گزارش نقدهای نظام صنفی درباره طرح حمایت از کاربران ارائه شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان مخالفت با تصویب کلیات طرح فضای مجازی مجلس، نسبت به ارائه‌ پیش‌نویس قوانینی برای ساماندهی صنعت دیجیتال کشور به مجلس اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بیانیه‌ای با مخالفت صریح با تصویب کلیات طرح صیانت و برشمردن پیامدهای آن، از آمادگی خود برای ارائه پیش‌نویس قوانین دیگری که برای ساماندهی صنعت دیجیتال ضرورت دارد در بازه زمانی مشخص به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

در این بیانیه آمده است: «متاسفانه علیرغم مخالفت صریح سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، به عنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و دیگر نهادهای صنفی و تخصصی، کلیات طرح موسوم به صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی تصویب شد. انگار اراده‌ای وجود دارد تا در آخرین ماه سالی که سال مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید نامیده شده، انبوهی مانع جدید بر سر راه کسب‌وکارهای آنلاین ایجاد کند.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در بیانیه‌های پیشین ایرادهای کلیدی نسخه‌های مختلف این طرح را برشمرده و در یک گزارش بیست صفحه‌ای به تفصیل، نقدها و پیشنهادهای خود را اعلام کرده است. همچنین نمایندگان این سازمان در جلسات متعددی با حضور نمایندگان محترم مجلس نقدها و پیشنهادهای خود را مطرح کرده‌اند. اما متأسفانه به نظرات این نهاد قانونی توجهی نشد».

این بیانیه درباره پیامدهای تصویب طرح صیانت تأکید کرده است: «تصویب این طرح علاوه بر موانع مستقیمی که در رونق تولید دیجیتال ایجاد می‌کند، پیامدهای دیگری نیز دارد. نخستین پیامد آمد آن از بین بردن امید و مأیوس کردن جوانان از آینده است که به تعبیر صریح رهبری معظم به مثابه خیانت به کشور است. قطعاً نیت تدوین‌کنندگان طرح چنین نبوده اما تصویب این طرح در شرایط فعلی چنین پیامدی خواهد داشت.

پیامد دیگر تصویب این طرح، از بین رفتن انگیزه نهادهای صنفی و دلسوزان بخش خصوصی برای مشارکت و مطالبه‌گری در خصوص وضع قوانین و ضوابطی است که از قضا نیاز عاجل این صنعت هستند. وقتی فرایند قانون‌گذاری چنین آغشته به نیات سیاسی و غیرفنی می‌شود و اعتماد به ماهیت فرایند از بین می‌رود، طبیعی است که دیگر انگیزه‌ای برای مشارکت و تعامل وجود نخواهد داشت».

در ادامه آمده است: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داده است که بررسی طرح صیانت متوقف شده و مسکوت بماند، در مقابل این سازمان تعهد می‌دهد ظرف کمتر از شش ماه پیش‌نویس سه قانون کلیدی و ضروری شامل «اصلاحیه قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۱۳۸۸»، «قانون حمایت از حریم شخصی و حقوق کاربران فضای مجازی» و نیز «قانون حقوق و مسئولیت‌های پلتفرم‌های آنلاین و استفاده سالم از شبکه‌های ارتباطی» که به وضوح نیازهای ضروری صنعت دیجیتال هستند، را با محوریت و مشارکت فعالانه نمایندگان بیش از ۵۰۰ کسب‌وکار در ۲۱ کمیسیون تخصصی این سازمان و همراهی تمامی ذی نفعان تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. متأسفانه این پیشنهاد سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که مورد حمایت نهادهای صنفی دیگر هم بود نادیده گرفته شد».

در پایان این بیانیه پیشنهاد شده است: «اعضای هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که منتخبان آحاد این صنعت هستند، صریحاً مخالفت خود را با طرحی که کلیات آن در کمیسیون ویژه مجلس تصویب شده اعلام می‌دارند و کماکان پیشنهاد می‌کنند بررسی این طرح در مجلس متوقف شده و به این سازمان فرصت داده شود، پیش‌نویس قوانین دیگری که برای ساماندهی این صنعت ضرورت دارند را در بازه زمانی مشخص به مجلس محترم پیشنهاد دهد».

کد خبر 5434125

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha