تأکید بر اهمیت همکاری‌های ایران و قرقیزستان در حوزه ترانزیت

وزیر امور خارجه کشورمان همکاری‌های دو کشور ایران و قرقیزستان در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را برای دو کشور با اهمیت دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، «طلعت‌بیک مصادیکف» معاون رئیس‌جمهور قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری که برای دیدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

امیرعبداللهیان در این دیدار با تشریح سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در حوزه همسایگان، تبادل هیئت‌ها در دوره اخیر بین دو کشور را گویای اراده طرفین برای ارتقا همکاری‌ها و توسعه مناسبات دانست و بر ضرورت تدوین افق بلندمدت برای همکاری‌های بین دو کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری موفق انتخابات اخیر پارلمانی قرقیزستان، زمینه‌سازی برای توسعه همکاری‌ها از طریق برقراری پروازهای مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور به منظور تسهیل در رفت و آمد بازرگانان، هیئت‌های سیاسی و گردشگران را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت و بهره‌برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان - بندرعباس برای برقراری ارتباط قرقیزستان به منطقه غرب آسیا را برای دو کشور با اهمیت دانست.

«طلعت‌بیک مصادیکف» معاون رئیس‌جمهور قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری نیز در این دیدار با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پایان دوره انتخابات در قرقیزستان، دوره جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش همکاری‌های اقتصادی، براساس ظرفیت‌های موجود شکل گیرد.

وی همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه مبارزه با قاچاق موادمخدر و تبادل تجربه در حوزه مرزبانی را مورد تأکید قرار داد.

افغانستان و تحولات جاری در این کشور از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین امیرعبداللهیان و معاون رئیس‌جمهور قرقیزستان در شورای امنیت ملی این کشور بود که وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و متشکل از همه اقوام در افغانستان با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور تأکید کرد.

کد خبر 5368517

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha