۲۵ اسفند ۱۴۰۰، ۱۰:۵۴

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ۱۰ درصدی به بافت فرسوده قم

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ۱۰ درصدی به بافت فرسوده قم

قم-معاون وزیر راه و شهرسازی از تخصیص ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی با نرخ ۱۰ درصد به متقاضیان بافت فرسوده در استان قم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد آئینی در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) اظهار کرد: ما متأسفانه با بیش از ۱۶۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور مواجه هستیم و بیش از ۲۱ و نیم میلیون نفر که عمدتاً از اقشار کم درآمد هستند در این محدوده‌ها سکونت دارند.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد سطح شهرها و ۳۳ درصد جمعیت شهری کشور در این محدوده‌ها هستند، گفت: ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده وجود دارد که بیش از ۲ میلیون و ۷۶۰ هزار خانه از این واحدها، هیچ سازه‌ای ندارند و در این خانه‌ها بیش از ۱۱ میلیون نفر زندگی می‌کنند.

آئینی با بیان اینکه ۱۱ میلیون نفر از جمعیت کشور به شدت در معرض خطر هستند و این بهترین شرایط برای بدترین فاجعه است، گفت: ما باید جان این افراد را نجات دهیم بنابراین ما می‌خواهیم آنها را دعوت کنیم که از تسهیلات شهرداری و دولت استفاده کنند تا خانه‌های خود را بازسازی کنند.

وی با بیان اینکه افراد ساکن در بافت فرسوده مشکل معیشت، بهداشت و اشتغال دارند، گفت: رویکرد ما در مجموعه ستاد ملی بازآفرینی شهری محرومیت زدایی است و باید با واسطه گری و فراهم کردن شرایط، حضور نهادهای حمایتی برای اشتغال زایی و تأمین بهداشت را در مناطق بافت فرسوده شهری میسر کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه باید با منابعی که در اختیار داریم حال مردم را بهتر کنیم، افزود: هدف اصلی سند ملی باز آفرینی شهری پایدار این است که خدمات در حد متوسط برای ساکنان بافت‌های فرسوده هم فراهم شود و برای این کار ستادهایی در سطح کشوری و استانی تشکیل شده و تصمیمات را در هر استان به ستاد استانی تفویض می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به نوسازی بافت فرسوده و ساماندهی سکونت گاه‌های مردم دارد و وارد کار شده است، گفت: در مدت کوتاهی با حمایت وزیر راه و شهرسازی ۶ هزار میلیارد تومان منابع برای این کار تأمین شده و بانک مسکن به عنوان بانک عامل در نظر گرفته شده و در استان قم ۴۰۰ میلیارد تومان با نرخ ۱۰ درصد به متقاضیان داده می‌شود.

آئینی با بیان اینکه در دو ماه گذشته به اندازه یک سال گذشته متقاضیان برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند، گفت: به مالکانی که اقدام به نوسازی می‌کنند وام قرض الحسنه ودیعه مسکن داده می‌شود و امیدواریم که صدور پروانه در بافت فرسوده به یک ماه کاهش پیدا کند و علاوه بر این تمام امتیازاتی که برای نهضت ملی مسکن دیده شده به نوسازی بافت فرسوده هم تسری داده می‌شود با این تبعیض مثبت که فرم «ج» سبز و سابقه عدم مالکیت را هم نمی‌خواهد.

وی با تأکید بر اینکه ما باید با این شرایط، ده برابر گذشته کار کنیم و به نوسازی شتاب دهیم، افزود: سال‌های گذشته ۱۲ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی به صورت سالانه در بافت فرسوده با حمایت‌های دولت بازسازی شده است اما در این دولت برای بازسازی ۱۵۰ هزار واحد در سال برنامه‌ریزی شده است و این یعنی کار ده برابری.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ما معتقدیم که نوسازی بافت فرسوده ظرفیت ۴۰۰ هزار واحد در سال را هم دارد و باید شرایط فراهم شود و کسانی که متقاضی نهضت ملی مسکن هستند با تمهیداتی به سمت نوسازی بافت فرسوده بروند؛ ما می‌خواهیم برای مردم این فرصت را فراهم کنیم که انتخاب کنند که یا در پردیسان در طرح نهضت ملی باشند یا بیایند در بافت فرسوده و نزدیک به مرکز شهر خانه دار شوند.

کد خبر 5448376

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha