آمادگی مجلس برای تغییر قانون سربازی/ نباید شتاب‌زده عمل کنیم

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: مجلس آمادگی دارد در یک تعامل مشترک با ستاد کل نیروهای مسلح، ظرفیت‌های قانونی را برای تغییر فرایند سربازی فراهم کند.

علی خضریان در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اصلاح قانون سربازی، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر یک مطالبه اجتماعی شکل گرفته مبنی بر اینکه باید در قانون سربازی فعلی تغییراتی ایجاد شود. در همین راستا، برخی از افراد به درستی در جهت مفیدتر کردن خدمت نظام وظیفه و همچنین احقاق حقوق سربازان تلاش‌هایی کردند.

اقدامات مجلس برای ارتقای کیفیت خدمت سربازی

وی بیان کرد: معتقدم ارتقای کیفیت دوران خدمت سربازی و همچنین پرداخت حقوق قانونی سربازان حتماً می‌بایست مورد مطالبه جدی قرار گیرد و مجلس یازدهم نیز در این خصوص اقدامات خوبی را به سرانجام رسانده است. به طوری که در سال گذشته کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ با پیگیری این موضوع، زمینه ساز افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ شد و باید در قانون بودجه شرایطی را ایجاد کنیم که حقوق و مزایای آنان بهتر شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در مقابل این نگاه که سربازی باید مفیدتر شود، جریان دیگری هم در کشور ایجاد شد و بحث «لغو سربازی اجباری» را در فضای رسانه‌ای و مجازی دنبال کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشور از نیروهای مسلح و جوان جهت مرزبانی، حفظ امنیت و دفاع از کشور بی‌نیاز نمی‌شود و زمانی که افرادی لغو سربازی اجباری را مطالبه می‌کنند، در حقیقت در همین جمله یک اجبار وجود دارد که شاخص برای رفتن و یا نرفتن به سربازی، سرمایه افراد جهت پرداخت هزینه برای نرفتن به سربازی است؛ لذا این مفهوم در آن نهفته است که اقشار مستضعف جامعه باید به سربازی بروند و لغو سربازی اجباری در واقع به معنای لغو سربازی افراد پولدار است.

وی گفت: همچنین برخی افراد ضرورت حرکت به سمت «سربازی حرفه‌ای» را مطرح می‌کنند که سربازی حرفه‌ای با عنایت به اهمیت شرایط جسمانی و دیگر ملزومات سربازی حداکثر امکان حضور یک جوان در پنج تا شش سال را دارد. بنابراین کسانی که نمی‌توانند شغلی بیابند و زندگی خود را تأمین کنند، تا چیزی شبیه به مالیات امنیت برای عدم اعزام به سربازی را پرداخت کنند، عملاً اجبار پیدا می‌کنند که به سربازی بروند. در واقع با این کار، برخی از افراد به اجبار و به دلایلی چون بیکاری و عدم توانایی مالی برای خرید خدمت سربازی، مجبور می‌شوند که این بار نه ۲ سال بلکه ۶ سال به خدمت سربازی بروند که برخلاف عدالت است.

حذف سربازی اجباری به نفع توده‌های مردم نیست

خضریان خطاب به موافقان لغو سربازی اجباری، تصریح کرد: مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی شمه‌ای از لغو سربازی اجباری بود. بنابراین اگر مسئله لغو سربازی اجباری مصوب و تبدیل به قانون شود، به نفع توده‌های مردم و مستضعف جامعه نیست.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به مصوبه قبلی کمیسیون تلفیق درباره خرید خدمت سربازی، تصریح کرد: آن مصوبه در چارچوب عدالت نبود و زمینه را فراهم می‌کرد که ثروتمندان از سربازی غیبت داشته باشند و مسیر بی‌قانونی را ترویج می‌داد. با توجه به اینکه آن مصوبه برخلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیز بود و با عنایت به بازخوردهای منفی که مردم نسبت به این موضوع داشتند و احتمال عدم رأی مجلس را بالا برده بود، خوشبختانه اعضای کمیسیون تلفیق بودجه آن را لغو کردند.

خضریان با اشاره به مصوبه جایگزین کمیسیون تلفیق بودجه مبنی بر اینکه مشمولان متأهل دارای دو فرزند و بیشتر که بالای ۳۰ سال سن دارند، در سال آینده می‌توانند کارت معافیت را به صورت رایگان دریافت کنند، اظهار داشت: اگر این مصوبه هم بدون نظرخواهی رسمی از ستاد کل نیروهای مسلح باشد، حتماً مغایر قانون اساسی است و توسط شورای نگهبان رد خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بنده معتقدم درباره هرگونه تغییر در قانون سربازی باید خارج از لایحه بودجه و به صورت زیربنایی، با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بحث و تبادل نظر و سپس درباره این موضوع تصمیم‌گیری شود.

وی با آسیب‌شناسی تصمیمات شتاب‌زده در خصوص خدمت نظام وظیفه و تصمیماتی که به یک باره در قالب بودجه مطرح و تصویب می‌شود، گفت: این تصمیمات که در خود کمیسیون در کمتر از یک هفته دوام نمی‌آورد، صرفاً باعث ایجاد انتظار کاذب در سطح جامعه می‌شود و در نهایت نیز به جایی نمی‌رسد.

سربازان باید در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرند

خضریان با تاکید بر ضرورت ارتقای کیفیت سربازی، گفت: پیشنهاد بنده این است که سربازان باید در خدمت اقتصاد کشور قرار گیرند و تحت عنوان «سرباز اقتصاد» با تعامل بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح این کار عملیاتی شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در زمان جنگ تحمیلی همه اقشار مردم به کمک نیروهای مسلح آمدند تا امنیت مرزها تأمین شود، چرا که وظیفه ذاتی دفاع از مرزها تحت کنترل نیروهای مسلح بود اما جوانان و همه اقشار جامعه کمک کردند تا مرزهای کشور حفظ شود. سال‌هاست مقام معظم رهبری می‌فرمایند که «ما در جنگ اقتصادی هستیم»، لذا انتظار این است که در جنگ اقتصادی این بار نیروهای مسلح به کمک مردم بیایند و به آنان کمک کنند.

وی در توضیح این مسئله، اظهار داشت: توجه به تولید یکی از مسائل مهم کشور و مورد تأکید مقام معظم رهبری است. در جنگ اقتصادی باید از جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای تقویت بخش تولید استفاده کرد و می‌توان در دوران خدمت سربازی از ظرفیت علمی و عملی آنان برای رونق تولید داخلی بهره برد. به طوری که میان ستاد کل نیروهای مسلح و تولیدکنندگان در این باره تعامل ایجاد شود و در نتیجه سربازان در دوران خدمت به تقویت تولید کمک می‌کنند که این کار باعث می‌شود نرخ تمام شده تولیدات داخلی کاهش پیدا کند و ضمن کمک به تولیدکنندگان داخلی در رقابت با اجناس خارجی، منجر به نفع عموم مردم می‌شود و کالای نهایی با قیمت کمتری وارد بازار می‌شود.

خضریان تأکید کرد: ما می‌توانیم با این کار از تولیدکنندگان خودمان حمایت کنیم. بنده این کار را تحت عنوان «سرباز اقتصاد» پیگیری کردم، البته هنوز ستاد کل نیروهای مسلح آن را تأیید نکرده است.

ستاد کل نیروهای مسلح بسترهای تغییر سربازی را فراهم کند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: این موضوع با اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح مطرح شده است و باید این طرح پخته‌تر شود و نیازمند تعامل بیشتر است. تا زمانی که ستاد کل نیروهای مسلح بسترهای لازم را برای ایجاد تغییر در فرآیند سربازی فراهم نکند، ورود مجلس به تنهایی به سرانجام نمی‌رسد و یک مطالبه اجتماعی بی‌نتیجه را در جامعه ایجاد می‌کند و زمینه سرخوردگی اجتماعی فراهم می‌شود.

وی تاکید کرد: در وهله اول باید ستاد کل نیروهای مسلح به این نتیجه برسد که تغییر فرآیند سربازی در شرایط امروز یک ضرورت است و مجلس آمادگی دارد، در یک تعامل مشترک ظرفیت‌های قانونی را برای این تغییر فراهم کند.

‌*زهرا رحیمی فرد

کد خبر 5413448

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   21 1
   اولا بیست سال است می خواهید یک قانون تصویب کنید بعد می گویید نباید شتابزده عمل کنیم وقتی پول دار هستید می گویید نه همه باید سربازی برند وقتی کف گیر به ته دیگ می خوره دنبال این هستید که سربازیهایی که دارند سوخت میشند اقلا پولش بگیرید خلاصه یک عدهای نمی روند سربازی وسربازیشان بدرد نمیخوره پس پولش ب
   • ناشناس IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
    8 1
    چه معاف کنند چه نکنند سنین بالای ۳۰سال خدمت کن نیستند و توان خرید هم ندارند .اگه میتونستند سال ۹۷ میخریدند
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   36 1
   آقای خضریان خودشان را به آن راه می زنند!! سربازی اجباری برای همه فرزندان ایران را لغو کنید و به جای آن شغل سربازی حرفه ای را تعریف کنید که هر کس این شغل را دوست داشت با حقوق و مزایای زیاد آن را انتخاب کند و هیچ ظلمی به هیچ کس نیست الا جیب دولت!
   • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
    4 65
    سربازى يك وظيفه اخلاقى انسانى مذهبى است با پول نمى شود عوض كرد قابل معامله نيست
  • سعید IR ۱۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   21 1
   من متوجه نشدم چرا طرح مالیات بر امنیت عادلانه نیست و به ضرر مستضعفین هست؟!!
   • ناشناس IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
    2 0
    اتفاقا طرح مالیات بر امنیت، بیشتر به نفع مستضعفین است.
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   25 3
   چرا نیروهای مسلح نسبت به این مسئله مهم که در رابطه با سرنوشت جوانان مملکت است بی اهمیت است . بهترین راه کوتاه کردن دوره سربازی است. مثلا شش ماه.هم جوانان آموزش نظامی می بینند و هم به موقع صاحب شغل و زن و فرزند می شوند.
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   30 1
   بالای ۲۸ سال سن دیگر به درد سربازی نمی خورند. معاف کنید بروند دنبال زندگیشان.
   • آشنا IR ۰۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
    0 0
    اتفاقا طرح آقای ابوترابی هم برای مشمولین بالای ۲۸ سال است.
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   21 1
   چرا در ایران مسئولان قادر نیستند مشکلات را به راحتی حل کنند. موقع انتخابات شعارهای زیبا داده می شود بعد همه چی فراموش می شود. شماها در برابر خداوند باید پاسخگوی مشکلات بوجود آمده برای جوانان و خانواده هایشان باشید.بیماریهای روحی وروانی مجرد ماندن و بیکاری و....
  • IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   16 1
   نیروهای مسلح حتی حاضر نیست جوانی را که نمره چشمانش بسیار بالاست که حتی با عینک هم خوب نمی بیند و یا یک تکه مهم از استخوان کمر را مادرزادی ندارد و راه رفتنش هم با مشکل است را معاف کند چه رسد به اونهایی که سالم هستند.
  • دیاکو IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   12 9
   کسانی که از ۳۰ عبور کردن دیگه هیج وقت به سربازی نخواند رفت مطمعن باشید،پس این طرح خیلی خوبه چرا؟چون یجورایی تشویق به ازدواج وفرزند اوری بیشتر هم میشه ،کسایی که هم تک فرزند دارن حتما مشتاق به فرزنداوری خواهند شدبتنابراین برای مسئله کمبود جمعیت هم تاثیر داره،به نظرم از هرلحاظ خوبه ،نباید مخالفت بشه
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   16 0
   چند تا کشور توی دنیا مثل ایران سربازی اجباری دارد اگر از پول دارها بگیریم و یک حقوق خوب اندازه پرسنل نظامی برای داوطلبین سرباز تعیین کنیم چه ضرری دارد
  • محسن IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   9 4
   چرامیایید ابروشودرست کنید می‌زنید چشماشم کور می کنید سربازی برای افرادبالای ۳۰سال بفروشید ولی باقیمت منصفانه که موانع زندگی مارم بردارید تا این مباحث حذف خدمت سربازی و سرباز حرفه ای بنتیجه برسه
  • شیخ الاسلامی IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   14 1
   سلام به نظرمن بایدمجلس ونیروهای مسلح باهم تصمیم بگیرندواین قانون رضاخان روعوض کنندموفق باشند
  • آرش IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   7 1
   طرح سربازی حرفه ای اگه درست اجرا بشه به نفع همه آحاد جامعه است چه مستضعفش چه ثروتمند این جریمه که شما میخواهید یه دفعه بگیرید خب خیلیا ندارند ولی طرح مالیات بر امنیت اگه اجرا بشه هر کس بر اساس خدماتی که میگیره مالیات هم پرداخت می‌کنه و این خیلی به عدالت نزدیکتره تا طرح خرید که باید یه دفعه جریمه بشی
   • حسین IR ۰۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
    2 0
    هم عادلانه و هم عاقلانه است. کاش کسی در راس کار بود که از آقای ابوترابی بخاطر چنین طرح هوشمندانه ای قدردانی می کرد.
  • خـــــدایــــاراضـیـــــم، بــه رضـــای تـــــو IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   14 0
   سربازی اجباری فقط درکشورهای عقب مانده جهان سومی هست چرا مسئولان بی سواد نمیخواهند ایران پیشرفت کنه چرا مثل کشورهای پیشرفته به سربازی برنامه نمیدید .....
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   7 1
   باز کدوم بچه آقازاده ها می خوان برن سربازی🤦‍♂️به فکر تغییر افتادین
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   4 0
   از الگوی کشورها ی ییشرفته و انگیزه دادن به جوانان برای خدمت داوطلبانه استفاده کنید البته چون عادت کردیم رایگان از نیروی انسانی فعال استفاده کنیم ترک عادت موجب خواهد شد راه رفتن خودمان رو فراموش کنیم پس از حالا فراموش کنیم راحتره
  • NL ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   10 0
   کسی را به اجبار نمی توان مجبور به کاری کرددراین بین تنها نیروهای مسلح هستن که ضرر مکنند
  • IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 1
   دهه پنجاهی ها الان چهل سال به بالا دارن چرا اونا رو معاف نمیکنن بدون پول و جریمه .والا دولت خرج زن و بچه رو میده همه میرن. همه چیزتون به نفع خودتون
  • حسین IR ۰۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   19 0
   سربازی اجباری باید حذف بشه مخصوصا ما ایرانیا که منابع مون رو دولت واسه خودش میفروشه و کلی هم گرونی به جونمون انداخته
  • اشکان IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   9 0
   آقای خضریان با همه قوانین و مصوبات مجلس و دولت که رای گیری میشه و رای اکثریت انتخاب میشه مخالف هستند پس با چه موافق هستند پس کی باید تصمیم بگیره برای مشکلات مردم و جوانان ؟
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 4
   اقایون بی سواد مملکت همه باید برن سربازی...ولی شرایط باید بهتر کنین..این طرح ها مزخرف بردارین
   • مادر IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
    6 0
    من حاضرم خودم برم سربازی ولی پسرم رونفرستم آقای خضریان ودیگران که پارتی دارن که بچه هاشون سربازی نمیرن
  • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   2 4
   ۱۲ماه کنن خدمتو یا ک با ۵۰ . ۱۰۰ و ۱۵۰ بفروشن.اونوقت هرکسی حتی منی ک وضع مالیم داغونه میتونم کار کنم و بخرم. فقیرا انتظار نداشته باشن بشینن خونه بیاد دم خونشون. بجاش دوسال رو کار کنن و ۵۰تومن همه میتونن تو دوسال کار کنن بخرن
   • ل IR ۰۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
    0 0
    نیست که می فروشن
  • احمد خاتمی IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   11 0
   من به هر حال سربازی اجباری نمیرم. راه حل درست سربازی حرفه ای است که همه دنیا آن را انجام میدهند. کشورهایی با تهدیدهای امنیتی بیشتر از ایران و سرمایه های بزرگتر از ایران، سربازی حرفه ای دارند
  • علی IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   5 2
   "سربازان در دوران خدمت به تقویت تولید کمک می‌کنند که این کار باعث می‌شود نرخ تمام شده تولیدات داخلی کاهش پیدا کند و ضمن کمک به تولیدکنندگان داخلی ...." آقای دکتر ،مهندس، متفکر اسم طرح‌ را بذارید برده داری شما خجالت نمی کشید
   • علی IR ۰۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۴
    1 0
    دقیقا دو سال برده داری
  • افشین محمدی NL ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   2 0
   با سلام این قانون خرید خدمت خوبه بنظر من بهتره ولی قیمتا واقعا نجومی با این قیمت‌ها هیشکی نمیخره یا این ک حرفه ای بشه
  • ش بهرامی IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   2 2
   مردم خدارو شکر همدیگرو بهتر درک میکنند . کسایی که رفتن سربازی با اینکه دوسال از بهترین روزاشون رو سپری کردن باز هم اونایی رو که نتونستن مثل که به دلیل فوت پدرم و با وجود مادری پیر ووضع نامناسب مالی با اینکه خدا شاهده علاقه شدید داشتم برم سربازی متاسفانه نتونستم مادرمو با این وضعیت تنها بذارم
  • سیاوش IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   3 1
   هر طرحی بذارین بالای سی سال سربازی نمیاین...یا بفروشین یا معاف کنین...این همه دشمن تراشی نکنین...اینها هم میهنن .بیگانه نیستن.
  • IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۴
   1 0
   یه زمانی اومدین خرید خدمت گذاشتین یه عده اومدن با کمترین قیمت خریدن رفتن پی زندگیشون بعدشم قانونشو لغو کردین یه عده موندن آطل وباطل به نظر بنده سربازی حرفه ای بهترین راه حل اگه ستاد کل این موضوع رو بپذیره وقبول کنه این طرح در مجلس تصویب خواهد شد ان شاالله. موفق باشید
  • علی IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۵
   2 0
   اشکال و ایراد طرح آقای ابوترابی چی بود که مورد توجه قرار نگرفت؟ کاملا عادلانه بود و پیش بینی همه چی شده بود، تبعیضی هم بین دارا و ندار نبود.
  • جوان US ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۸
   0 1
   اخبار سال های قبلو بخونید 25 ساله که میگین قانون سربازی رو تغییر میدین . خدا لعنت کند رضا شاهو که قانونی گذاشته که 100 ساله کسی جرئت نکرده تغییرش بده. سرباز نیرو کار مفت نیس باید طبق قانون سربازی 60-90 درصد حقوق نیرو های مسلح به سرباز حقوق داده بشه
  • مهدی IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
   0 0
   من که۳۹سال دارم باسه تا بچه شغلمم کارگرساده به چه دردتون میخورم الآنم یه خانواده ۵نفری هستم خرج ۵نفرومیدم لطفا۳۰سال بادوفرزندو معاف کنیدتایک سال تصویب کنیدبتونن رایگان معاف بشن اگرخریدبزاریدفقط پولدارامیتونن بخرن بدبخت بیچاره هابایدبرن سربازی تشکر
  • IR ۰۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۴
   0 0
   مناهلین 3تا 5 فرزندی چیشد .مجلس تصویب کرد. مجدد حذف کردید .واقعن شما در محلس برای مردم مشکلات فقر بیکاری ووووووو خبر دارید .جواب خدا وجدان تان چی میشود .چرا با مردم بد برخورد میکنید .جواب مردم و در فقر بسر میبرتد .خبر دارید.خودتان در عشق رفاه بهترین حقوق و ووو .مردم را مرده فکر کردید .
  • ویسی IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   سلام ،بابا این طرح مزخرف رو بردارید چطور میخوای طرح جوان سازی رو اجرا کنید و همش شعار میدید ، ۳میلیون غایب تو کشور هست اکثرا هم بالای سی سال چ ۳۵سال اینا نه شغل دارن نه ازدواج کردن پس چطور میخوای جوان سازی کنید اینجور پیش بره دهسال دیگه حتی سرباز ندارید برن خدمت بعد میگی جوان سازی جمعیت