تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

بسیاری از استان‌های کشورمان بازهم در غبار فرو رفتند، این بار ریزگردها با عبور از آسمان جنوب و غرب ایران راهی تهران شدند و موج تعطیلی به راه انداختند، آخرین اخبار این پدیده را در مهر بخوانید.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: طی سال جاری ریزگردها پای ثابت روزهای بهاری استان‌های مختلف کشورمان از جنوب تا غرب و شرق و مرکز ایران بوده است، موضوعی که هر بار نسبت به قبل شدیدتر شده و مشکلات جدی‌تری می‌آفریند.

به دنبال ورود موج جدید گردوغبار به برخی استان‌های کشور و تداوم آلودگی هوا، مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان‌های تهران، همدان، لرستان، ایلام، البرز، کرمانشاه، مرکزی، خوزستان، بوشهر و کردستان امروز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ به تعطیلی کشیده شد.

برای مشاهده جزئیات اطلاعیه های مربوط به تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات اینجا کلیک کنید.

سازمان هواشناسی هم اعلام کرد: گردوغباری که روز گذشته در عراق شکل گرفت، امروز نواحی مرکزی، غربی و دامنه‌های جنوبی البرز ازجمله تهران را فراگرفته است. نقشه‌ها، اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد با توجه به درشت بودن و فرونشینی این ذرات معلق، شرایط کیفیت هوا در بیشتر مناطق کشورمان رو به بهبود خواهد بود.

معصومه احمدی کارشناس این سازمان در گفتگو با صداوسیما اظهار داشت: امروز شمال شرق کشور (خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و استان گلستان) با وزش باد شدید و انتقال گردوغبار همراه است.

وی از تداوم بارش‌های پراکنده در شمال غرب، سواحل خزر و ارتفاعات البرز و شمال شرق کشور همراه با رعدوبرق و رگبار خبر داد.

همچنین مطابق اعلام مرکز کنترل کیفیت هوای تهران در حال حاضر شاخص آلودگی هوای تهران بر روی ۲۲۱ و وضعیت خیلی ناسالم قرار دارد.

بر این اساس منطقه ۲ با شاخص ۵۰۰ آلوده‌ترین منطقه تهران است و پس‌ازآن سوهانک در منطقه ۱ با شاخص آلودگی ۴۶۵ و پونک با شاخص آلودگی ۴۱۴ آلوده‌ترین نقاط شهر تهران و منطقه ۲۲ با شاخص آلودگی ۹۳ سالم‌ترین منطقه تهران هستند.

رئیس مرکز اورژانس تهران، از استقرار تکنسین‌های اورژانس در ۸ میدان بزرگ و اصلی پایتخت به دنبال تشدید آلودگی هوا خبر داده است.

جواد صالحی سخنگوی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) هم انجام همه پروازهای این فرودگاه را اعلام کرده و گفته است: همه پروازهای شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در حال انجام است و هیچ مشکلی از نظر دید برای پروازها تا این لحظه وجود ندارد.

فرودگاه مهرآباد هم از لغو ۸ پرواز صبح امروز تهران به دلیل محدودیت دید خلبانان در پی هجوم ریزگردها به آسمان کشور خبر داد.

دراین‌ارتباط ابراهیم مرادی مدیرکل فرودگاه مهرآباد در گفتگو با خبرنگار مهر از وجود مشکل دید خلبانان در تعدادی از فرودگاه‌ها خصوصاً استان‌های غربی کشور خبر داد و گفت: محدودیت دید کادر پروازی سبب لغو تعدادی از پروازهای امروز در پی هجوم ریزگردها به آسمان کشور شده است.


آخرین اخبار از وضعیت گرد و غبار در استان‌ها


ادارات خوزستان تعطیل شد

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

بر اساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوا استان با توجه به تداوم استقرار توده گرد و غبار با غلظت بالاتر از حد مجاز در سطح استان در روز جاری (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) و بررسی آخرین پیش بینی وضعیت جوی، میزان غلظت‌ها و مناطق تحت تأثیر آن توسط این کارگروه (آئین نامه اجرایی تبصره ۳ماده۳ قانون هوای پاک) و تبادل نظر اعضای کارگروه، کلیه ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان (به جز مراکز امدادی، درمانی بهداشتی، اورژانس ۱۱۵، خدمات شهری شهرداری‌ها، بخش‌های عملیاتی و دارای نوبت کاری، بیمارستان‌ها و آتش نشانی‌ها) در روز سه شنبه مورخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ از ساعت ۹:۳۰ تا پایان وقت اداری تعطیل اعلام می‌شود.

دوشنبه این کارگروه مدارس و دانشگاه‌ها را برای روز سه‌شنبه تعطیل اعلام کرده بود و همچنین فعالیت ادارات قرار بود با دو ساعت تأخیر آغاز شود.


آلودگی بیش از حد هوا در استان بوشهر / ادارات تعطیل شد

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

محمد هادی رستمیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل شرایط جوی و آلودگی بیش از حد هوا، ادارات و دستگاه‌های اجرایی در برخی شهرستان‌های استان بوشهر تعطیل خواهد بود.

وی اضافه کرد: امروز سه‌شنبه ادارات در شهرستان‌های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل خواهد بود.

معاون عمرانی استاندار بیان کرد: دستگاه‌های خدمات رسان استان از جمله بانک‌ها، مراکز درمانی، اورژانس، مراکز انتظامی تعطیل نیستند.

کوروش دهقان مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز میزان ریزگردها در استان بوشهر افزایش یافته و به همین دلیل ادارات و دستگاه‌های اجرایی در شهرستان‌های بوشهر، گناوه، دیلم و تنگستان تعطیل شدند.

وی با اشاره به تعطیلی همه مدارس، دانشگاه‌ها و اداره‌های حوزه ستادی در این چهار شهرستان اضافه کرد: بانک‌ها، دستگاه‌های خدمات رسان و عملیاتی شامل این تعطیلی نمی‌شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری بوشهر با اشاره به اینکه دیگر شهرستان‌های استان بوشهر تعطیل نیستند افزود: بر اساس اعلام هواشناسی، انتظار می‌رود به مرور غلظت گرد و غبار در این استان کاهش یابد.


هوای کرج برای گروه‌های حساس ناسالم است

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

بر اساس آخرین داده‌های ایستگاه‌های سنجش کیفیت آلودگی هوای استان البرز، شاخص بر خط کیفیت هوا، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در ایستگاه کرج هم‌اکنون بر روی عدد ۱۱۹ قرار گرفته و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

بر همین اساس شاخص آلودگی هوا در شهرستان‌های فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد و اشتهارد به ترتیب ۸۷، ۸۹ و ۱۰۹ است که بر این مبنا کیفیت هوای اشتهارد در وضعیت سالم و کیفیت هوای فردیس و ساوجبلاغ در وضعیت قابل قبول و نظرآباد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.

وزش باد شدید و لحظه‌ای، گرد و خاک و تردد خودروها عامل کاهش کیفیت استان شده است.

بر این اساس ساکنان کرج و نظرآباد به ویژه گروه‌های حساس از جمله بیماران قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان به غیر از موارد ضروری از خانه خارج نشوند.


هوای اصفهان در وضعیت نارنجی آلودگی هوا

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های احمدآباد با شاخص ۱۱۲، باهنر و فرشادی با شاخص ۱۲۶، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۲۳ و فیض با شاخص ۱۱۰ در وضعیت نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) است.

وی با اشاره به قطعی ۶ ایستگاه پایش در خیابان‌های انقلاب، رهنان، باغ غدیر، میرزا طاهر، کاوه و دانشگاه اضافه کرد: شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه خیابان استانداری با ۱۵۷، خیابان جی با ۱۶۷ و ورزشگاه میثاق با ۱۵۵ AQI ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان رودکی با ۵۳ AQI وضعیت زرد (قابل قبول) را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۱۵۸ ناسالم برای عموم شهروندان، مبارکه با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۹۴ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان امروز به علت فعال شدن کانون‌های گردوغبار خارجی (عراق) و داخلی احتمال افزایش شاخص کیفی هوا و نیز کاهش دید افقی وجود دارد.


تعطیلی کلاس های درس در همه مقاطع تحصیلی استان مرکزی

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

مهدی زندیه وکیلی گفت: کلاس‌های حضوری کلیه مقاطع تحصیلی در کل استان مرکزی روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه تعطیل و فعالیت خود را به صورت مجازی دنبال خواهند کرد و ادارات هم با یک ساعت تأخیر آغاز به کار خواهند کرد.

وی افزود: با توجه به روند افزایشی غلظت گرد و غبار و پیش بینی افزایش آن، مدارس در تمام مقاطع تحصیلی در دو نوبت صبح و عصر در کل استان مرکزی به صورت مجازی پیگیری خواهد شد.

رئیس کمیته اضطرار آلودگی هوای استان مرکزی یادآور شد: بر گزاری هر گونه اردو دانش آموزی و ورزش در فضای باز هم ممنوع می‌باشد.

زندیه وکیلی گفت: طبیعتاً کادر اجرایی مدارس جهت پیگیری برگزاری کلاس‌های مجازی در مدارس حضور خواهند داشت.

ضمناً کارمندان ادارت دولتی هم مجاز به یک ساعت تأخیر جهت شروع کار هستند.


ادارات ۶ شهرستان کردستان به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

به دنبال هشدار هواشناسی کردستان مبنی بر سطح نارنجی و تداوم آلودگی هوا، سه شنبه ۲۷ اردیبهشت، تمامی ادارات، سازمان‌های دولتی، بانک‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان‌های مریوان، بانه، سقز، سنندج، سروآباد و کامیاران تعطیل اعلام شد.

پیرو هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی مبنی بر تداوم آلودگی هوا، به پیشنهاد مدیرکل حفاظت محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، با موافقت استاندار تمامی ادارات، سازمان‌ها، بانک‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان‌های مریوان، بانه، سقز، سنندج، سروآباد و کامیاران به جز دستگاه‌های امدادی و خدمت‌رسان و مراکز درمانی امروز سه‌شنبه تعطیل اعلام می‌شود.


خاک نفس کرمانشاهیان را گرفت / وضعیت هوای کرمانشاه خطرناک است

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

احد جلیلیان سرپرست محیط زیست کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: وضعیت هوا در ایستگاه‌های اسلام‌آبادغرب، زیباپارک کرمانشاه، سرپل‌ذهاب، قصرشیرین، کرمانشاه شهرداری مرکزی و کنگاور در وضعیت قهوه‌ای و خطرناک قرار دارد.
وی افزود: غلظت ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون در ۶ ایستگاه پایش کیفی هوای استان کرمانشاه در پی ورود توده‌های گرد و غبار از غرب کشور بسیار بیشتر از حد مجاز بوده و شرایط بحرانی را رقم زده است.

وی تصریح کرد: در صورت وزش باد، از سمت غرب استان، رفته‌رفته از میزان غلظت آلودگی کاسته و غلظت ذرات معلق هوا تا بعد از ظهر امروز ۲۷ اردیبهشت‌ماه کمتر می‌شود.

جلیلیان بیان کرد: عدد شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا در ایستگاه پاوه فرمانداری ۱۹۶ بوده و کیفیت هوای این شهرستان در شرایط ناسالم قرار دارد و توصیه می‌شود افراد از خروج از منزل خودداری کنند.

غلامرضا شهبازی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: به علت آلودگی هوا، تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان کرمانشاه در روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعطیل شد.

وی افزود: این تصمیم بر اساس تصمیم کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا اتخاذ شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه تصریح کرد: پیش از این به دلیل نفوذ ذرات گرد و غبار در جو استان کرمانشاه و بر اساس تصمیم کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا، تمامی مهدهای کودک، مراکز پیش‌دبستانی، مدارس و دانشگاه‌های استان کرمانشاه فردا سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در نوبت صبح تعطیل اعلام شده بود که بر اساس آخرین تصمیم این کارگروه تعطیلی ادارات نیز به آن اضافه شد.


ریزگردها آسمان شهر کرمان را فرا می گیرد
 

حمیده حبیبی رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: طبق نقشه‌های هواشناسی امروز گرد و غبار و ریزگردها آسمان شهر کرمان را فرا می‌گیرد.

وی تصریح کرد: طوفان در غرب و جنوب شرق کرمان شدید تر است و شاهد کاهش دید افقی و افزایش آلودگی هوا خواهیم بود.

حبیبی ادامه داد: وزش باد و طوفان در کرمان تا روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت.

از روز گذشته طوفان در ریگان و شرق استان کرمان افزایش یافته و شهرستانهای جنوبی استان نیز شاهد گرد و غبار و آلودگی شدید هوا بوده اند.


تعطیلی ادارات مدارس و دانشگاه‌های استان تهران در روز سه‌شنبه

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

عابد ملکی معاون عمرانی استاندار تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به علت آلودگی هوا، تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان تهران در روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعطیل شد.

وی افزود: این تصمیم بر این اساس اتخاذ شد که شاخص آلودگی هوای تهران ۲۳۸ است.

معاون عمرانی استاندار تهران در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که برخی از مدارس در روز سه شنبه امتحان پایان ترم دارند، تکلیف این امتحانات چیست، گفت: امتحانات پایان ترم و به طور کلی تمام فعالیت‌های مدارس در روز سه شنبه تعطیل است.


گرد و غبار پرواز فرودگاه خرم‌آباد را لغو کرد

مدیر فرودگاه خرم‌آباد از لغو پرواز امروز سه‌شنبه این فرودگاه به دلیل پدیده گرد و غبار خبر داد.

علی کاملی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع پدیده گرد و غبار در آسمان لرستان گفت: شرایط نامساعد جوی و کاهش دید باعث شد که ابتدا برگزاری پرواز صبح امروز سه شنبه در این فرودگاه با تأخیر اعلام شود.

وی ادامه داد: در نهایت به دلیل گرد و خاک و کاهش دید افقی پرواز مسیر تهران - خرم آباد - تهران باطل شد.


گرد و غبار مدارس سردشت را تعطیل کرد

روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان سردشت اعلام کرد: به دلیل تداوم پدیده گرد و غبار برای دومین روز متوالی مدارس این شهرستان تعطیل شد.

روابط عمومی آموزش و پرورش سردشت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، بر اساس کارگروه آلودگی هوا، کلیه مدارس دوره‌های تحصیلی شهری و روستایی، پیش دبستانی و آموزشگاه‌های علمی آزاد این شهرستان امروز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت تعطیل است.

این اطلاعیه می‌افزاید، با توجه به تصمیم مدیریت بحران و کارگروه آلودگی هوا شهرستان سردشت به تعطیلی مدارس سردشت با هوای غبار آلود جهت بروز پدیده گرد و غبار و ریز گردهای بیش از حد استاندارد، تمامی مدارس دوره‌های تحصیلی شهری و روستایی و پیش دبستانی و آموزشگاه‌های علمی آزاد این شهرستان امروز سه شنبه در نوبت بعدازظهر تعطیل است.


مدارس ۶ شهرستان اصفهان تا پنجشنبه تعطیل شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از تعطیلی مدارس ۶ شهرستان استان اصفهان تاپنجشنبه خبر داد.

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط جوی حاکم بر استان اصفهان و افزایش غلظت گرد و غبار اظهار داشت: شرایط فعلی ناشی از فعالیت کانون‌های گرد و غبار کشور عراق و ادامه وضعیت گرد و غبار در شمال استان است.

وی افزود: بر این اساس کمیته اضطرار شرایط آلودگی هوا در استانداری اصفهان برگزار و مصوباتی را داشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: براساس این مصوبات مدارس شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نطنز، اردستان، نائین و خورو بیابانک در نوبت بعداظهر امروز و نوبت‌های صبح و بعداظهر فردا تعطیل اعلام شد.


تصاویری از وضعیت گرد و غبار در استان‌ها


تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!

تنگی نفس ایران ازخوزستان تاتهران/ریزگرد موج تعطیلی به راه انداخت!


گزارش در حال تکمیل و به روز رسانی است...

کد خبر 5492074

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 10 =

  نظرات

  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   2 0
   کافی است روی نقشه رودخانه های دجله و فرات تا سرچشمه دنبال کنید تا متوجه شوید که ترکیه سدهایی زده است که به اندازه یک دریا آب دارند در حالی که در جنوب از تشنگی نبات و حیوان و انسان دارند میمیرند دستگاه دیپلماسی ما کجاست؟
  • ناشناس IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   0 0
   در عکس های ارسالی ، هوای استان البرز از همه بیشتر آلودگی داشت .جالب اینجاست ادارات کرج تعطیل نشدند!!!!