کمیساریای انتخابات عراق سردرگم عمل کرد

رئیس ائتلاف فتح عراق در کنفرانسی به ناتوانی کمیساریای انتخابات عراق در برگزاری انتخابات سرنوشت ساز در این کشور اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح عراق در کنفرانس مطبوعاتی ارائه دلایل و مستندات تقلب در انتخابات پارلمانی عراق گفت: امیدوار بودیم که انتخابات در سلامت کامل و به دور از تقلب برگزار شود. ما بر لزوم تسریع در برگزاری انتخابات پس از رخدادهای مردمی تاکید داشتیم و معتقد بودیم که انتخابات زودهنگام گامی رو به جلو است اما این انتخابات در فضای مورد انتظار ما برگزار نشد.

رئیس ائتلاف فتح عراق اظهار داشت: ترس ما از تقلب در این انتخابات تصادفی نبود و از ابتدا از دستکاری الکترونیکی نتائج نگرانی داشتیم زیرا تجربه سال ۲۰۱۸ را هنوز از خاطر نبرده ایم.ما از همان ابتدا شک داشتیم. در کلیه نشستها با کمیساریای عالی انتخابات ما درباره دستکاری الکترونیکی در نتایج انتخابات ابراز نگرانی کردیم.

وی اعلام کرد: آنچه رخ داد نشانه سردرگمی کمیساریا و عدم صلاحیت آن برای مدیریت این انتخابات سرنوشت ساز بود. ما امیدوار به برگزاری انتخاباتی به دور از تقلب بودیم اما به نظر ما، کمیساریا آماده برگزاری انتخابات نبود.

وی با بیان اینکه معتقد بودیم که انتخابات منجر به بازیابی اعتماد به فرایند سیاسی می‌شود، اظهار داشت: اما از ابتدا به دستگاه‌های الکترونیکی استفاده شده در انتخابات شک و تردید داشتیم.

رئیس ائتلاف الفتح با بیان اینکه کمیساریای عالی انتخابات هیچ گزارشی درباره دستگاه‌های الکترونیکی انتخابات به پارلمان ارائه نکرد، گفت:کمیساریای عالی انتخابات مرتکب اشتباهات زیادی شد و فراتر از اختیاراتش عمل کرد. این نهاد در اعلام نتایج انتخابات، قانون را زیر پا گذاشت و متعهد نشد که نوار نتایج انتخابات را پیش از ارسال به نمایندگان به نهادهای سیاسی تحویل دهد.

وی تاکید کرد: کمیساریای عالی انتخابات مدعی شد که نتایج اولیه بیانگر ۹۴ درصد آراست، این در حالی است که نتایج اولیه تنها نشانگر ۷۹ درصد آرا بوده است.

رئیس ائتلاف الفتح با بیان اینکه اختلاف فاحشی در نوار نتایج آراء انتخابات که به نامزدها تحویل داده شد و نتایج اعلام شده وجود دارد، گفت: ما به دادگاه فدرال دادخواست ارائه کردیم و طبق قانون، مدارک و ادله‌ای که تقلب در انتخابات را ثابت می‌کرد، تحویل دادیم. ما ۶ گزارش از پرونده تقلب و تخلف کمیساریا در اختیار داریم.

کد خبر 5367446

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =