مافیای کنکور با جنجال رسانه‌ای به دنبال نفوذ به آموزش‌و پرورش است

عضو هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه آموزش پولی راه را برای ورود طبقه پایین جامعه به دانشگاه‌های برتر کشور می‌‎بندد، گفت: مافیای کنکور با جنجال رسانه‌ای به دنبال نفوذ به آموزش‌و پرورش است.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد نادری در برنامه فرامتن شبکه افق درباره نتایج کنکور ۱۴۰۱ و کمرنگ بودن سهم دانش آموزان دولتی در رتبه‌های برتر کنکور امسال، گفت: چیزی که عنوان شد که سهم مدارس دولتی پایین بوده و مدارس غیردولتی سهم بسیار بالایی در رتبه‌های برتر داشتند، نوعی پروپاگاندا است چرا که مدارس سمپاد نیز نوعی مدرسه دولتی به شمار می‌آید و طبق آمار ۲۹ نفر از ۴۰ نفر رتبه‌های برتر کنکور عضو مدارس سمپاد بوده‌اند.

سیستم آموزشی کشور از دهه ۷۰ با یک انحراف جدی مواجه شد

وی ادامه داد: از دهه ۷۰ یک انحراف جدی در نظام آموزشی کشور در دولت پس از جنگ ایجاد شد و معتقدم این انحراف روز به روز در حال بیشتر شدن است؛ انحراف نامبرده پولی کردن آموزش نام دارد که این پولی شدن امروز حتی در مدارس سمپاد نیز وجود دارد.

دو قطبی کردن آموزش پولی و غیرپولی برای کشور یک زنگ خطر جدی است

عضو هیأت رئیسه مجلس، تصریح کرد: در واقع مطرح کردن دو قطبی مدارس دولتی و غیردولتی اشتباه است بلکه موضوع اصلی دو قطبی آموزش پولی و غیرپولی است. این دو پاره کردن آموزش موجب طبقاتی شدن جامعه شده و مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور نیز به این اختلاف دامن می‌زند.

نادری اضافه کرد: از دهه ۷۰ یک سیستم نئولیبرال در دولت پس از جنگ پیاده شد و تبعات آن همچنان تا امروز نیز ادامه دارد، مدارس پولی با آموزش اختصاصی به طبقه ثروتمند در ماراتون آموزشی پیشی خواهد گرفت و این اختلاف با مصوبه شورای انقلاب فرهنگی پررنگ‌تر نیز خواهد شد.

وی با بیان اینکه راهکار برای از بین بردن این دو قطبی به هیچ عنوان مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی نیست، گفت: در مصوبه شورا تأثیر معدل در ۳ سال پایانی ۶۰ درصد و تأثیر کنکوری که دو بار در سال برگزار خواهد شد به ۴۰ درصد خواهد رسید این یعنی مافیایی که در کنکور نقش آفرینی می‌کرد به آموزش و پرورش نیز ورود خواهد کرد.

فقط مجلس می‌تواند مصوبه خود را ابطال کند نه هیچ مرجع دیگری

نادری افزود: مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی اولاً به این دلیل که شورا طبق قانون اساسی حق قانونگذاری ندارد غیرقانونی بوده از سوی دیگر مجلس در سال ۱۳۹۲ مصوبه سنجش و پذیرش دانشجو را به تصویب رسانده و فقط صحن مجلس می‌تواند مصوبه خود را ابطال کند نه هیچ نهاد یا مرجع دیگری.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس یادآور شد: ثانیاً در حوزه محتوا وقتی ارزیابی به عهده مدارس باشد عملاً مافیای کنکور را به مدارس خواهیم آورد و آموزش و پرورش را سراسر مافیا خواهیم کرد. ضمن اینکه طبقات متوسط و فرودست با این مصوبه دیگر هیچ‌گونه شانسی برای حضور در دانشگاه‌های درجه یک کشور را نخواهند داشت.

مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی خلاف عدالت و خلاف فلسفه انقلاب اسلامی است

وی تاکید کرد: مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی خلاف عدالت و خلاف فلسفه انقلاب اسلامی است، پیش از این حداقل دانش آموزی می‌توانست از دور افتاده‌ترین مناطق کشور شکاف طبقاتی را بشکند و به دانشگاه‌های درجه یک کشور راه پیدا کند اما با این مصوبه عملاً چنین چیزی ممکن نخواهد بود.

مدارس سمپاد دچار انحراف شده‌اند

نادری با انتقاد از اینکه مدارس سمپاد نیز امروز از فلسفه و اهداف اولیه خود دور شده و دچار نوعی انحراف شده‌اند، افزود: مهم‌ترین انحراف این مدارس این بوده که اولاً پولی شده‌اند، مدارسی که برای ایجاد عدالت آموزشی شکل گرفته بودند امروز دارای انحراف شده و حتی توزیع این مدارس نیز در مراکز استان‌ها است و اختلاف کیفی مدارس سمپاد تهران با سایر استان‌ها نیز مشهود است، با چنین روشی سمپاد کاملاً از هدف اصلی خود دور شده است.

نادری یادآور شد: امروز مدارس سمپاد نیز به سمت تبدیل شدن به یک مؤسسه کنکور حرکت می‌کند و دانش آموزان تک ساحتی به دور از تربیت سایر وجوه در این مدارس در حال آموزش دیدن فقط برای تست زنی است.

وی در مورد حواشی کنکور ۱۴۰۱ نیز، گفت: اتفاقی که در کنکور امسال رخ داد این بوده که برخی تقلب‌های کنکور امسال را در بوق و کرنا کردند، بنده به عنوان رئیس هیأت تحقیق و تفحص از سازمان سنجش که به همه اطلاعات این سازمان دسترسی دارم عنوان می‌کنم که تقلب‌های امسال بیشتر از پارسال نبوده، سوال این است چرا حتی روش‌های تقلب نیز رسانه‌ای شد؟ به این دلیل که مافیای کنکور می‌خواست با جنجال رسانه‌ای به اجرای مصوبه شورا کمک کند تا از اجرای این مصوبه سود بیشتری ببرد.

نادری با یادآوری نامه ۲۷۱ نماینده مجلس در مخالفت با مصوبه اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی، تصریح کرد: بنده حتی مخالفت خود را چندین مرتبه به صورت حضوری به رئیس جمهور منتقل کردم ولی برخلاف قولی که به ما داده شد این مصوبه از طرف رئیس جمهور با عجله ابلاغ شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس تاکید کرد: اولین انحراف در نظام آموزشی در دهه هفتاد در دولت پس از جنگ با پیاده کردن نئولیبرالیسم بود، از طرفی برای ثبت در تاریخ می گویم دومین انحراف نظام آموزشی کشور که پس از دهه ۷۰، راه را برای صعود طبقه پایین و فرودست می‌بندد، همین مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی است، به عبارتی با اجرای این مصوبه فرزند کارگر تا آخر عمر کارگر و فرزند پزشک نیز پزشک خواهد ماند.

کد خبر 5557850

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • مجید IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
   0 8
   جناب آقای نادری سلام مشکل را در آموزش طبقاتی پیگیر باشید نه در مصوبه جدید شورای انقلاب فرهنگی عزیزم آنقدر دنبال استرس به خانواده نشوید.
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
   0 9
   آقای نادری تو اگرشما ببینی که میخی وسط راه کوفته شد و باعث خسارت ملی و جانی برای مردم میشود آیا فقط نگاه میکنی, یا اقدام میکنی شما و امثال شما که اطلاع دارید کنکورپدر خانوادها را سوزانده (روحی ، روانی ، مالی ) چرا فقط زل زدی و نگاه میکنید
  • رها IR ۱۵:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
   9 1
   مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سرنوشت صدها هزار نفر کنکوری را در سال راتباه می کند. از تمام مسولین دولت و مجلس انقلابی می خواهم تمام تلاششان را بکنند تا لغو شود. نگذارید نوجوان ها از جمهوری اسلامی متنفر شوند. نگذارید سرمایه های اجتماعی نظام نابود شود. اکثر کنکوری ها مخالف این طرح هستند.