شناسایی ۷۰متخلف در کنکور ۱۴۰۱/بازگشت متخلفان به دانشگاه صحت ندارد

رئیس سازمان سنجش گفت: تاکنون ۷۰ متخلف در کنکور ۱۴۰۱ شناسایی شده اند که به آن رسیدگی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس در حاشیه بازدید از حوزه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در دانشگاه شهیدبهشتی در جمع خبرنگاران گفت: روز گذشته یکی از بهترین آزمون های این سال ها بود و ۷۰ مورد تخلف در سر جلسه امتحان به کمک دستگاه های آشکار ساز پیدا کردیم.

وی گفت: این اطمینان را به داوطلبان می دهیم که هر تقلبی پیدا می شود.

رئیس سازمان سنجش گفت: اولین عکسی که دیروز از جلسه بیرون آمده ساعت یک و نیم ظهر و یک عکس از یک صفحه دفترچه بود. تا ساعت یک و نیم هیچ گونه نشانه ای از عکس گرفتن پیدا نشد.

وی افزود: روز آزمون هنر که کنترل ها کمی ضعیف تر بود ساعت ۱۲ و نیم یک عکس منتشر شد.

پورعباس تاکید کرد: موبایل در همه حوزه ها با دستگاه ها پیدا می شود و کسی نمی تواند موبایل را داخل حوزه بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: نمی خواهیم فضا را امنیتی کنیم اما از منظر داوطلب فضا باید آرامش بخش باشد و بداند تلاشی که کرده است به نتیجه می رسد.

رئیس سازمان سنجش افزود: دیشب یک تیم فروشنده وسایل الکترونیکی برای تقلب در کنکور شناسایی و دستگیر کردیم که این تیم از آذربایجان تا خراسان گسترده بودند.

وی گفت: از پلیس و ضابطان قضایی تشکر ویژه داریم. این دستگاه آشکار ساز توسط جوانان نخبه در دانش بنیان ها ساخته شده است.

پورعباس در واکنش به برخی مطالبی که درباره بازگشت متخلفان کنکور سال های گذشته به دانشکده های پزشکی گفت: این افراد جوانان کشور هستند به آنها نگوییم متخلف بهتر است.

وی گفت: سازمان سنجش در گذشته به آزمون برخی افراد شبهه وارد کرده بود. این اتفاق در آخرین روزهایی دولت قبل اتفاق افتاده بود.

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: مشاهده شد که ۲ تا ۳ هزار نفر درگیر این موضوع شده بودند . آزمون آنها شبهه ناک اعلام شده بود.

وی گفت: منطق حکم می کند در آزمونی که ۲ تا ۳ هزار نفر مشکل داشته باشند آزمون مشکل دارد.

پورعباس افزود: من به همه پاسخگو هستم و وجدانم هم راحت است و در این مورد پاسخ می دهم.

وی یادآور شد: پیش از این یک سامانه ای به اسم اعلام تخلف ایجاد شده بود که ما آن را تعطیل کردیم. در این سامانه تعداد زیادی موارد گزارش مردمی بود که به طور مثال فردی با فلان رتبه قبل از آزمون سوالات را خریده است. ما در مرحله اول گفتیم این گزارش کجا راستی آزمایی شده و گفتند هیچ کجا.

رئیس سازمان سنجش افزود: تعداد خیلی از این موارد بدون راستی آزمایی و تایید نهادهای معتبر بودند که پرونده آتها را مختومه کردیم.

وی گفت: تعدادی هم بودند که از آنها ابزار گرفته شده بود و یا رد و بدل پول داشتند و از آنها کلاهبرداری شده بود که این افراد گزارش ضابط قضایی داشتند. همه این افراد قبولی شان ابطال شد و تا ۵ سال محروم شدند.

پورعباس تاکید کرد: از این افراد فردی که دانشجو باشد نداشتیم. طبق قانون ۴ ماه وقت داریم فرد متخلف را تعیین تکلیف کنیم و بعد از این مدت متعرض کسی نخواهیم بود.

وی افزود: تعدادی متعلق به سالهای ۹۸و ۹۹ بودند که طبق قانون نمی توانستیم با آنها برخورد کنیم. مواد ۱۰ و ۱۱ قانون باهم متفاوت هستند.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به گزارشی درباره تقلب در آزمون گذشته تاکید کرد: این گزارش سیاسی است و سازمان سنجش هم سیاسی نیست ما امانتدار مردم هستیم. برای حفظ امانت برای ورود و خروج دانشگاه تلاش می کنیم. ما امنیت آزمون و آبروی سازمان سنجش را فدای جریانات سیاسی نمی کنیم.

کد خبر 5527682

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   3 10
   در همین لحظه داره در کنکور تقلب میشه همش حرف مفت زدنه فقط چهارتا بدبخت بیچاره رو میگیرین میذارین توبوق و کرنا در حالی که مطمئنم همین الان داره تقلب میشه
   • حامد IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
    9 0
    بله وتقلب شد و حالا این که کنکور هست و یک روزه ، وای به حال این مصوبه جدید که نهایی ها با اون وضع فشل را بخوان تاثیر قطعی بدن که میشه هر روز تقلب رو تقلب
   • حامد IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
    6 0
    بله وتقلب شد و حالا این که کنکور هست و یک روزه ، وای به حال این مصوبه جدید که نهایی ها با اون وضع فشل را بخوان تاثیر قطعی بدن که میشه هر روز تقلب رو تقلب
  • US ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
   0 0
   خداشما رالعنت کند خدایا به روز سیاه بشینید که خودتون قبول دارید کنکور سال 99 سخت ترین کنکور ودرعین شیوع بیماری کرونا بود باز اون وقت به تعهد خدمتی های رشته های پزشکی اجازه ی ادامه تحصیل نمیدید خداازشما نگذره خداباعث وبانیش رالعنت کنه که این مصوبه راتصویب کرد که تا 10 سال اجازه ی ادامه تحصیل راندارند
  • محمد IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۳
   0 0
   ولا اوناک تقلب نکردن قبول شدند و مدرک هم گرفتن بیکاررنند