اقدام گام به گام برای انواع بحران‌ها در البرز تدوین شود

البرز - استاندار البرز با بیان اینکه اقدام گام به گام برای انواع بحران‌ها در استان تدوین شود، گفت: غافلگیری در بحران‌ها به دلیل عدم اشراف، آگاهی و خلأ آموزش صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی عبداللهی بعد از ظهر شنبه در جلسه مدیریت بحران استان که روز شنبه در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، افزود: کشور ما یکی از ۱۰ کشور حادثه خیز جهان است از این رو اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش بینی و پیشگیری از حوادث حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: باید از برگزاری جلسات تشریفاتی و با هدف رفع تکلیف، اکتفا کردن به دستورالعمل‌ها و چارچوب‌های کلی فاقد اثربخشی و نتیجه عملیاتی است از این رو باید با توجه به شرایط و جمیع جهات استان برنامه ریزی منسجم و با قابلیت اجرا داشته باشیم.

عبداللهی گفت: ضرورت دارد که چالش‌های احتمالی را شبیه سازی کنیم و امکانات و ظرفیت‌های استان را به نسبت آن بسنجیم تا مواقع بروز بحران غافلگیر نشویم.

وی افزود: کسب تجربه عملیاتی از طریق حضور میدانی در حوادث حتی خارج از حوزه استحفاظی مدیران، می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد آمادگی در مقابله با بحران‌ها داشته باشد.

استاندار البرز خلأ آگاهی و اشراف بسیاری از مدیران حوزه بحران را می‌توان عامل اصلی غافلگیری در مواقع حساس دانست و گفت: ضرورت دارد که در این خصوص کارگاه‌ها آموزشی با حضور اساتید برجسته دنیا برای آموزش مهارت‌های روز مقابله با بحران برگزار شود.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از اقدامات جزیره‌ای در مواقع بحران، افزود: در بحران‌ها باید بتوانیم به پشتوانه اندیشه و برنامه ریزی دقیق، در لحظه بهترین تصمیم را اجرایی کنیم و این امر مستلزم آموزش‌ها و مانورهای میدانی و مستمر است.

عبداللهی گفت: باید در خصوص انواع بحران‌ها، سناریوی مربوطه را با احتساب اقدامات گام به گام داشته باشیم.

وی افزود: ستاد فرماندهی مدیریت بحران باید تشکیل شود و در عملیات‌های مختلف یک فرمانده واحد به مدیریت و هماهنگی دستگاه‌های مسئول بپردازد.

استاندار البرز گفت: اطلاعات جمعیتی تمامی محله‌های استان باید احصا شود و نقاط و خانه‌های آسیب پذیر شناسایی و اعلام شوند تا بر آن اساس برنامه ریزی شود.

وی افزود: باید گروه‌های دوام در محله‌ها تشکیل شوند و توسط دستگاه‌ها بویژه در حوزه امدادی آموزش ببینند تا در مواقع بروز بحران کمک کار و یاور نیروهای اصلی باشند.

عبداللهی گفت: ساختمان‌های ستاد بحران در تمامی شهرستان‌های استان باید دارای امکانات و تجهیزات لازم باشند.

وی افزود: سالن‌های چند منظوره در استان باید تجهیز و به محل اسکان اضطراری برای مردم تبدیل شوند.

استاندار البرز گفت: دستگاه‌های خدمات رسان باید میزان ذخایر خود برای مواقع بحرانی را اعلام کنند و تجهیزات و امکانات خود را بروز کنند.

وی افزود: باید هدایت آب‌های سطحی استان و مدیریت منابع را به صورت تخصصی در دستور کار داشته باشیم.

عبداللهی در پایان با اشاره به شیوع امیکرون، گفت: تمامی مدیران استان برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم خود را مسئول بدانند و از تمامی ظرفیت‌های تبلیغاتی استان در این راستا استفاده شود.

وی اضافه کرد: تزریق واکسن، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک راهکارهای مؤثری برای مقابله با کرونا هستند.

کد خبر 5406289

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =