شماره سوم نشریه اندیشه آینده با «رویکرد مسائل اجتماعی» منتشر شد

شماره سوم نشریه اندیشه آینده با نگاه به موضوع زیست شبانه و آسیب‌های این حوزه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شماره سوم نشریه اندیشه آینده منتشر شد این نشریه که به بررسی مسائل اجتماعی نوپدید ایران می‌پردازد، در شماره اخیر خود نگاهی روایی به موضوع «شب» و نسب آن با مسائل و معضلات اجتماعی اندخته است اندیشه آینده در این شماره تلاش کرده تا با نگاهی توصیفی و برآمده از مشاهده مستقیم و میدانی، روایت‌هایی از مسائل اجتماعی جامعه ایران ارائه دهد که لزوماً یا در شب رخ می‌دهند یا شب‌هنگام بیشتر به‌چشم می‌آیند.

در این میان موضوع «فقدان مسکن و بی‌خانمانی» در این شماره برجسته است و در این راستا گزارش‌هایی میدانی از گرم‌خانه مردان و گرم‌خانه زنان و گفت‌وگویی با یک زن تنها و بی‌خانمان که مدت‌ها بدون سرپناه در تهران آواره بود، به رشته تحریر درآمده‌است و نگاهی به سامان‌دهی بی‌خانمانی در جهان داشته است.

داستانی واقعی و برآمده از تجربه یک راننده اسنپ که به دلیل فقدان سرپناه، شب‌ها در ماشین خود می‌خوابد نیز بخش دیگری از تلاش برای نشان دادن معضل بی‌خانمانی در شب است.

موضوع «زیست جنسی» نیز از دیگر موضوعات مورد بحث در اندیشه آینده است. گفت‌وگو با یک روسپی، گپ و گفت با یک مرد با هویت جنسی دو پاره و بررسی تحلیلی این مباحث در گفت‌وگویی صریح با یکی از کارشناسان، بخش دیگری از مطالب این شماره است.

در عین حال مقوله «اقتصاد شب» هم در این شماره مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و به‌همین جهت، گفت‌وگویی بایکی از کارشناسان در رابطه با دست‌فروشی صورت گرفته است.

در شماره سوم اندیشه آینده طی گفت‌وگوهایی جداگانه از دو سینماگر که در حوزه مستند و داستانی آثار متعددی مرتبط با شب داشته‌اند پرسیده شد چگونه به شب می‌نگرند و اگر روزی بخواهند بار دیگر طرحی داستانی یا مستند از شب بسازند، باید انتظار چه زاویه نگاهی از آنان را داشته باشیم.

یکی از اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه نیز در این شماره، صورت‌بندی از رفتارهای اجتماعی طبقات در نسبت با حیات و زیست شبانه ارائه داد نگاهی به مشاغل شب در روایت‌هایی کوتاه، گفت‌وگویی خواندنی با یک از مأموران اورژانس که به واسطه شغلش، زندگی او در شب رنگ و روی دیگری دارد و گفت‌وگو با دو دی‌جی در پارتی‌های شبانه جوانان تهرانی هم تلاشی برای نشان دادن سویه‌های دیگر حیات شب است.

در ادامه دو تن از کارشناسان نیز با روایت‌هایی شخصی از شب، هم‌سفر این سفر روایی مجله اندیشه آینده بودند.

بازخوانی یکی از نمادین‌ترین پرونده‌های جنایی ایران که به شب گره‌خورده، یعنی پرونده «خفاش شب»، گفت‌وگو با یک دزد که شب‌ها از سر تفنن و هیجان دست به دزدی می‌زد و گفت‌وگو با دو زندانی محکوم به اعدام که شب آخر زندگی‌شان را دیده بودند و رضایت گرفته بودند، از دیگر بخش‌های این شماره اندیشه آینده است.

به علاوه بخش دیگری از روایت‌های این شماره اندیشه آینده، به گزارشی از تجارت شبانه تهران در مناطق مرکزی و جنوبی شهر و گفت‌وگوها و گزارشی از شب در منطقه خلازیر تهران پرداخته است.

نگاهی به یک تجربه‌نگاری از شب‌های سربازی و نمایش‌نامه‌ای در رابطه با زیست شبانه نیز بخش دیگری از روایت‌های این شماره مجله است.

کد خبر 5481061

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha