انتخاب پایتخت فهما از میان ۵ استان راه‌یافته به مرحله نهایی

ارزانی با اشاره به انتخاب پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) گفت: بیش از ۳۰ هزار اثر در فهمای ۱۴۰۰ تولید شد و جریان تولید محتوای عظیمی شکل گرفت. ​

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، نشست هیأت انتخاب پایتخت فهما، صبح امروز چهارشنبه ۶ بهمن ماه با حضور هیأت انتخاب متشکل از حجج اسلام «محمدحسین ملانوری»، «مهدی اصلانی»، «غلامرضا عادل»، «رضا عزت‌زمانی»، «علی اصغر ثنائی»، «حبیب رضا ارزانی» و سردار «عبدالرضا آزادی» و «اصغر امیرنیا» برگزار شد.

حجت الاسلام «حبیب رضا ارزانی»، در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از حضور هیأت انتخاب در مرحله نهایی فهما ۱۴۰۰ و انتخاب پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی (فهما) اظهار کرد: زیست بوم بچه‌های مسجد و رویداد ملی فهما در سال ۱۳۹۸ شکل گرفت تا اعضای کانون‌ها بتوانند زیست مجازی داشته باشند و از سوی دیگر اعضا بتوانند فعالیت‌های سایر اعضا در استان‌ها و شهرستان‌ها را رصد کنند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور افزود: در ابتدای شکل گیری فهما این پرسش مطرح بود که ما به ازای فعالیت در این زیست بوم چیست، اما با شیوع کرونا و با وجود تمام مضراتی که این ویروس منحوس با خود به همراه آورد یک جنبه مثبت داشت که فعالیت در عرصه فضای مجازی بود چراکه در اثنای آن ایام به مدت یکسال مردم عملاً مسجد حضور نداشتند لذا ثبت فعالیت‌های بچه‌های مسجد در این زیست بوم بیش از پیش با استقبال مواجه شد.

حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد صرفاً برای رقابت میان کانون‌ها طراحی نشده است، تصریح کرد: این زیست بوم در واقع فضایی برای انجام فعالیت‌ها و تولید آثار فاخر است و به نظر ما افرادی که در فضای مسجد حضور دارند ویژگی تعهد و انقلابی بودن را دارند اما اینجا بحث تخصص و مهارت افزایی مطرح بود در نتیجه با توجه به ذوق مخاطب کلاس‌ها و دوره‌های مهارت افزایی برای بچه‌های مسجد ایجاد کردیم و فضای خوبی ایجاد شده و در نهایت همان طور که پیش‌تر اشاره شد سال ۱۳۹۸ اولین رویداد ملی فهما رقم خورد. فهما امروز به مثابه یک بچه سه ساله است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: هدف ما این بود که در رویداد فهما دست بچه‌های مسجد را بگیریم، در سامانه که زیست بوم بچه‌های مسجد است کلیه فعالیت‌ها و اعضای واقعی شرکت کننده و مراحل مختلف نمایش داده شده است و اکنون در سال ۱۴۰۰ در چندین بخش از جمله کانون‌های برتر، شهرستان‌های برتر، نفرات برتر و همچنین با توجه به میانگین فعالیت کانون و برآیند امتیازاتی که در استان و شهرستان کسب کرده است از میان ۳۵ منطقه به پنج استان برای داوری پایتخت فهما رسیده ایم.

انتخاب پایتخت فهما از میان ۵ استان راه‌یافته به مرحله نهایی

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه نگاه ما جهان اسلامی بود و به دنبال این هستیم که زیست‌بوم بچه‌های مسجد و این شبکه بتواند ارتباط و تعامل خود را با جهان اسلام برقرار کند، افزود: از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری در سراسر کشور ۲۰ هزار کانون در رویداد فهما شرکت کردند، بیش از ۵۰۰ هزار نفر در سامانه حضور یافته و در دوره‌های مختلف شرکت کردند، بیش از ۳۰ هزار اثر تولید شد و جریان تولید محتوای عظیمی شکل گرفت.

این گزارش می‌افزاید: در بخش دیگری از این نشست «جواد عبادی» به معرفی سامانه‌های بچه‌های مسجد برای هیأت انتخاب پایتخت فهما پرداخته و با اشاره به ظرفیت‌های این سامانه اظهار کرد: سامانه با دو بخش مخاطب بیرونی و ادمین اصلی زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد رو به رو است؛ این سامانه با نام اصلی (بچه‌های مسجد) در مرورگرها و فضاهای مجازی قابل جست وجو بوده و به مخاطبان اطلاعات مختلفی را ارائه می‌کند که از جمله این اطلاعات می‌توان به بخش آماری سامانه، دوره‌های آموزشی اشاره داشت که آمار این اطلاعات به تعداد نفر-دوره قابل مشاهده است.

سرپرست اداره کل آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: تاکنون ۹۰۴ هزار نفر دوره برگزار شده است، دو میلیون فعالیت و ۱۰ هزار کتابخانه باز و مخزن‌دار در سامانه به ثبت رسیده است و کانون‌های برتر به لحظه در معرض دید عموم قرار دارد. همچنین پوسترهای تبلیغاتی دوره‌ها نیز بارگذاری شده است.

وی افزود: بخش بانک اطلاعات کانون‌ها در سامانه بچه‌های مسجد قابل جست وجو است و قابلیت فیلتر دارد، در این بخش اطلاعات مختصری از کانون‌ها نمایش داده می‌شود، همچنین امتیاز فعلی کانون، تصویری از مسجد و کانون و خدمات دیگر در این بخش ارائه شده است؛ در واقع هر کانون در سامانه بچه‌های مسجد صفحه اختصاصی خود را دارد. در حال حاضر بیش از ۲۶ هزار کانون فرهنگی در مساجد کشور در سامانه صفحه دارند.

عبادی گفت: در این سامانه اخبار کانون‌ها، توانمندی‌ها، تجربیات ارائه و با تاکید کارشناسان ثبت می‌شود، از سوی دیگر بخش مدیریت کانون‌ها در می‌تواند به لحظه رتبه کانون و تعداد دنبال کنندگان صفحه را مشاهده کند.

انتخاب پایتخت فهما از میان ۵ استان راه‌یافته به مرحله نهایی

سرپرست اداره کل آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه ما هر سال تحت عنوان رویداد ملی فهما یک سری شاخص‌هایی را به کانون‌ها معرفی می‌کنیم که در سامانه ثبت شده است، گفت: فعالیت‌ها در این شاخص‌ها و رواق‌ها ثبت شده و منجر به کسب سقف ۲۰ هزار امتیاز برای کانون‌ها می‌شود.

وی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه برنامه‌های مختلف کانون‌ها و تجمیع اطلاعات اش در سامانه موجود و قابل دسترسی است، گفت: برای مثال امسال بیش از ۶۳ هزار فرم از سوی کانون‌های مساجد سراسر کشور ثبت شده است.

عبادی تصریح کرد: بخش دیگر در سامانه بچه‌های مسجد (اطلس کانون‌ها) است که در آن نمایی کلی از محل قرارگیری کانون‌ها ارائه شده است. برای مثال اگر مخاطب بخواهد بر اساس فیلتر کانون‌های روستایی این اطلس را مشاهده کند در حال حاضر ۱۳ هزار کانون روستایی داریم که روی اطلس ارائه شده است.

همچنین در ادامه بخش دیگری از نشست هیأت انتخاب پایتخت فهما ۱۴۰۰، «مرتضی طاهریان» طی سخنانی اظهار کرد: سه هزار و ۲۸۰ کانون به مرحله استانی سومین رویداد ملی فهما رسیدند که از این میان کانون‌های فعال در رواق‌های مختلف از سوی هیأت انتخاب مشخص شده و نهایتاً ۶۲۶ کانون به ما معرفی شد، در این مرحله داوری بر اساس پنج شاخص «مسجد محوری، جاذبه آفرینی هنری، پیوست رسانه‌ای، نگاه تشکیلاتی و خودکفایی» صورت پذیرفت که با توجه به این شاخص‌ها از میان ۶۲۶ کانون یاد شده تعداد ۴۸۲ کانون مستنندات خود را ارائه کردند که از سوی داوران در تاریخ ۱۵ تا ۲۰ دی ماه بررسی شد.

دبیر سومین رویداد ملی فهما افزود: در مرحله بعد که مرحله نیمه نهایی داوری بود از میان ۱۲۱ کانون تعداد ۶۹ کانون انتخاب شدند. نکته جالب توجه در رویداد فهما ۱۴۰۰ توجه به کانون‌های روستایی بود. امسال استان‌ها بر اساس رواق‌ها به صورت تخصصی ارزیابی شدند؛ اما نکته مهم آن است که در سامانه پس از بررسی استان، شهرستان برتر نهایتاً به پنج استان رسدیم که در اکثر رواق‌ها قابلیت انتخاب داشتند و کاندید پایتخت فهما شدند.

کد خبر 5409433

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =