هنوز نسخ کاغذی پذیرش می‌شود/ الزام پزشکان به نسخه نویسی الکترونیک

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت، با عنوان این مطلب که هنوز نسخ کاغذی پذیرش می‌شود، گفت: از مجلس می خواهیم پزشکان را ملزم کند فقط نسخه الکترونیک صادر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین حبیبیان اظهار داشت: از ابتدای پارسال که فقط ۱۶ درصد نسخ به صورت الکترونیک وارد سازمان بیمه سلامت می‌شد، اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که در اردیبهشت امسال ۹۹ درصد نسخ سازمان بیمه سلامت به صورت الکترونیک صادر می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه وضع به نسبت مناسبی در صدور نسخ الکترونیکی داریم، هم‌اکنون بیش از نیمی از نسخ کل کشور که بیمه سلامت صادر می‌کند به صورت ۹۹ درصد الکترونیک صادر می‌شود و آمارهای روزانه نشان می‌دهد که در روزهای عادی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار نسخ الکترونیک صادر می‌شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت گفت: پیش از التزام قانون برای اجرای طرح نسخ الکترونیک حدود ۶۵ درصد نسخ الکترونیک و نیمه الکترونیک بود و پس از یکم دی پارسال به بالای ۹۰ درصدی رسیده است.

حبیبیان افزود: وضع استان‌های ما به این صورت است که در ۲۹ استان ۱۰۰ درصد و ۲ استان تهران و خراسان رضوی ۹۸ درصد و ۹۶ درصد توانسته‌اند نسخه الکترونیک داشته باشند.

وی ادامه داد: این دو استان به علت‌هایی چون پهناوری استان، جمعیت بیمه شدگان استان و تعداد و پراکندگی پزشکان، هنوز نتوانسته‌اند به آمار ۱۰۰ درصدی صدور نسخ الکترونیک بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت برسند.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت با اعلام اینکه هنوز نسخ کاغذی پذیرش می‌شود، گفت: همانطور که قانون ما را الزام کرد که از یکم دی ۱۴۰۰ نسخ کاغذی صادر نکنیم، اما به رغم همکاری پزشکان هنوز الزامی برای پزشکان وجود ندارد و بهتر است الزامی برای پزشکان از سوی مجلس در قانون اجرای نسخ الکترونیک وارد شود که پزشکان ملزم به صدور فقط نسخه الکترونیک باشند.

حبیبیان افزود: مشارکت پزشکان در این طرح برای پزشکان مرتبط با بیمه سلامت بیش از ۸۸ هزار نفر بوده است که در واقع ۱۰ درصد این تعداد هنوز نسخه کاغذی صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: استان‌هایی همانند آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد توانسته‌اند به رغم نبود برخی زیرساخت‌ها تا حد ۱۰۰ درصد نسخ الکترونیک صادر کنند و قطعی اینترنت به حداقل ممکن رسیده است.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه اجرای این طرح نیازمند آموزش بیشتر است، گفت: هرچه جامعه پزشکان و مراکز ارائه دهنده خدمت آموزش بیشتری ببینند، مشکلات در نحوه اجرای طرح کمتر می‌شود.

کد خبر 5474535

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =