یاد شهدای جامعه پزشکی در بهشت زهرا(س) گرامی داشته شد

مراسم بزرگداشت شهید دکتر محمدعلی رهنمون و شهید مهدی خداپرست و سالروز بمباران شیمیایی بیمارستان فاطمه‌الزهرا(س) روز یکشنبه ۸ اسفند در بهشت زهرا(س) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این مراسم رئیس کل سازمان نظام پزشکی، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح، رئیس بسیج جامعه پزشکی، قائم مقام نظام پزشکی تهران و جمعی از اساتید و بزرگان جامعه پزشکی و مقامات لشگری و کشوری حضور یافتند و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس از جمعی از پزشکان پیشکسوت و رزمنده که در زمان بمباران بیمارستان صحرایی حضرت فاطمه زهرا (س) شجاعانه بیماران و بیمارستان را نجات دادند، قدردانی و تجلیل شد.

هشتم اسفند مصادف با سالروز بمباران شیمیایی بیمارستان صحرایی حضرت فاطمه‌الزهرا (س) است.

این روز در تقویم‌ها به نام روز «بسیج جامعه پزشکی» نام گرفته است.

خوشحالیم که توانستیم یاد شهدا را پاس بداریم

محمد رئیس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی در این مراسم ضمن گرامیداشت مقام شهیدان و به ویژه شهدای سلامت، گفت: مراسم بزرگداشت شهید محمدعلی رهنمون و شهید مهدی خداپرست و سالروز بمباران شیمیایی بیمارستان فاطمه‌الزهرا (س) در سال‌های گذشته در دارخوین برگزار می‌شد اما در دو سال اخیر به سبب شیوع ویروس کرونا در تهران برگزار شد.

وی افزود: خوشحالیم که امروز توانستیم یاد این شهدا و شهدای مدافع سلامت را پاس بداریم. بمباران شیمیایی بیمارستان فاطمه‌الزهرا (س) اتفاق بسیار تلخی بود. این بیمارستان تنها بیمارستانی در دنیا است که مورد بمباران شیمیایی قرار گرفته است.

در روز هشتم اسفندماه بیمارستان صحرایی حضرت فاطمه الزهرا (س) در اثر یک بمباران ناجوانمردانه شیمیایی برای مدت طولانی از فعالیت باز ایستاد.

حدود ساعت ۳۰: ۹ صبح پنجشنبه بیش از ۱۰ فروند هواپیمای عراقی بیمارستان را بمباران کردند. این حمله که بیش از یک ربع ساعت ادامه داشت، با بمباران تخریبی آغاز شد و با بمباران شیمیایی خاتمه یافت. دو بمب از بمب‌های شیمیایی در نزدیکی بیمارستان منفجر شدند. عامل اصلی آلودگی، یکی از بمب‌ها بود که در فاصله کمتر از ۱۵ متری درب اورژانس بیمارستان اصابت کرده بود.

بمب شیمیایی دیگری در فاصله حدود ۵۰ متری درب اورژانس منفجر شد. متأسفانه به دلیل شرایط بحرانی موجود، تعدادی از مجروحین شیمیایی که در اثر اصابت ترکش، نیاز به لاپاراتومی داشتند، پیش از رفع آلودگی در اورژانس شیمیایی در اتاق عمل بیمارستان جراحی شدند.

درباره شهدای بهداری و مدافعان سلامت کم‌کاری کرده‌ایم

در ادامه این مراسم، عباس شیراوژن معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ضمن گرامی‌داشت مقام شهدا مخصوصاً شهدای بهداری دوران دفاع مقدس و حاج قاسم سلیمانی، افزود: در سال‌ها و روزهای اخیر همواره دیده‌ایم که شهرها در برابر هجوم خارجی دشمن یکی‌یکی تخلیه شده و سقوط می‌کنند. مشاهده این تصاویر ما را به یاد رشادت‌های شهدای جنگ تحمیلی می‌اندازد. امروزه بر همگان آشکار است که شهدا، مظهر قدرت ایران هستند و ما بر سر سفره شهدا قرار داریم.

وی ادامه داد: همه انسان‌ها به دنبال جاودانگی، آرامش، عزت و قدرت هستند اما آرامش بی‌پایان خاص شهدا است. به قول شهید آوینی «پندار ما این است که ما مانده‌ایم و شهدا رفته‌اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده‌اند». ما زیست دنیوی خودمان را محور قرار داده و تصور می‌کنیم شهدا از قطار زندگی پیاده شده‌اند اما آن‌ها به فرموده امام خمینی (ره) راه صدساله را یک‌شبه طی کردند و از آن جایگاه والای خود نظاره‌گر ما هستند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مقام شفاعت شهدا در روز محشر عنوان کرد: جمله‌ای شهید سلیمانی عزیز دارد به این عنوان که شرط شهید شدن شهید زندگی کردن است. ما اخیراً با خانواده شهدای مدافع سلامت دیدار داشتیم و تمام خانواده‌ها از خاطرات شهیدان خود طوری تعریف می‌کردند که مصداق شهید زندگی کردن بود و آنان شهادت می‌دادند که شهدای مدافع سلامت واقعاً شهید زندگی کردند. شهدای مدافع سلامت نشان دادند که راه شهادت بسته نیست اما باید راه را یافت و اراده رفتن داشت.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ضمن تشکر از سازمان نظام پزشکی در برگزاری این برنامه اضافه کرد: اخیراً رهبری اشاره داشتند که در قضیه روایت هنری کادر سلامت کم‌کاری شده است. ما حتی درباره شهدای بهداری دوران دفاع مقدس نیز کم‌کاری کرده‌ایم و باید بیشتر به آنان بپردازیم.

باید یاد شهدا را همیشه زنده نگه داریم

سیاوش صحت جراح سال‌های دفاع مقدس و دبیر انجمن جامعه جراحان ایران نیز در صحبت‌های کوتاهی گفت: دکتر شهید محمدعلی رهنمون و شهید مهدی خداپرست به خاطر ایمان و مملکت خود جنگیدند و شهید شدند. ما باید یاد شهدا را همیشه زنده نگه داریم. اگر امروز ایرانی وجود دارد به خاطر فداکاری آن‌هاست. ما نیز باید علیرغم تمام مشکلات مملکت را بسازیم و پیش برویم.

نام نیکی بالاتر از شهدا نداریم

فرخ سعیدی استاد برجسته جراحی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران، گفت: شهادت نه فقط در فرهنگ ما که در نزد تمام کشورها ریشه دارد. مردمان باستان از یونان تا امروز رزمندگان خود را که در راه میهن و اعتقادات جنگیده‌اند را مورد تکریم قرار داده‌اند. شهید شدن در راه خدمت به وطن و مورد احترام قرار گرفتن یک سنت ریشه‌دار است.

وی با اشاره به قطعه شهدای بهشت زهرا (س)، افزود: اینجا بهترین جای میهن است. حضور در این فضا یاد ایامی را زنده کرد که با این شهدا همراه و هم‌نفس بودیم. امروز آن‌ها همانطور که می‌خواستند افتخار کسب کرده‌اند و نام نیکی بالاتر از شهدا نداریم. کل من علیها فان هستند اما شهدا باقی می‌مانند. خوشحالم که در جبهه با شهید رهنمون آشنا شدم. به او ادای احترام می‌کنم.

شهدای بزرگ فراوانی داریم

محمد رازی قائم مقام نظام پزشکی تهران بزرگ نیز در این مراسم عنوان کرد: امروز برای من روز بزرگی است. دکتر شهید محمدعلی رهنمون و شهید مهدی خداپرست از دوستان من بودند اما من نشانی مزار آنها را نمی‌دانستم. دکتر رهنمون پاک و بی‌آلایش و خداپرست با غیرت بود. ما شهدای بزرگ فراوانی داشتیم که در زندگی خود شهید بودند و من افتخار داشتم در محضرشان تلمذ کنم.

جامعه پزشکی پیشقراول مبارزه با بحران است

در ادامه این مراسم، حسن عراقی‌زاده رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان ستاد کل نیروهای مسلح درباره نقاط درخشان جامعه پزشکی کشور در دوران پس از انقلاب، گفت: پیشکسوتان جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس بنا بر تکلیف دینی و انسانی خود احساس تکلیف کرده و از کیان مملکت و نظام دفاع کردند تا یک وجب از خاک کشور جدا نشود. بعد از جنگ نیز پزشکان و کادر درمان خدمات خوبی به جانبازان دادند تا حیات طیبه آن‌ها ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی پیشقراول مبارزه با بحران است، افزود: در هر مقطعی که کشور با بحران مواجه شده است جامعه پزشکی ورود کرده و بیمارستان‌های صحرایی برپا کرده است. اوج این فعالیت‌ها در دوران کرونا رقم خود. من تا امروز یک گزارش نداشته‌ام که بخش بیمارستانی به خاطر ترک کار پزشکان یا پرستاران خالی گذاشته شده باشد. امیدوارم مسئولان کشور قدردان زحمات این عزیزان باشند که در روزهای سخت فداکاری کردند.

مسلم چشمی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور در انتهای این مراسم گفت: دغدغه من این است که رابطه جامعه پزشکی با بسیج قطع نشود. خوشبختانه وزیر بهداشت و رئیس سازمان نظام پزشکی رابطه خودشان را با سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور حفظ کرده‌اند. مراسم امروز صادقانه و متواضعانه برگزار شد و جای خوشحالی بسیاری برای من داشت.

پایان بخش این مراسم تقدیر از سیاوش صحت جراح سال‌های دفاع مقدس و دبیر انجمن جامعه جراحان ایران، سیدعباس فروتن دارای مدرک دکترای تخصصی فیزیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و سردار نصرالله فتحیان مدیرعامل مؤسسه امدادگران عاشورا بود.

کد خبر 5435182

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha