ابداع محققان ایرانی برای درمان پوکی استخوان/توسعه رسانای استخوانی

گروهی از محققان بین المللی با همکاری ۲ پژوهشگر ایرانی یک قالب رسانای استخوانی جدید ابداع کرده اند که به ترمیم پوکی استخوان کمک می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا و آژانس دارویی اروپا چند داروی تجاری برای درمان شکستگی های طولانی بدون پیوند و جوش دادن مهره های ستون فقرات به یکدیگر تایید کرده اند که با استفاده از پروتئین موفورژنتیک استخوانی -۲ انسانی (BMP-2) نوترکیب ساخته شده اند.

اما عوارض جانبی ناشی استفاده از (BMP-2) نشان می دهد نیاز به حامل هایی برای انتقال دارو وجود دارد که به کاهش دوز داروها و همچنین ارزان تر شدن هزینه آن کمک می کند.

در همین راستا گروهی از محققان بین المللی با همکاری علیرضا دولتشاهی پیروز از دانشگاه فنی دانمارک و نسیم گل افشان از دانشگاه اوترخت هلند یک قالب رسانای استخوانی جدید ابداع کرده اند که دوزهای مورد نیاز BMP-2 را برای ارتقای بازسازی استخوان در یک مدل با نقص پوکی استخوان کاهش داد.

به طور خلاصه، این کامپوزیت یک قالب سه بعدی بر پایه ژلاتین است که با سولفات کلسیم یا هیدروکسی آپاتیت (به عنوان یک ماده غیرآلی رسانای استخوان) تقویت شده است.

تحقیق نشان داد سیستم های کامپوزیت آلی-غیرآلی در شرایط آزمایشگاهی ظرفیت هیدراتاسیون بالا و تجزیه پذیری مناسبی دارند. استفاده از ترکیبات سرامیکی سبب شد ضریب یانگ یا همان ضریب کشسانی قالب نسبت به زمانی که فقط از هیدروژل ها استفاده می شد، سخت تر باشد.

ضریب یانگ در حقیقت نسبت تنش به کرنش است. از آنجا که تنش از جنس فشار و کرنش کمیتی بی‌بعد به حساب می آید، ضریب یانگ نیز از جنس فشار و واحد آن در سیستم SI، پاسکال است .

پژوهش ها روی سلول‌های بنیادی مزانشیمی برگرفته از مغز استخوان انسان (hBM-MSCs) نشان داد قالب های سه‌بعدی چسبندگی و تکثیر سلولی را همراه با قابلیت‌های تمایز استخوانی افزایش می‌دهند.

به طور کلی، این پژوهش پتانسیل کامپوزیت های بیوسرامیک ژلاتین- کلسیم رسانای استخوانی به عنوان حامل عوامل رشد استخوانی برای بازسازی استخوان از طریق دوزهای فاکتور رشد بسیار پایین نشان می دهد.

کد خبر 5543897

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha