واقعه غدیر باور اساسی اندیشه اسلامی است

قم- مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امامت، غدیر را یک مکتب و نظام معرفتی و باور اساسی اندیشه اسلامی برشمرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک سالروز عید الله الاکبر عید امامت و ولایت عید غدیر، ابراز داشت: غدیر حادثه و رویدادی مهم و اثرگذار است که به دستور خداوند، کارگردانی پیامبر (ص) و نقش‌آفرینی مولی‌الموحدین علی (ع) شکل‌گرفته است؛ این رویداد بزرگ جهان اسلام، باور اساسی اندیشه اسلامی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی امامت را امتداد رسالت و مکتب اسلام دانست و یادآور شد: غدیر یک مکتب و نظام معرفتی است؛ آنچه در پرتو امامت اهل‌بیت (ع) شکل می‌گیرد، اسلام نظام‌مند و مکتب جامع جهانی است.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امامت، غدیر را مکتبی تربیتی و انسان‌ساز توصیف کرد و ابراز داشت: غدیر برای تمام نسل‌ها پیام عملی دارد؛ متأسفانه با داشتن مکتب امامت اهل‌بیت (ع) نتوانسته‌ایم ادبیات این مکتب را به جهان بیرون از شیعه توضیح داده، تسری بخشیم.

وی ضمن تأکید بر تبیین اصل مهم امامت، عرضه جایگاه رفیع امامت به‌عنوان شاخص را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: جهان تشیع بیش از هر چیز به شناخت امامان نیاز دارد و در دنیا نیز انسان‌های بی‌شماری هستند که همواره به دنبال شخصیت‌های تراز، اندیشه ناب و اصول اساسی حکمرانی الهی، حرکت می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی با بیان اینکه یک دهه فعالیت مجموعه امامت و تجربه‌اندوزی‌های آن مسیر را برای قدم‌نهادن در عرصه تبیین فرهنگ جدید بین‌المللی گشوده است، اظهار داشت: ما امروز در دنیا ظرفیت‌های پراکنده بسیاری داریم که متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های مردم‌نهاد را به‌صورت درست تغذیه داده، مدیریت و برای بهره‌مندی بیشتر فعال‌تر نمائیم.

وی فعال‌سازی مجموعه ظرفیت‌ها و شناسایی مراکز شیعه شناسی جهان برای سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ امامت را از پایه‌های اساسی و محوری بنیاد بین‌المللی امامت توصیف کرد و یادآور شد: ایجاد ارتباط و معرفی مکتب اهل‌بیت (ع) رأس تمام امورات، می‌تواند تأثیرات بسزایی بر پویایی مراکز مردم‌نهاد بین‌المللی داشته باشد.

سازماندهی نهادهای مردمی در حوزه فرهنگ امامت و تشیع را از مهم‌ترین اهداف بنیاد بین‌المللی امامت

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امامت سازماندهی نهادهای مردمی در حوزه فرهنگ امامت و تشیع را از مهم‌ترین اهداف این بنیاد دانست و ابراز داشت: معتقدیم گفتمان مشترک جهان اسلام بر محوریت امامت شکل می‌گیرد و بر خلاف برخی تصورها اگر امامت به‌درستی شناخته شود، اساس و محور وحدت اسلامی بر حول امامت شکل خواهد گرفت. در میراث اهل‌بیت علیهم‌السلام به‌صراحت امامت محور شکل‌گیری نظم جهانی مسلمین تبین شده است.

وی با تأکید بر اینکه امامت را می‌توانیم به گفتمان جهانی تبدیل کنیم، خاطرنشان ساخت: امیدواریم در گفتگو با اندیشمندان جهان با برپایی نشست‌ها و همایش‌ها، گفتمان امامت را به گفتمانی جهانی تبدیل نموده، از ظرفیت ادبیاتی تمام فعالان عرصه بین‌الملل بهره‌مند شویم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی بر اهمیت تربیت نیروهای بین‌المللی و مبلغان متخصص تبیین امامت در عرصه‌های مختلف رسانه و اجتماع تأکید کرد و ابراز داشت: بر آنیم تا از ظرفیت محققان آشنا با ادبیات علمی جهان و نقش‌آفرینان عرصه تبیین گفتمان امامت حداکثر استفاده را داشته باشیم.

وی گزارشی از فعالیت‌های گذشته بنیاد امامت ارائه کرد گفت: در سال‌های آغازین فعالیت مرکز تخصصی امامت، ظرفیت‌های فعالیت در این حوزه بسیار محدود و منحصر در برگزاری چند دوره و کلاس بود که با تلاش همکاران گفتمان امامت به بسته وسیع علمی و فرهنگی در دانشگاه و حوزه تبدیل شد و اکنون بالاترین مقاطع سطح چهار و دوره دکتری را پوشش می‌دهد.

تدوین نشریه تخصصی امامت و راه‌اندازی انجمن علمی امامت در حوزه

وی تدوین نشریه تخصصی امامت، راه‌اندازی انجمن علمی امامت در حوزه و نیز گستره وصف‌ناپذیر فعالیت‌های آموزشی، تبلیغی و فرهنگی را از جمله رویکردهای ۱۲ ساله این مجموعه برشمرد و ابراز داشت: امروز این مرکز به‌عنوان مجموعه آموزشی مرجع کشوری شناخته می‌شود که با راه‌اندازی گروه‌های علمی - تخصصی ابعاد مختلفی از رسالت دینی را پیگیری می‌کند.

وی برگزاری کنگره‌های بین‌المللی در حوزه امامت را از جمله محورهای اصلی فعالیت این بنیاد بر شمرد و اظهار داشت: کنگره علامه میر حامد حسین از جمله رویدادهایی است که در کنار آن، از حدود ۱۰۰ اثر از آثار مرتبط با امامت پژوهشی رونمایی و منتشر خواهد شد؛ عبقات الانوار با ۵۰ جلد تنها یکی از عناوین انتشاری در این کنگره بین‌المللی خواهد بود. این رویداد مهم در آستانه عید غدیر سال آتی برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امامت طراحی مجموعه نشست‌ها در فضای مجازی و هم‌اندیشی شخصیت‌های بزرگ امامت پژوه و شیعه شناس بین‌المللی را از دیگر چشم‌اندازهای این بنیاد توصیف کرد و یادآور شد: مجوز سه نشریه به سه زبان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ و فصل نامه امامت به زبان فارسی، فصل نامه الامامه به زبان عربی و سالنامه انگلیسی عهده‌دار معرفی گفتمان امامت خواهد بود؛ بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، دوفصلنامه زبانی دیگر نیز در حوزه امامت پژوهی دنبال خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی راه‌اندازی و به‌روزرسانی اطلاعات علمی، فرهنگی، تبلیغی و اجتماعی سایت جامع امامت را از دیگر رویکردهای این بنیاد برشمرد و ابراز داشت: مؤسسه البیان که وظیفه نشر معارف اهل‌بیت علیهم‌السلام برای غیرشیعیان را بر عهده دارد، با این مجموعه همکاری تنگاتنگی را رقم خواهد زد.

وی تشکیل کنسرسیوم بین‌المللی مؤسسات مرتبط با امامت را از برنامه‌های بنیاد بین‌المللی امامت برشمرد و اذعان داشت: هدف اصلی این است تا بتوانیم ظرفیت‌های پراکنده حوزه امامت را در مجموعه‌ای هماهنگ و همسو گرد هم آورده، ضمن پرهیز از موازی‌کاری‌ها، با هم‌افزایی اهداف را با رویکرد جمعی دنبال نمائیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سبحانی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه امامت به دانش میان‌رشته‌ای تبدیل شده است، خاطرنشان ساخت: اندیشه امامت در تمام حوزه‌های دانشی فقه، اخلاق، اندیشه سیاسی، جامعه‌شناسی، علم تربیت و … وجود دارد؛ لذا بر آنیم تا ادبیات فرهنگ و گفتمان امامت را از بعد کلامی صرف به تمام حوزه‌های دانشی توسعه دهیم /.

کد خبر 5537178

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha