باید به سوی تغییر الگوی مصرف در جامعه حرکت کنیم

قزوین- معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در شرایط امروز جهان و وضعیت اقتصادی کشورها برای جلوگیری از بروز تورم بیشتر باید به سمت تغییر الگوی مصرف حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی قاسمی در نشستی که به مناسبت روز بسیج اساتید در سالن اجتماعات دهخدا دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) استان قزوین با موضوع بررسی عملکرد اقتصادی دولت برگزار شد، اظهار کرد: خیلی از وقایع کشور و جهان روی وضع اقتصادی ما تأثیرگذار است، این وقایع شامل چگونگی مسیر مذاکرات با کشورهای دیگر، ارز دولتی که در دولت پیشین توزیع شد، جنگ بین اوکراین و روسیه که منجر به کمبود گندم و روغن در جهان شد و… است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با تمام مشکلات از جمله خشکسالی ای کشور امروز با آن دست به گریبان است در تولید برخی محصولات از جمله روغن پیشرفت داشته‌ایم و امسال نسبت به سال گذشته یک درصد از وابستگی خود در این محصول به خارج را کاهش داده‌ایم.

وی تاکید کرد: از عوامل بسیار مهم مؤثر بر اقتصاد کشور عملیاتی شدن شعار سال و ادامه پیدا کردن جنگ بین اوکراین و روسیه یا توقف آن و نتیجه و عاقبت برجام است.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه فصل کشت در اوکراین تمام شد و جنگ همچنان ادامه دارد کمبود پنجاه میلیون تن گندم در سال پیش رو برای جهان قابل پیش بینی است.

قاسمی افزود: سرمایه در کشور ما بیشتر در حوزه خرید و فروش و ساخت هزینه می‌شود و این موضوع به این علت است که بسیاری از مردم از تورم رضایت دارند و اینگونه و با این روش سرمایه گذاری که برای تولید هزینه نمی‌شود و همه سرمایه در خرید و فروش ملک و زمین است، تورم کاهش پیدا نمی‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: از دیگر عوامل که اهمیت به سزایی بر اقتصاد کشور دارد درست عملیاتی شدن بودجه است و البته این عوامل در صورت شرایط بدون بحران است.

وی اضافه کرد: اگر بلایای طبیعی یا جنگ در یک گوشه دنیا رخ دهد اقتصاد ما در مقابل چنین بحران‌هایی مقاوم سازی نشده است.

این مسئول گفت: اصلاح الگوی مصرف باعث افزایش آورده دولت می‌شود برای مثال سال گذشته نوزده لیتر سرانه مصرف روغن در هر خانواده چهار نفره بوده و در گندم نیز سال گذشته دولت برای هر فرد صد و سه کیلو گندم در نظر گرفته بود.

وی افزود: دانشمندان دانش بنیان در جهت اصلاح الگوی مصرف پیشنهاد کردند ظروف روغن تغییر کرده و به صورت اسپری در بیاید که موجب صرفه جویی خواهد شد.

قاسمی عنوان کرد: ایران جز پنج کشوری است که دچار تورم بالا است و مردم ما از آن دسته‌ای هستند که به راحتی با تورم سازگار می‌شوند و همچنان سود خود را در این می‌دانند ملکی که اکنون می خرند را سال بعد به دو برابر قیمت بفروشند.

وی یادآور شد: این اصلاح الگوی مصرف ضروری است چرا که سال آینده با کمبود برخی اقلام مانند گندم روبرو خواهیم شد به این علت که اوکراین که بیش از شصت درصد گندم دنیا را تأمین می‌کند کشت نداشته است.

این مسئول با اشاره به این موضوع که نظارت وزارت جهاد کشاورزی بعد از حذف ارز دولتی تنها عامل بازدارنده و تأثیر گذار نیست، خاطرنشان کرد: بازدارندگی مؤثر و خوب است اما برنامه‌های فرهنگی همچون خداباوری و خدا ناظری باید افزایش یابد، نگاه ارزشی در چنین کشوری باید بیشتر باشد و سامانه نظارتی به تنهایی کافی نیست.

کد خبر 5523889

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha