هدف از  طرح سنجش داوران نظام‌مند کردن داوری مسابقات قرآن است

 رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در جلسه اعطای مدارک قبول‌شدگان دومین دوره طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم گفت: هدف از اجرای این طرح، نظام‌مند کردن داوری مسابقات است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، جلسه اعطای مدارک قبول‌شدگان دومین دوره طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حمید مجیدی‌مهر رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در این جلسه با اشاره به پایان دومین دوره طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم، اظهار کرد: از امروز بار شرعی شما بیشتر شده است و با این مدرک شما در معرض داوری مسابقات قرآن تمامی دستگاه‌ها و نهادهای برگزارکننده مسابقات هستید.

وی با بیان اینکه هدف از اجرای طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم، نظام‌مند کردن داوری مسابقات قرآن کریم بوده است، تصریح کرد: سازمان اوقاف به‌عنوان میزبان ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور، مملو است از گزارش‌های انتقادگونه و گله‌مند از نحوه داوری‌هایی که در دستگاه‎‌ها انجام شده اما چارچوب و اصول رعایت نشده است.

دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور با تاکید بر اینکه تنها کشوری در دنیا هستیم که مسابقات قرآنمان به‌صورت ریشه‌ای و شبکه‌ای در سراسر کشور و تمام دستگاه‌ها ساری و جاری است، افزود: مسابقات جمهوری اسلامی ایران زیر ساخت‌هایی دارد که این مسابقات را معتبرتر می‌کند؛ در حال حاضر افرادی که در فینال مسابقات اوقاف شرکت می‌کنند، این قابلیت را دارند که در مسابقات بین‌المللی رتبه اول را کسب کنند و این بزرگی مسابقات را نشان می‌دهد.

مجیدی‌مهر با اشاره به اینکه کلمه مسابقه به داوری گره خورده است، متذکر شد: اگر داوری صحیح نباشد، هر آنچه در مسابقه رخ می‌دهد بی ثمر است؛ بدانید هر اقدام مجموعه برگزارکننده مسابقات، بویژه هیئت داوران فارغ از اثر وضعی در زندگی افراد، بسیار اثرگذار است؛ گاهی ممکن است صدم امتیاز مسیر یک قاری را عوض کند؛ لذا باید به وظیفه‌مان به خوبی عمل کنیم.

وی ادامه داد: اعلام می‌کنم که اگر تمام مردم ایران مدرک درجه یک داوری را از ما بگیرند، خوشحال می‌شویم و تاکید می‌کنم که ما سهمیه‌بندی نداریم؛ بنابراین مجدداً تکرار می‌کنم که اگر تمام افراد مدرک درجه ۱ تا ۴ داوری بگیرند، خوشحال می‌شویم.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: مجموعه مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور علیه هیچ نامی در طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم موضع ندارد؛ هرکس که وارد فرآیند سنجش داوری شود ما خودمان را خادم ایشان می‌دانیم.

مجیدی‌مهر یادآور شد: ما روزی که طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم را شروع کردیم از بیش از ۳۰۰ نفر نظرخواهی کردیم؛ الحمدالله دوره دوم بهتر شدیم و ان‌شاءالله در دوره سوم نواقص فعلی هم برطرف می‌شود.


وی افزود: نگرانی درباره درجات داوری وجود دارد؛ بدانید که این موضوع در دستور کار ستاد قرار دارد و در خصوص انتقادات و پیشنهادات سازنده دستمان به سوی شما دراز است.

دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور گفت: بزودی پرتال جامع مسابقات و سامانه محاسبات مسابقات به روی تمام سیستم‌های محاسباتی کل مسابقات قرآن کریم کشور تغییر خواهد کرد؛ فرآیند نمره‌دهی به‌صورت متمرکز در ستاد رصد می‌شود که عملکرد داوری داوران چگونه بوده است.

مجیدی‌مهر بر استانداردسازی مسابقات قرآن کریم تاکید کرد و یادآور شد: ما سیاستمان در ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن کشور حمایت، هدایت و نظارت است؛ درخصوص میزان استفاده از داوران در دستگاه‌های برگزارکننده مسابقات قرآن برنامه داریم که در این مورد باید عدالت برقرار شود.

لازم به ذکر است، قبول‌شدگان دومین دوره طرح سنجش و سطح‌بندی داوران مسابقات قرآن کریم در استان‌های دیگر به‌صورت ارتباط ویدئوکنفرانسی در این جلسه حضور داشتند؛ همچنین در این جلسه برنامه‌های تکمیلی برای قبول‌شدگان طرح تبیین شد.

کد خبر 5504983

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha