توان تسهیلات‌دهی و ضمانتی صندوق‌های حمایتی و ضمانتی افزایش یافت

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت اعلام‌کرد: امسال برای اولین بار سرمایه صندوق‌های حمایتی و ضمانتی تحت پوشش از محل منابع بودجه‌ای افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سید مهدی نیازی افزود: افزایش سرمایه در فاز نخست این برنامه برای سه صندوق، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته و صندوق توسعه صنایع دریایی انجام است.

وی توضیح‌داد: تغییر کارکرد منابع کمک‌های فنی و اعتباری بودجه‌ای از قالب هزینه به افزایش سرمایه، علاوه بر پایدارسازی منابع بودجه‌ای، کمک شایانی در بهبود توان تسهیلاتی و حمایتی صندوق‌های تحت پوشش خواهد داشت.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزیر صمت تصریح‌کرد: مطابق بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه، منابعی به‌منظور ایجاد و توسعه، تولید، اشتغال و کارآفرینی به دستگاه‌های اجرایی اختصاص می‌یابد و دستگاه‌ها مجاز هستند تا ۱۰ درصد از منابع موصوف را در قالب کمک‌های فنی و اعتباری یا یارانه سود اختصاص دهند و با انجام این کار علاوه بر پایداری سازی منابع، توان تسهیلات دهی و ضمانتی صندوق‌ها افزایش می‌یابد.

نیازی تاکید کرد: در رویکرد جدید وزارت صمت، صندوق‌ها موظف شده‌اند بخشی از منابع حاصل از افزایش سرمایه را با منابع بانکی تلفیق کنند که سبب افزایش چند برابری منابع در دسترس برای اعطای تسهیلات به فعالان اقتصادی خواهد شد.

وی گفت: صندوق‌های حمایتی و ضمانتی برای مأموریت‌های توسعه‌ای، سرمایه‌گذاری و اعمال انواع حمایت هدف‌دار، موجبات توسعه روزافزون صنایع و معادن در کشور را فراهم می‌کنند، اما ازنظر محدودیت‌های سرمایه‌ای پاسخگویی به همه تقاضاهای تسهیلات و ضمانت فعالان اقتصادی در بخش صنعت، معدن و تجارت که در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای نیز داشته، برای صندوق‌های موصوف امکان‌پذیر نبود.

معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت افزود: از نظر محدودیت‌های بودجه‌ای سال‌های اخیر و ضرورت تقویت صندوق‌ها، وزارت صمت با تغییر کارکرد منابع کمک‌های فنی و اعتباری بودجه‌ای از هزینه‌ای به افزایش سرمایه، تلاش کرده علاوه بر پایدارسازی منابع بودجه‌ای، موجبات تقویت توان صندوق‌ها را فراهم کند.

نیازی بیان‌داشت: وزارت صمت برنامه‌ریزی کرده امسال و همچنین سال‌های آتی نیز از محل همین منابع بودجه‌ای و با توجه به برآورد نیاز فعالان اقتصادی، فازهای بعدی افزایش سرمایه صندوق‌های تحت پوشش را اجرایی کند.

کد خبر 5501246

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =