌کنیم.

وی گفت: شماره ۲۴۷ یا سامانه بیماران سکته قلبی در امسال ۳ هزار و ۶۲ مورد تماس ثبت کردند و همچنین اورژانس مربوط به سامانه ۷۲۴ یا سامانه سکته‌های مغزی ۶ هزار نفر را به مراکز درمانی منتقل کردند.

به گفته رئیس سازمان اورژانس در ۸ ماهه اول سال ۳۵ درصد افزایش مصدومیت با گاز مونوکسید کربن در کشور داشته‌ایم.

میعادفر گفت: از اول مهر تا ۵ آذر، هزار و ۴۷۱ مورد مصدومیت با گاز به اورژانس گزارش شده که ۸۱ مورد از آنها منجر به فوت شده است که البته بیشترین آمار گازگرفتگی در تهران، خراسان رضوی و البرز بوده است.

وی گفت: در ۸ ماهه امسال ۷۵۹ مأموریت مربوط به غرق شدگی بوده است که متأسفانه ۵۵۰ مورد جان خود را از دست دادند.

میعادفر با اشاره به برنامه‌های اورژانس برای اربعین گفت: از سال آینده احتمال افزایش سفرهای اربعین وجود دارد، به همین خاطر باید از الان فکری برای زیرساخت‌های نقاط مرزی داشته باشیم که البته در مرز شلمچه زیرساخت‌های لازم ایجاد و در مرزهای ایلام و کرمانشاه در حال تکمیل هستیم.

وی گفت: ۳ سالی هست که نتوانستیم آمبولانسی تهیه کنیم، امیدواریم در بودجه سال آینده نگاه ویژه ای به اورژانس شود تا بتوانیم هزار تا ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس تهیه کنیم.

کد خبر 5366985

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =