تاسیسات حیاتی شهر اصفهان درمحدوده ۵ سانتی متر فرونشست قرار دارند

اصفهان- رئیس اداره سامانه‌ها و اطلاعات مکانی شهرداری اصفهان گفت: تأسیسات حیاتی شهر اصفهان در محدوده حداقل ۵ سانتی متر فرونشست قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، ایمان بهارلو پیش از ظهر دوشنبه در چهارمین کنسرسیوم مراکز علمی پژوهشی استان اصفهان در حوزه محیط زیست به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان تحت عنوان فرونشست زمین چالش‌ها و راهکارها اظهار داشت: در کشور ایران ۵۰ سانتی متر فرونشست اتفاق افتاده که ورود فرونشست به مناطق مسکونی و تراکم جمعیتی زیاد سبب تمایز فرونشست اصفهان با سایر استان‌ها شده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۷ حداکثر فرونشست در اصفهان حدود ۱۷۱ میلیمتر بوده و مناطقی که بیشترین فرونشست را دارند مناطق ۱۱، ۷،۸،۱۴،۱۰ و ۱۵ بوده است و تفاوتی در منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان وجود دارد که فرونشست خارج از محدوده قانونی و حریم شهر اصفهان اتفاق افتاده است و در بلوک‌های جمعیتی قرار نگرفته است.

عدم فرونشست در منطقه ۱۳ اصفهان

رئیس اداره سامانه‌ها و اطلاعات مکانی شهرداری اصفهان گفت: شهرداری اصفهان در سال ۹۵ ایستگاه‌های سنجش RTK را در منطقه ۱۲، ۱۴، ۱۳ و سالن اجلاس نصب کرده است و جالب است که خود ایستگاه‌ها دچار فرونشست شدند.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات این ایستگاه‌ها در منطقه ۱۳ فرونشستی وجود نداشته و در سالن اجلاس حدود ۲ میلیمتر برآورد شده است و در شهر اصفهان حد فاصل دو تا سه سانتی متر فرونشست ۷۲۰ هزار نفر جمعیت و در محدود ۵ تا ۷ سانتی متر حدود ۳۷۲ نفر و در محدوده ۷ تا ۹ سانتی متر حدود ۳۸۹ هزار نفر سکونت دارند.

تأسیسات حیاتی شهر اصفهان در محدوده فرونشست ۵ سانتی متر

بهارلو خاطر نشان کرد: تأسیسات حیاتی شهر اصفهان در محدوده ۵ سانتی متر فرونشست به بالا قرار دارند و پارک‌های شهری و چاه‌های فضای مجازی نیز به همین نسبت بررسی شده‌اند که در چه محدوده‌ای از فرونشست قرار دارند.

وی با اشاره به تفاهم نامه شهرداری اصفهان با سازمان زمین‌شناسی گفت: اجرای فاز یک بررسی و مدل‌سازی فرونشست شهر اصفهان، اجرای ارزیابی و ترازیابی مجدد نقاط حساس شهر اصفهان که فاز دوم این پروژه آغاز شده و حمایت مالی و بودجه مربوط به بررسی فرونشست در شهرداری اصفهان در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره سامانه‌ها و اطلاعات مکانی شهرداری اصفهان خاطر نشان کرد: شناسایی عوامل تأثیرگذار در فرونشست، تهیه سنگ بستر، توسعه نظارت بر چاه‌ها و شناسایی رفتار سطح زمین در برابر نرخ فرونشست و … از مفاد پروژه در دست شهرداری اصفهان است.

کد خبر 5408006

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =