جریان نفوذ در حوزه فرهنگی جدی است/ نقش مهم هنر در کاهش آسیب ها

رشت- بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون با اشاره به اینکه امروز جریان نفوذ در حوزه فرهنگی بسیار جدی است، گفت: هنر به خصوص تئاتر نقش مهمی در کاهش آسیب ها دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیام دهکردی ظهر یکشنبه در اختتامیه سی و سومین جشنواره تئاتر استانی گیلان، اظهار کرد: با توجه به پیشینه گیلان در زمینه هنر، می‌توان به صورت میدانی و عملگرایانه طرح‌های ارائه شده را بررسی و برای اعتلای فرهنگ تلاش کرد.

وی با اشاره به لزوم تلاش گسترده همه مردم و مسئولان و به ویژه هنرمندان برای امور فرهنگی در سطح کشور و استان گیلان، افزود: با وجود درگیر بودن کشور با جنگ فرهنگی، متأسفانه موضوعات فرهنگی در دهه اخیر مغفول مانده اما امروزه با دیدگاه خوب مسئولان عزم جدی برای اعتلای فرهنگ به شکل عملگرایانه وجود دارد.

دهکردی با تاکید بر ضرورت امید افزایی در جامعه با وجود معضلات اجتماعی بسیار، تصریح کرد: معتقدم فرهنگ مقوله گسترده‌ای است و تأثیرگذاری یک نمایش و تئاتر بر زندگی مردم بیشتر از سایر حوزه‌ها و پندها و نصیحت‌ها است.

وی با اشاره به جریان نفوذ و جدی بودن آن در جامعه و بر لزوم توجه به کار فرهنگی تأکید کرد و افزود: تئاتر با یک نگاه متکثر و رنگارنگ از جنس مردم با هر ژانر و سبک و سیاقی در کاهش آسیب‌ها تأثیر گذار بوده و باید در تمام شهرهای استان ورود کند و مسئولان باید در این زمینه کار عملی کنند.

تغییر رویکرد مسئولان نسبت به تأثیرگذاری تئاتر

بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون کشور با اشاره به تغییر رویکرد مسئولان نسبت به هنر نمایش، تصریح کرد: هنر سرمایه بی بدیلی است که در صورت استفاده بجا و درست از آن می‌تواند هویت یک جامعه را ساخت و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را ساماندهی کرد.

دهکردی با بیان اینکه مسئولان باید به مشکلات اقتصادی و معیشت هنرمندان توجه ویژه ای داشته باشند، گفت: جامعه تئاتر نیازمند سرمایه گذاری است و انتظار داریم مسئولان به مشکلات اقتصادی و معیشت هنرمندان ورود کرده و از منظر اقتصادی به آن توجه داشته و دستگاه‌ها و سازمان‌ها دارای بودجه‌های فرهنگی خود را در راستای حمایت از هنر و هنرمندان شهر و استان خود صرف کنند.

داور سی و سومین جشنواره تئاتر استانی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه اگر سیل فرهنگی به راه بیافتد همه افراد با هر جایگاه و مقامی را با خود می‌برد، تأکید کرد: هنر به ویژه تئاتر نباید با ابتذال قاطی شود زیرا در هر کجای دنیای ابتذال یک معنی دارد باید با تئاتر زیبایی‌ها را به نمایش بگذاریم.

وی با بیان اینکه گیلان مفاخر هنری بسیاری را به عنوان سرمایه دارد که نسل جوان با آنها آشنا نیست، افزود: باید توجه ویژه ای نسبت به این هنرمندان شده و از برنامه و فعالیت‌های سایر کشورها در این بخش الگوبرداری شود.

بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر با اشاره به اینکه تئاتر هیچ وقت وارد امور سخیف نمی‌شود و با توجه به فرهنگ بالای استان گیلان تئاتر می‌تواند حلال بسیاری از مشکلات و معضلات باشد، اضافه کرد: آنچه که باعث اعتلای فرهنگ و هنر استان گیلان کار مداوم و مستمر و میدانی است.

دهکردی با بیان اینکه تئاتر در بسیاری از حوزه‌ها خود تبدیل به یک کنش می‌شود، گفت: ما به دنبال امر به معروف هستیم اما تئاتر در برابر بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی قیام معروف است.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری به عنوان نهادی که با مردم ارتباط مستقیم دارد باید با حمایت از هنرمندان در اعتلای فرهنگ و هنر تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: خانواده برای بسیاری از امور هزینه می‌کنند باید تئاتر نیز به سبد خرید خانوار اضافه شود زیرا تأثیرات تئاتر غیر قابل انکار است.

تئاتر کشور نیازمند بازنگر جدی در بخش تکنیکال است

داور سی و سومین جشنواره تئاتر گیلان در ادامه با بیان اینکه تئاتر در سطح کشور نیازمند بازنگر جدی در حوزه‌های تکنیکال است، گفت: در خصوص داوری نمایش‌های اجرا شده در این جشنواره، قضاوت با درک شرایط امروز همه گروه‌ها و جامعه انجام شده است.

دهکردی با قدردانی از همه شرکت کنندگان در سی و سومین جشنواره تئاتر گیلان، افزود: جایزه علاوه بر اینکه ضامن موفقیت هنرمندان نیست بلکه مسئولیت اجتماعی و هنری هنرمند را سنگین‌تر می‌کند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب عناصر مختلف تئاتر، ادامه داد: در بخش بازیگر وضعیت مطلوبی نداریم و باید بگویم امروزه دوره دکلمه خوانی به سر رسیده و باید نسبت به خواندن و اجرای دیالوگ‌ها وقت بیشتری گذاشته شود.

دهکردی همچنین گفت: هنرمندان ما هنوز موسیقی دراماتیک را درک نکرده‌اند و در حوزه کارگردانی و حفظ ریتم نیز حلقه‌های مفقوده وجود دارد که باید در این خصوص بازنگری جدی در سطح کشور صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: عدم شناخت کافی به حرکات بدن و ابزارها توسط بازیگران یکی دیگر از ضعف‌های امروز بازیگران است و معتقدم هنرمندان ما نیازمند مطالعه بیشتر هستند.

کد خبر 5368037

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =