تار و پودعوارض شهرداری زیر ذره بین / شیراز با عوارض اداره نمی‌شود

شیراز- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز گفت: در سال بودجه ١۴٠١ شاید عوارض در برخی از مناطق افزایش یافته باشد اما شهر با عوارض اداره نمی‌شود.

سید ابراهیم حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: نباید از این موضوع غافل شد که زحمات عدیده ای برای توسعه شهر شیراز توسط شورای ششم و شهردار کشیده است اما نباید چشم‌ها را به روی مشکلات موجود نیز بست و باید با نگاهی جامع زمینه توسعه شهر و خدمات شهری را افزایش و میزان رضایت کندی افراد را افزایش داد.

وی ادامه داد: مسئله مهمی که باید مدنظر افراد باشد این است که در شورای ششم فرد گرایی ملاک نیست و نگاه جمعی در کنار خرد جمعی است که می‌تواند عاملی برای توسعه خدمت رسانی شهری گردد.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه متذکر شد: براساس قانون شورت و شهرداری تنها می‌توانست عوارض را از کمترین میزان که ١٨ درصد تا بالاترین میزان که ۵٠ درصد است افزایش دهد و تمام اعضای شورای شهر نیز بر این باور اند که تنها اعداد قابل قبول برای مدیران شهری و عامه مردم نیز همین میزان و درصد رشد است.

او ادامه داد: برخی بر این باور اند که اگر عوارض شهری افزایش یابد بیان گر آن است که شهر گران اداره خواهد شد این در حالی است که من هم منکر این موضوع نبوده اما باید  یادآور شد که در بر اساس بودجه سال ١۴٠٠ که توسط شورای پنجم مصوب شد بیش از دو هزار و ٧٢۵ میلیارد تومان از شش هزار و ۶١٠ میلیارد تومان بودجه را عوارض تشکیل می‌دهد که درصد آن نیز نزدیک به ۴١ درصد است.

حسینی ادامه داد: این رقم در متمم بودجه به سه هزار و ٨٨٠ میلیارد تومان از ٩ هزار میلیارد تومان رسید و در بودجه سال ١۴٠١ نیز به پنج هزار میلیارد تومان از ١۵ هزار میلیارد تومان رسیده است که بر اساس درصد گیری می‌توان گفت حتی با وجود افزایش حجمی عوارض درصد آن کاهش داشته و به ٣٠ درصد بودجه رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای ششم توجه خود را تنها به عوارض معطوف کرده میز پاسخ داد: شورای ششم نگاهی به عوارض نداشته و در تلاش است تا سایر ردیف‌های بودجه را محقق کند این در حالی است که با تلاش‌های صورت گرفته شهرداری شیراز توانست در متمم بودجه درصد تحقق بیش از ٩٧ درصد را محقق کند لازم به ذکر است که در این بودجه نگاه ویژه ای به درآمدهای مالیاتی داشته که رشد مناسبی نیز داشته است.

حسینی همچنین در خصوص طبقه بندی بودجه در سال ١۴٠١ نیز بیان کرد: بودجه شهرداری شیراز به اینگونه طبقه بندی می‌شود که یک هزار و ٨٠٠ میلیارد مالیات، پنج هزار و ٨٠٠ میلیارد عوارض، ٨٠٠ میلیون وام، ١ هزار و ۵٠٠ میلیارد اوراق مشارکت، چهار هزار میلیارد فروش زمین، یک هزار میلیارد فروش باغات درجه پنج و کمک‌های دولتی که ۴٨۵ میلیارد تومان است.

کد خبر 5476333

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha