بهره‌برداری متوازن از همه ظرفیت‌های استان قزوین

قزوین- استاندار قزوین با بیان اینکه بخش کشاورزی ۸۸ درصد و صنعت ۴ درصد از منابع آبی استان را مصرف می‌کنند گفت: آورده مالی این دو بخش نشان می‌دهد باید در بهره‌برداری از منابع به توازن برسیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی اعلایی شامگاه چهارشنبه در آئین تجلیل از تولیدکنندگان برتر استان قزوین که به همت سازمان صنعت معدن و تجارت استان در سالن اجتماعات دانشکده اینده پژوهی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: مدیران اقتصادی و مسئولین سیاست‌گذار استان متوجه ظرفیت صنعتی استان هستند و اهمیت این جایگاه را می‌دانند و اگر مسئله‌ای در مسیر توسعه و حمایت از تولید وجود داشته باشد باید گفت که ممکن است مسئولین از موضوع مطلع نبوده یا اختیارات آنها پاسخگوی حل مسئله نیست.

استاندار قزوین بیان کرد: مسائلی که در حوزه اختیارات مسئولین نیست باید با همراهی مردم، نمایندگان مجلس و هر عامل مؤثر مرتفع شود و نیز مسائل و ظرفیت‌هایی که ما از آن مطلع نیستیم باید توسط فعالین صنعتی به ما منعکس شود.

این مسئول ابراز کرد: یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند به صورت تعاملی و قانونی به ایجاد مفاهمه و پیگیری این مسائل کمک کند شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است که در این شورا مدیران ذیربط و مسئولین دولتی و خصوصی حضور دارند و می‌توانند مسائل را به خوبی پیگیری کنند چنانچه تاکنون نتایج جلسات شورا و مصوبات نیز مطلوب و اثرگذار بوده است.

اعلایی ادامه داد: از سوی دیگر مدیران اجرایی ما که به عنوان شرکای اجتماعی فعالین اقتصادی استان هستند و از آنها انتظار داریم که برای حل مسائل، قرارگیری در مسیر تعالی اقتصادی، کمک به توسعه کلان و خرد بنگاه‌های اقتصادی استان همراه ما و پیگیر مسائل باشند.

این مسئول عنوان کرد: هیچکس حق ندارد در مسیری که مدیران با سلامت طی می‌کنند شائبه ایجاد کرده و یا به دنبال گرفتن ظرفیت باشد که اگر چنین باشد من به عنوان نماینده عالی دولت در استان به شدت با این مسائل مقابله خواهم کرد.

وی تصریح کرد: مفاهمه بین همه ما وجود دارد اگرچه در این میان شدت و ضعف‌هایی نیز مشاهده می‌شود اما تلاش ما حرکت در این مسیر است.

وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی، صنایع، واحدهای تولیدی و اداره کار و تعاون باید با یکدیگر تعامل داشته باشند عنوان کرد: قوانین حمایتی و تأمین مالی زنجیره‌ای در دستور کار دولت قرار دارد که در این میان تأمین زنجیره مالی یک شرایط الزامی برای ارتقا اثرگذاری منابع مالی است که می‌تواند سرعت توسعه را به شکل متوازن و مرتبط به هم افزایش دهد.

اعلایی گفت: انرژی یکی از دغدغه‌های جدی کشور بوده و در حال حاضر یکی از مشکلات بزرگ ما مسئله برق است که دولت در راستای بازگرداندن ظرفیت‌های این حوزه و ایجاد ظرفیت‌های جدی گام برداشته است، مسائل امروز ما در حوزه برق نسبت به گذشته کمتر است.

استاندار قزوین در ادامه مطرح کرد: اولین شهرک انرژی کشور در شرق استان قزوین تأسیس می‌شود که در این مسیر ظرفیت‌هایی ایجاد می‌گردد، این ظرفیت‌ها با هم افزایی می‌تواند به توسعه فضای بنگاه‌های اقتصادی و حضور در بازارهای بین‌المللی کمک کند.

استاندار قزوین گفت: با اجرای برنامه‌ریزی های انجام شده امیدواریم شاهد رشد ۸ درصدی در سطح کشور و رشد ۸و نیم درصدی در سال جاری در استان قزوین باشیم که البته برای تحقق این برنامه‌ریزی ها نیازمند سرمایه‌های مالی هستیم و تاکنون نیز در حوزه صنعت، ساختمان، کشاورزی و برخی تجهیزات گام‌های خوبی برداشته‌ایم.

وی در پایان بیان کرد: از تولید ناخالص داخلی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی، در استان حدود ۴۰ میلیارد تومان برای صنعت است در حالی که صنعت ۴ درصد آب مصرفی استان را مصرف کرده اما آورده بخش کشاورزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان با مصرف ۸۸ درصدی است که این نشان عدم توازن مصرف ظرفیت‌های استان است و ما در تلاشیم تا برای اولین بار در کشور فضای تعامل و فروش آب در استان را برای رسیدن به بازار مناسب اجرایی کنیم.

کد خبر 5532766

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha