جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی برگزار شد

اولین جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی با محور ارائه ایده های فناورانه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، این جشنواره با حضور دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر سعید سرکار، رئیس ستاد توسعه فناوری نانو؛ دکتر حسین قنبری، رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی برگزار شد.

دکتر حسین قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم گفت: هر کس می خواهد مسیر رشد خوبی داشته باشد باید برنامه روشنی داشته باشد. مرحوم استاد کابلی وقتی در سال ۷۰ از آمریکا آمدند گفتند ما باید کاری کنیم که علم و صنعت در پزشکی با هم در ارتباط باشند. بعد از آن مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی پایه گذاری شد. امروز تحولاتی غیرقابل باور در تولیدات تکنولوژی سلامت و رباتیک و جراحی می بینیم. ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران به خود باوری رسیده ایم.

وی افزود: یک از مسایل مهم توجه به فناوری است. در حال حاضر فضای ۲۷ هکتاری برای ساخت و توسعه شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته ایم چرا که استراتژی ما حمایت از فناوری و توسعه آن است.

قناعتی با تاکید بر آینده نگری در فناوری گفت: دنیای تکنولوژی با سرعت پیش می رود و ما نیاز به آینده نگری در فناوری داریم. با امکانات و بودجه کم باید هوشمندانه عمل کنیم. روش اپروچ غیر متقارن روش مناسب کشور ما برای رسیدن به قافله علم جهانی است. ما باید در تکنولوژی پیشرفت و هوشمندانه عمل کنیم. همانطور که در علم اقتصاد افراد خبره می دانند چگونه بازار را اداره کرده و موفق شوند باید آگاه به مسایل روز و سیاست و باید روانشناس باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم که به این کلمه ظلم شده است. تلقی از دین و اسلام در واقعیت متفاوت است زیرا در مسیری که آمدیم نتوانستیم تلقی از دین و عدالت را درست اجرا کنیم لذا باید در نگاهمان بازنگری کنیم. باید نگاهی به محصولات درست و واقعی انقلاب اسلامی بیاندازیم مانند شهید سلیمانی و سایر شهدای دیگر.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: کلمه «نمیشود» را نمی شناسم زیرا همه چیز شدنی است. اگر انسان الهی فکر کند به مدد الهی هر کاری آنجا خواهد شد. دید الهی را تقویت کنید. انسان با نیت قربه الله بهجت و وسعت در خود ایجاد می کند. ان شاءالله دانشگاه علوم پزشکی تهران در بحران امروزی با استقامت و پافشاری بتواند پیشتاز و سرآمد در تکنولوژی باشد.

دکتر حسین قنبری رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مراسم گفت: رسالت دانشکده فناوری های نوین پزشکی، تربیت نیروهای متخصص و فناور و توسعه فناوری های پیشرفته در حوزه سلامت است و به عنوان دانشکده نسل جدید می تواند کانون توسعه فناوری و تربیت فناور باشد.

وی گفت: ما با نگاه تحولی در همه حوزه ها، تاکید زیادی بر آموزش های عملی و مهارتی و همچنین آموزش مبانی فناوری داریم و برنامه های آموزشی و کوریکولوم های خود را بر همین مبنا بازنگری خواهیم کرد. در حوزه پژوهشی نیز با رویکرد توسعه پژوهش های کاربردی و هدفمند، جزو اولین دانشکده هایی هستیم که برای پایان نامه محصول محور دستورالعمل نوشته و اولین پایان نامه محصول محور را اجرا کرده ایم.

قنبری اضافه کرد: هم اکنون نیز با رویکرد آموزش فناوری و مبانی کسب و کار به دانشجویان برنامه هسته های دانشجویی فناور را تدوین و اجرایی کرده ایم و فضایی در دانشکده به عنوان مرکز نوآوری هسته های دانشجویی فناور راه اندازی کرده ایم.

وی گفت: رویکرد ما در دانشکده این است که بتوانیم دانشجوی کارآفرین تربیت کنیم تا نیازی به استخدام و دغدغه ای برای آینده شغلی خود نداشته باشد. در این انجام این رسالت مهم، امید است با همراهی و حمایت رئیس دانشگاه، توسعه و تجهیز زیرساخت های دانشکده و برنامه ریزی منظم برای توسعه همه جانبه فناوری در حوزه سلامت با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: در این جشنواره ارائه آثار دانشجویان در محورهای ابداعات و اختراعات، ایده بازار، شرکتها و محصولات دانش بنیان، و ابتکارات دانشجویی در حوزه آموزش و پژوهش به داوری گذاشته شده و در نهایت برترین آنها انتخاب خواهند شد.

در ادامه مراسم، دکتر سعید سرکار رئیس ستاد توسعه فناوری نانو، گفت: واژه های علم و فناوری مانند دو بال یک پرنده هستند. در نگاه اول درخت تنه ای با شاخ و برگ است اما در نگاهی عمیق تر اگر آن درخت میوه ای می دهد و به ثمر نشسته است در واقع علت آن ریشه ای است که در خاک دارد. با ریشه تغذیه می کند و رشد می کند. ریشه همان علم است و علم فوندانسیون حرکت و اگر علم نباشد رشد ابتر می ماند.

سرکار گفت: اگر ما در مسیر علم حرکت نکنیم در توسعه فناوری به جایی نخواهیم رسید. زمانی می توانیم مرزهای جدید را بپیماییم که فناوری داشته باشیم وگرنه کپی کار می شویم. با این رفتار مقلد و دنباله رو می شویم و حرف جدیدی نخواهیم داشت که به دنیا ارائه کنیم. مقوله بعدی فناوری است، علم به تنهایی کافی نیست. توانا بود هر که دانا بود، یک زمانی توانایی داشتن سواد بود ولی امروز دیگر این معنا را ندارد. لازمه توانایی دانایی است ولی لزوما هر که دانا شد توانا نیست. اگر توانایی مبتنی بر دانایی باشد رشد و زایش دارد.

وی خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: توانایی هایتان را تقویت کنید و به استادان می گویم که دانشجویان شان را توانا بار بیاورند. البته که وضعیت در پزشکی بهتر از علوم پایه هست. فارغ التحصیل پزشکی فردا می تواند جراحی کند اما در علوم پایه بیشتر دانا تربیت می کنند. دانشجویان ما خوب می فهمند، خوب می بینند، خوب می شنوند ولی دریغ از اینکه کاری انجام بدهند. شما باید از استادان خود بخواهید تا توانا تربیت شوید.

رئیس ستاد توسعه فناوری نانو یادآور شد: خلاق باشید. روی هر چالشی فکر بکنید و بیاندیشید و خلاقیت داشته باشید. دانشجویان ما دچار fast information شده اند می دانید که فست فود ضررهایی برای گوارش دارد fast informatin هم همان ضررها را برای مغز شما دارد. ماشین حساب که آمد حساب کتاب یادمان رفت. حافظه تلفن باعث شد شماره تلفن دیگر حفظ نیستیم. شما باید فکر بکنید و از مغز خود کار بکشید. دنیا دنیای خلاقیت است. امروزه در حال انتقال به اقتصاد دانش بنیان هستیم و لازمه آن خلاقیت است.

وی گفت: دانشگاه باید دانشجویان مسئولیت پذیر تربیت کند. امروزه دانشجوی ما احساس بی هویتی می کند و ما استادان مقصریم. شما قربانی تفکر غلطی هستید که فکر کردیم ایرانی بودن در تضاد با اسلامی بودن است. اگر ایرانی و ملیت را بکوبیم اسلام رشد خواهد کرد در صورتی که این تفکری غربی است. هیچ تضادی در ایرانی بودن و اسلامی بودن نیست بلکه این هم مانند دو بال پرنده است که می تواند به پیشرفت مملکت کمک کند.

سرکار اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز روی تقویت هویت ملی جوانان تاکید کرده اند. جوان امروز هویت خود را نمی شناسد در صورتی که باید به ژن خود افتخار کنید و با غرور در مملکت خود بمانید. دانشجوی ما روی دوش ملت رشد می کند ولی این را متوجه نیست. برای ملیت خود مسئولیت پذیر باشد و بمانید و ایران خود را بسازید. تفاوت بین قهرمان و پهلوان این است که پهلوان قهرمانی است که با نیت الهی بر سکوی شکوه می ایستد و خدمت به جامعه می کند.

وی گفت: ما می توانیم پهلوانان علمی داشته باشیم. سعی کنید به اوج برسید قهرمان بشوید و با خدمت به جامعه خود پهلوان شوید.

کد خبر 5491329

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =