راه‌اندازی ۱۵ کمیته تخصصی در سازمان مدیریت بحران شهر تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از راه‌اندازی ۱۵ کمیته تخصصی مخاطره‌محور و موضوعی با استفاده از ظرفیت افراد حقیقی و حقوقی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست کمیته هماهنگی پروژه مشترک با آژانس بین‌المللی ژاپن (جایکا) به منظور ظرفیت‌سازی برای طرح محلی مدیریت کاهش ریسک بحران و با هدف ارتقای تاب‌آوری در جمهوری اسلامی ایران، برگزار شد.

در این نشست که با حضور نمایندگان جایکا، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و معاونان و مدیران این سازمان و نمایندگان سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، سازمان برنامه و بودجه، معاونت خدمات شهری، معاونت شهرسازی و معماری، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، سازمان هواشناسی کشور، شرکت گاز استان، شرکت آبفا، سازمان مشاور و فنی مهندسی شهرداری، شرکت خاکریز آب، مؤسسه ژئوفیزیک، پژوهشگاه بین المللی زلزله‌شناسی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مرکز مدیریت اطلاعات توسعه بلایا برای آسیا و اقیانوسیه، برنامه توسعه ملل متحد و دفتر اسکان بشر ملل متحد در ایران برگزار شد، محتوای نسخه پیش‌ نویس برنامه کار توضیح داده شد و مصوبات آن مورد تأیید طرفین قرار گرفت.

علی نصیری در این نشست با اشاره به فعالیت‌های انجام گرفته در قالب این پروژه و میزان پیشرفت آن، بر لزوم برگزاری جلسات مدیریت اجرایی پروژه تاکید کرد و گفت: باید بتوانیم در قالب جلسات، ضمن تصحیح نقاط ضعف احتمالی، نقاط قوت را هم تقویت کنیم تا ضمن طی مسیر به اهداف ارزشمند پروژه برای کاهش آسیب‌های وارده به شهروندان در زمان وقوع بحران دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین با ارائه گزارش از فعالیت‌های انجام شده در سازمان طی ۱۰ ماه گذشته، افزود: در دوره جدید مدیریتی با استناد به عملکرد سازمان، در سازمان به روی همه مؤسسات پژوهشی، آکادمیک و اجرایی باز بوده است.

وی به راه اندازی ۱۵ کمیته تخصصی اشاره و اظهار کرد: اولین قدم فعالیت‌ها، راه‌اندازی این ۱۵ کمیته تخصصی مخاطره‌محور و موضوعی با استفاده از ظرفیت افراد حقیقی و حقوقی است. در نتیجه تلاش می‌کنیم روشی نظام‌مند برای استفاده از نظرات این مراکز در پروژه مشترک با جایکا تعریف کنیم.

در این نشست همچنین «تارو آزوما» رئیس دفتر جایکا در ایران گزارشی از فعالیت‌های انجام گرفته در قالب این پروژه ارائه داد و با اشاره به سوابق فعالیت‌های مشترک در زمینه مطالعات ریز پهنه‌بندی، مطالعه جامع زلزله در تهران، برنامه واکنش اضطراری در ۷۲ ساعت اولیه پس از زلزله و فرمول‌بندی طرح جامع توضیحاتی در خصوص چارچوب پروژه ارائه داد.

تدوین روش‌های پیاده‌سازی و فراهم کردن آن برای انتشار در سطح ملی، ارتقای ظرفیت به اشتراک‌گذاری اطلاعات زلزله و اصلاح برنامه پیشگیری و مدیریت محلی بحران در شهر تهران برخی از خروجی‌های پیش‌بینی شده در این پروژه است که این مدیر جایکا درباره آن‌ها توضیح داد.

در ادامه ریوجی تاکاهاشی مشاور ارشد گروه کارشناسان جایکا نیز گزارشی از اجرای طرح ارائه داد. همچنین مدیران جایکا در این پروژه و نمایندگان ارگان‌های ذی‌نفع کشور نیز به تشریح ابعاد مختلف اجرای پروژه پرداختند.

تقویت ظرفیت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به همراه سازمان‌های ذیربط جهت اجرا و پایش چارچوب سند سندای، انجام ارزیابی‌ها و تدوین برنامه به روز شده طرح جامع برای شهر تهران و تعمیم اقدامات مشابه و دستاوردهای مدیریت بحران از طریق تدوین دستورالعمل‌ها در سراسر کشور اهداف کلی این طرح را تشکیل می‌دهند.

کد خبر 5546089

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha