مقامات آمریکا و روسیه درباره دیدار پوتین و بایدن مذاکره کردند

شرمن و ریابکوف در مورد موضوعات دوجانبه ای که روسای جمهور روسیه و آمریکا در نشست پیش رو به آن خواهند پرداخت، گفتگو کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، بر اساس بیانیه «ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، «وندی شرمن»، معاون وزیر امور خارجه این کشور با «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر امور خارجه روسیه در ژنو دیدار کرد و گفت که ایالات متحده به این اصل متعهد است که کشورها در انتخاب متحد خود آزاد هستند.

بر اساس این بیانیه، شرمن و ریابکوف در مورد موضوعات دوجانبه ای که رؤسای جمهور روسیه و آمریکا قرار است در نشست فوق العاده گفتگوی ثبات استراتژیک در ۱۰ ژانویه به آن بپردازند، گفت و گو کردند.

پرایس گفت: «معاون وزیر خارجه بر تعهد ایالات متحده به اصول بین‌المللی حاکمیت، تمامیت ارضی و آزادی کشورهای مستقل در انتخاب متحدان خود تأکید کرد.»

این مقام آمریکایی همچنین گفت: «معاون وزیر خارجه تاکید کرد که ایالات متحده از پیشرفت واقعی از طریق دیپلماسی استقبال خواهد کرد. ایالات متحده در نشست پیش روی رؤسای جمهور دو کشور درباره برخی مسائل دوجانبه با روسیه بحث خواهد کرد، اما امنیت اروپا را بدون متحدان و شرکای اروپایی خود مورد بحث قرار نخواهد داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه بیانیه خود گفت: «معاون وزیر خارجه این را نیز افزود که بحث درباره موضوعات خاص برای نشست شورای ناتو-روسیه در بروکسل در ۱۲ ژانویه و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین در ۱۳ ژانویه محفوظ خواهد بود.»

روسیه و آمریکا قصد دارند در تاریخ ۱۰ ژانویه در ژنو درباره تضمین‌های امنیتی گفتگو کنند. همچنین پس از آن در ۱۲ ژانویه نمایندگان مسکو در نشست شورای روسیه و ناتو در بروکسل و سپس در ۱۳ ژانویه در نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در وین نگرانی‌های خود را در زمینه امنیت اروپا و پیشنهادها برای تضمین‌های امنیتی مورد بحث قرار خواهند داد.

کد خبر 5396069

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha