شرایط کنونی بازارها، فرصت خوبی برای صدور کالاهای ایرانی است

معاون سابق توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بازارهای کشورهای عراق و اتحادیه اوراسیا در شرایط جنگ میان روسیه و اوکراین می‌تواند قابل دسترس‌تر برای کالاهای ایرانی باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی موسویان در همایش «بازارهای عراق و اوراسیا؛ تجارتی طلایی در ۲۰۲۲» اظهار کرد: ایران در قلب چند اتحادیه اقتصادی قرار گرفته و از این بابت دارای یک مزیت ویژه است؛ شورای همکاری خلیج فارس در جنوب ایران، پیمان اقتصادی سارک در شرق ایران، ترکیه به عنوان عضو ناظر اتحادیه اروپا در غرب ایران و اخیراً اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز در شمال ایران شکل گرفته که متشکل از ۵ کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس است.

معاون سابق توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بسیاری از شرکای اصلی اقتصادی ایران در میان شرکای اتحادیه‌های نام برده هستند؛ گفت: در این میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارای ویژگی خاصی است و با ویژگی‌های خاص خود بازاری مناسب برای کالا و خدمات ایرانی است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم سهم اقتصادی کشورهای پنجگانه این اتحادیه را بررسی کنیم باید بگوییم که فدراسیون روسیه ۷۵ درصد، قزاقستان ۱۵ و سهم بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان کمتر از ۱۰ درصد است.

به گفته موسویان، در شرایط تحریم و گسترش ویروس کرونا که صادرات ایران به کشورهای دیگر در سال ۱۳۹۹ را کاهش داد؛ صادرات ایران به کشورهای اوراسیا بویژه فدراسیون روسیه روند افزایشی به خود گرفت به طوری که این روند در سال ۱۴۰۰ نیز تکرار شد. بر اساس آمار گمرک روسیه، صادرات ایران به این کشور در سال ۲۰۲۱ به رقم ۹۶۷ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۲۰۲۰ با ۲۱ درصد رشد همراه بود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های زیاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: با توجه به موافقتنامه تجارت ترجیحی و کاهش تعرفه‌های ۵۰۲ قلم کالای ایرانی می‌توان سطح همکاری‌های تجاری خود را با اتحادیه مذکور افزایش داد. در این راستا صادرکنندگان ما باید اطلاعات خود را درباره بازارهای این کشورها افزایش دهند؛ چراکه بدون اطلاع از شرایط و قواعد تجاری حاکم بر این کشورها نمی‌توان ظرفیت‌های این کشورها برای صادرات کالاهای ایرانی را شناسایی کرد.

موسویان همچنین با اشاره به فرصت‌های ایجاد شده برای ایران به دلیل جنگ روسیه و اوکراین، اظهار کرد: در این شرایط می‌توان از مزیت‌های موافقتنامه و همسایگی به شدت بهره برد. استفاده از این شرایط باید هم‌راستا با افزایش اطلاعات در زمینه بازاریابی باشد تا به کمک متخصصین و نخبگان دانش لازم منتقل شود تا تولیدکنندگان و صادرکنندگان بتوانند سهم ایران را در بازار این کشورها افزایش دهند. همچنین نباید فراموش کنیم که اکنون تراز تجاری ایران با روسیه منفی است و در این شرایط خاص که فرصتی طلایی برای تجار ایران است، می‌توان برای کاهش تراز تجاری کشورمان با روسیه اقدام کرد.

همچنین در این همایش مهدی نجات نیا، رایزن بازرگانی اسبق ایران در عراق و مشاور اتاق بازرگانی تهران درباره بازار عراق گفت: عراق به عنوان بهترین شریک صادراتی ایران و بهترین فرصت وارداتی کالا و خدمات از جهان با درآمد حاصل از رتبه سوم صادرکننده نفت دنیا یک فرصت فوق العاده برای کالا و خدمات ایرانی است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی عراق بر این اساس است که سالی ۸۰ میلیارد دلار واردات کالا و ۲۰۰ میلیارد دلار خدمات مختلف برای بازسازی کشور هزینه کند. با توجه به ترس سرمایه گذاران از ناامنی عراق این بازار بکر باقی مانده و نیازهای زیادش قابل بررسی است. همچنین جوانان این کشور اطلاعات دقیقی از تجارت نداشته و این بازار را بلد نیستند.

نجات نیا تاکید کرد: با توجه به مواد یاد شده برای ورود به چنین بازاری نیاز به آموزش و یادگیری تخصصی چگونگی تجارت با عراق وجود دارد. عراق در شرایط سیاسی خاصی قرار دارد و اکنون موقع اوج مسائل اقتصادی این کشور است و ایرانی‌ها باید در این اوج گیری شرکت کنند.

محمد واعظی، عضو اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این نشست به مهار تورم در بودجه سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: یک ابزار ساده برای مهار تورم ایجاد رکود و کنترل شدید مالیاتی است و با توجه به معافیت صادرات از مالیات و عوارض گمرکی (به استثنا موارد خاص) می‌توان از این شرایط بهره برد.

به گفته واعظی، یک راه برون رفت از این رکود ورود به بازارهای کشورهای اوراسیا و عراق است. با توجه به آغاز جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های شدید بانک‌های بزرگ روسیه و در مقابل ورود ایران به اتحادیه اوراسیا شرایط برای ورود به کشور روسیه را فراهم کرده است.

فعال اقتصادی همچنین بازار عراق را بازاری بکر با جمعیتی جوان دانست و گفت: با توجه به هزینه‌ها کم حمل و نقل و هزینه تمام شده کالا در ایران کمتر کشوری می‌تواند با ایران در بازار کشور عراق رقابت کند.

واعظی تاکید کرد: علاقمندان که قصد توسعه کسب و کارهای خود را دارند می‌توانند با توضیح‌های عملی نه صرفاً آماری با تکیه بر توانمندی‌های خود در این بازار حضور پیدا کنند.

کد خبر 5441351

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha