بکارگیری ۳ فناوری برای احیای چاههای بسته نفتی توسط محققان کشور

محققان یک شرکت دانش بنیان در صدد هستند با ساخت ۳ دستگاه فناورانه حوزه نفتی، چاه های بی بازده و غیر فعال شرکت ملی نفت را فعال کنند و به نفت برسند.

دکتر مهدی اسکروچی عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه در این شرکت که از سال ۹۴ دانش بنیان شده در حوزه صنایع بالادستی نفت فعالیت می کنیم به خبرنگار مهر، گفت: عمده کار ما در زمینه ازدیاد برداشت و افزایش تولید است که تاکنون پروژه های بزرگی را اجرایی کرده ایم.

مدیر این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری شیراز گفت: در این شرکت می توانیم در زمینه افزایش برداشت نفت، مطالعات آزمایشگاهی و تخصصی انجام دهیم و از سوی دیگر تجهیزات موردنیاز برداشت نفت از چاه را بسازیم.

وی با بیان اینکه اکنون فرصتی فراهم شده تا شرکتهای دانش بنیان در راستای احیای چاه های بی بازده و غیر فعال گام بردارند و ما بنا داریم از ۳ فناوری برای این منظور استفاده کنیم، گفت: یکی از این فناوری ها در حوزه تحریک چاه است؛ این فناوری جدیدترین تکنولوژی در دنیاست که در صدد بر آمدیم با ساخت دستگاهی در این زمینه چاه های بسته نفتی را احیا کنیم.

مدیرعامل شرکت با اشاره به فناوری دوم در راستای احیای چاه های بسته نفتی گفت: دومین فناوری که قرار است در احیای چاه نفتی بکار بگیریم ساخت دستگاهی برای زدودن رسوبات داخل ستون چاه است؛ به واسطه این دستگاه، رسوباتی که باعث بسته شدن مسیر نفت می شود را از بین می بریم؛ این فناوری مختص کشورهای کانادا و روسیه است و تاکنون نمونه اولیه آن را ساخته ایم؛ امیدواریم که این روش نتیجه بخش باشد.

وی با اشاره به سومین دستگاه ساخته شده در این شرکت گفت: نمونه اولیه جت پمپ های درون چاهی را در این شرکت ساخته ایم که بتوانیم با استفاده از یک نازل سیالی انرژی به بخشی از چاه تزریق شود تا مکش از داخل چاه را انجام دهیم و به بهره برداری نفت بپردازیم. به واسطه این پمپ نفت از داخل محیط متخلل زیر زمین به سطح زمین انتقال داده می شود.

اسکروچی با بیان اینکه تاکنون از این فناوری برای چاه های عمیق استفاده نشده است، گفت: استفاده از این روش برای چاه های نفتی عمیق موضوعی جدید است و بیشتر از ۱۰سال عمر ندارد.

استادیار و عضو هیات علمی بخش مهندسی نفت دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز با تاکید بر اینکه این فناوری ها ارزش بالایی دارند، گفت: استفاده از این فناوری ها ارزش افزوده زیادی را به وجود می اورد و امیدواریم که بتوانیم در پروژه شرکت ملی نفت برای احیای چاه های بی بازده و غیر فعال به خوبی پیش برویم.

رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز تاکید کرد: طرح احیای چاه های کم بازده در کشور دیر شروع شد و در کشورهای دیگر با مدلهای متنوع بهتری و سرمایه گذاران متنوعی آغاز شده است؛ تحریم ها، دسترسی کمتر به فناوری های حوزه نفت و عدم اعتماد شرکت نفت به شرکتهای دانش بنیان از دلایل دیر شروع شدن این پروژه بوده است. البته که هنوز مقاومتهایی هم وجود دارد ولی در هرصورت قرار است تعدادی شرکت دانش بنیان برای احیای این چاهها فناوریهای خود را پیاده سازی کنند.

کد خبر 5532356

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha