هوای اصفهان در ساعات پایانی سال ۱۴۰۰ آلوده است

اصفهان- هوای کلانشهر اصفهان در ساعات پایانی سال ۱۴۰۰ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه میانگین شاخص هوای امروز شهر اصفهان براساس داده‌های ۱۱ ایستگاه فعال در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است، اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۸۹، جِی با شاخص ۷۲، بزرگراه خرازی و رهنان با شاخص ۹۲، رودکی با شاخص ۷۸، فرشادی با شاخص ۷۵، فیض با شاخص ۷۷، کاوه با شاخص ۸۴ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۸۵ در وضعیت قابل قبول است.

او اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه‌های استانداری، پروین و باهنر به ترتیب با میانگین ۱۲۵، ۱۴۶ و ۱۰۲ AQI وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۸۳، مبارکه با شاخص ۵۴ و شاهین شهر با شاخص ۵۳ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5450730

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha