اکثر گروه‌های سُنی و کُرد طرح ابتکاری هیئت هماهنگی را پذیرفته‌اند

یک عضو ائتلاف «فتح» عراق در سخنانی گفت: اکثر گروه‌های سُنی و کُرد طرح ابتکاری «هیئت هماهنگی شیعی» برای برون رفت از بن بست سیاسی را پذیرفته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «رفیق الصالحی» عضو ائتلاف «فتح» در هیئت هماهنگی شیعی سخنانی را در خصوص طرح ابتکاری این هیئت برای برون رفت از بن بست سیاسی عراق، مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، عضو ائتلاف فتح اعلام کرد: اکثر احزاب و جریان های سیاسی کُرد و سُنی طرح ابتکاری هیئت هماهنگی برای خروج از بن بست سیاسی را پذیرفته اند. در حال حاضر، امید زیادی برای خروج از بحران فعلی وجود دارد.

پافشاری ائتلاف سه گانه (صدر، حلبوسی و بارزانی) بر تشکیل دولت اکثریت ملی به مثابه مخالفت این ائتلاف با طرح ابتکاری اخیر هیئت هماهنگی شیعی است؛ طرحی که بر لزوم تشکیل دولت توافقی تأکید دارد. هیئت هماهنگی معتقد است که دولت جدید باید با مشارکت تمامی گروه‌های سیاسی در عراق تشکیل شود. با این حال، ائتلاف سه گانه که خود را اغلبیت ملی می‌داند، بر این باور است که تنها احزابِ ذیل این ائتلاف همراه با نمایندگان مستقل پارلمان حق دارند که نسبت به تشکیل دولت اقدام کنند.

روز گذشته ائتلاف «فتح» عراق اعلام کرد که نمایندگان مستقل پارلمان قادر نخواهند بود بر اساس روش پیشنهادی مقتدی صدر، دولت جدید را تشکیل دهند. «سهیله السلطانی» عضو ائتلاف فتح عراق تأکید کرد: طرح ابتکاری هیئت هماهنگی شامل انتخاب نخست وزیر مستقل مورد قبول همه برای تشکیل دولت بود. اما جریان صدر به اشتباه توپ را به زمین مستقل‌ها انداخت.

این شخصیت عراقی در ادامه گفت: این درحالی است که نمایندگان مستقل به تنهایی نمی‌توانند دولت تشکیل دهند و حتی اگر به نوعی موفق به انجام این کار شوند، دولتی که تشکیل می‌شود دولتی ضعیف و در معرض فروپاشی خواهد بود.

کد خبر 5496395

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =