اختتامیه جشنواره کتاب سال فرق، ادیان و مذاهب اسفند ۱۴۰۱ خواهد بود

مهلت ارسال آثار پژوهشی به جشنواره کتاب سال فرق، ادیان و مذاهب مهلت ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ خواهد بود و اختتامیه آن اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

حجت الاسلام علی گودرزی دبیر کتاب سال فرق، ادیان، اقوام و مذاهب کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: قومیت به مثابه ظرفیت و سرمایه ایرانی اسلامی یکی از مؤلفه‌های قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، نگاه قانون اساسی به این مهم نگاهی دقیق و بر مبنای نگاه توسعه گرایانه و بر مبنای عدالت انسانی و اجتماعی می‌باشد. امروزه کرد، ترک، ترکمن، بلوچ، عرب و … همه با هم یکصدا در مقابل استکبار همراه با نظام و رهبری در دیواره امنیتی این مرز و بوم ایستاده اند.

گودرزی ادامه داد: اگر چه در طول این سال‌ها خدمات بسیار زیادی از اقوام به نظام و بالعکس انجام شده است اما برخی کاستی‌ها و کمبود قوانین نتوانسته نگاه‌های بلند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و امامین انقلاب را ساری و جاری کند و نقصان و ضعف‌هایی در این مهم مشاهده می‌شود که در گام دوم انقلاب باید به تقویت آنها بپردازیم یکی از آن امور شامل تقویت ایران خواهی می‌شود در این امر برخی افراد فکر می‌کنند مساله قومیت‌های همجوار مرزها تمایل آنها به کشورهای همجوار است در حالی که بنده معتقدم کم فروغی و عدم توجه به روحیات ملی بیشتر جلوه گری می‌کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد برای تقویت ایران خواهی باید اقدام به تولید گفتمان همگرایی ملی (نشریه، کتاب، مقاله، پایان نامه و…) و ترویج روحیات ملی از طرق رسانه ملی و رسانه‌های مجازی کرد به عنوان مثال کسانی که تاریخ مطالعه کرده اند می‌دانند به لحاظ تاریخی کردها با ایرانیان هم سنخ هستند و حتی کردهای عراق هم خودشان را متعلق به بوم ایران می‌دانند و در طول تاریخ بیشترین خدمات را انقلاب اسلامی و ایران به کردها ارائه کرده است. همچنین از دیگر اقدامات استفاده از ظرفیت آموزش عمومی مانند کتب درسی بوده برای مثال می‌توان تاریخ و رشادت‌های اقوام مختلف را در جنگ تحمیلی وارد کثب درسی نمود و یا تاریخ کهن آن مناطق را بازگو کرد تا هم مردم ایران نسبت به ان مناطق شناخت پیدا کنند و هم اقوام عزیز ایرانی نسبت به روحیه ایران خواهی تقویت شوند.

دبیر کتاب سال فرق، ادیان، اقوام و مذاهب کشور اضافه کرد: و دیگر آنکه ایجاد زیر ساخت‌های فرهنگی و مدیریت اوقات فراغت متناسب با زیست بوم مناطق قومی، مقابله به گفتمان دشمنان انقلاب و ایران که درصددند یک نوع مظلومیت تاریخی را برای اقوام در رسانه‌ها متصور شوند. باید با رسانه با گفتمان مظلومیت تاریخی که دشمنان القا می‌کنند مقابله کرد و مانع سیاه نمایی بر علیه اقوام عزیز ایرانی شد.

گودرزی به تقویت حقوق اقوام با تدوین قوانین و سیاست‌های همگرایانه و ممنوعیت توهین و نفرت پراکنی نسبت به اقوام عزیز ایرانی تاکید کرد و گفت: تکریم فرهنگی قومی اعم از لباس و زبان و....، حرکت به سمت مناسبات برابر و کاهش رابطه فرادست و فرودست و پرهیز از تسلط یک قوم بر قوم دیگر در مناسبات سیاسی و تقسیم مسئولیت‌های بومی و استانی.(تمرکز زدایی از تهران و مناطق مرکز)، واگذاری امور محلی به خود اقوام و تشریک مساعی و احیای مسئولیت پذیری از سوی اقوام عزیز ایرانی، سیاست زدایی از مساله قومیت‌ها و عدم استفاده ابزاری نمایندگان مجلس برای رأی آوری از اقوام، گسترش ارتباطات مردمی «تسهیل زیرساخت‌های ارتباطی در مناطق قومی، برگزاری رخدادهای بزرگ در استان‌های قومی و ترویج گردشگری در مناطق قومی و بکارگیری ظرفیت‌های فرهنگی متناسب با فرهنگی قومیت‌ها از دیگر اقداماتی است که باید در عرصه تقویت ایران خواهی ایران انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر اگر این هشت مؤلفه مهم در مناطق محل زیست قومیت‌ها تقویت و مورد توجه مسئولین فرهنگی، سیاسی، امنیتی و.... قرار گیرد به یقین می‌توان گفت که گام دوم انقلاب اسلامی در مسیر صحیح و رو به رشد با استفاده از ظرفیت‌های جوانان همین مناطق قرار گرفته است و به فضل الهی شاهد پیشرفت‌های بسیاری در این عرصه خواهیم بود.

گ‌ودرزی درباره جشنواره کتاب سال فرق ادیان اقوام و مذاهب گفت: این جشنواره هر دو سال یکبار توسط مجمع مفام برگزار و هم اکنون دومین جشنواره در حال برگزاری می‌باشد که اختتامیه آن اسفند سال ۱۴۰۱ خواهد بود. گفتنی است مجمع فعالان فرق، ادیان، اقوام و مذاهب (مفام) متشکل از اساتید و فعالان طراز اول کشور، مجموعه‌ها و مؤسسات فعال در حوزه‌های مرتبط با فرق، ادیان، اقوام و مذاهب است که برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای استفاده از ظرفیت اقوام ایرانی و مذاهب اسلامی با نگاه تقریب و همبستگی دارد.

دبیر کتاب سال فرق، ادیان، اقوام و مذاهب کشور به موضوعات جشنواره اشاره و تصریح کرد: این جشنواره در چهار گروه اصلی فرق و نحله‌های انحرافی، ادیان، اقوام و مذاهب برگزار خواهد شد و اولویت موضوعات پژوهشی شامل نقش تقریب میان ادیان و مذاهب، دیدگاه مذاهب اسلامی پیرامون وحدت، نقش دین در عدالت اجتماعی و همزیستی مسالمت آمیز و محورهای تربیت دینی در ادیان الهی و مذاهب اسلامی است.

گودرزی در ادامه به شرایط پذیرش آثار در جشنواره اشاره کرده و افزود: کتاب های پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی و پایان نامه‌های سطح سه و چهار حوزه و پایان نامه‌های مقطع ارشد و دکتری مراکز آموزش عالی که از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان سال ۱۴۰۰ نوشته یا دفاع شده باشند می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. لازم به ذکر است آخرین مهلت ارسال آثار تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ است، افزود: نتایج نهایی بعد از داوری، مشخص و از برگزیدگان تقدیر خواهد شد.

کد خبر 5433661

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha