فناوری به جشنواره تحقیقاتی دانشجویان علوم پزشکی کشور اضافه شد

همزمان با برگزاری نخستین جشنواره ملی پژوهش و فناوری دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، جزئیات اعطای جایزه به محصولات فناورانه دانشجویی حوزه سلامت منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی و نخستین جشنواره ملی پژوهش و فناوری دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روزهای ۶ تا ۸ مهر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در حال برگزاری است.

برای نخستین بار موضوع فناوری به جشنواره تحقیقات دانشجویی اضافه شد و دستورالعمل اجرایی جشنواره پژوهش و فناوری کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به تصویب رسید.

این جشنواره به منظور حمایت تشویق و تقویت دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و با تاکید بر هم افزایی و تکثیر ایده‌های خلاق و همچنین ایجاد انگیزه و نشاط در میان دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری تحقیقات و فناوری کشوری در سال ۱۴۰۱ مطرح و مورد تصویب قرار گرفت.

این جشنواره قرار است مبنا و مبدا حرکتی نوین برای معرفی و تشویق فعالیت‌های علمی پژوهشی فناوری دانشجویی باشد. ضمن اینکه جشنواره رویدادی برای رقابت، عرضه و نمایش دستاوردهای برتر علمی پژوهشی و فناوری دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

جشنواره به صورت سالانه و با سیاستگذاری و برنامه ریزی کمیته کشوری تحقیقات فناوری دانشجویی با هدف حمایت و مشارکت کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی همزمان با کنگره سالیانه برگزار می‌شود.

اهداف جشنواره:

۱. ارزیابی فعالیت‌های پژوهشی و فناوری دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی

۲. ایجاد ارتباط و تبادل تجربه میان سرپرستان و دبیران کمیته تحقیقات دانشجویی

۳. رصد و آشنایی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پژوهشی، فناوری دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی

۴. ترویج و ارج نهادن به فعالیت‌های پژوهشی و فناوری دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی

۵. تقدیر از دانشجویان و کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی برگزیده، فعال و پویا در جهت تقویت و ارتقای کیفیت سطح پژوهش و فناوری حوزه علوم پزشکی

تبصره: تمامی فعالیت‌های کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی در یک سال منتهی به جشنواره و فعالیت دانشجویان در همان مقطع دانشجویی بررسی و پایش می‌شود.

جشنواره در سه بخش حقیقی، حقوقی و محصول برگزار می‌شود.

در بخش حقیقی: دانشجویان در دو بخش دانشجویان مقطع عمومی (کارشناسی و دکتری عمومی) و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی علوم پایه، دکتری پژوهشی، دستیاران تخصصی و فوق تخصصی) در سه تیپ دانشگاهی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

در بخش حقوقی: کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی با توجه به امتیازات کسب شده و رتبه بندی در سال اخیر در سه تیپ دانشگاهی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

در بخش محصول: مقاله، کتاب، پژوهش، پایان نامه، و یا فناوری فارغ از تیپ دانشگاهی مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

بخش حقیقی:

تمامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری عمومی، دکتری تخصصی علوم پایه، دکتری پژوهشی، دستیاران تخصصی و فوق تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی که در یک سال منتهی به جشنواره مشغول به تحصیل باشد.

شرایط معرفی دانشجو: معرفی دانشجو از طریق کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها یا شورای سیاستگذاری تحقیقات و فناوری کشوری با استفاده از سامانه‌ها صورت می‌گیرد.

شاخص‌های پژوهش و فناوری:

۱. طرح‌های تحقیقاتی مصوب

۲. طرح‌های فناورانه منجر به تولید محصول

۳. مقالات تحقیقاتی چاپ شده (کمیت و کیفیت)

۴. میزان ارجاعات

۵. ثبت پتنت بین المللی

۶. ارائه سخنرانی یا پوستر در همایش‌های علمی

۷. تألیف کتاب یا فصول کتاب

تبصره: منظور طرح‌های تحقیقاتی مصوب کمیته تحقیقات و فناوری یا شورای پژوهشی دانشگاه (با قرارداد امضا شده) که مجری اصلی آن دانشجو است.

تبصره: محورهای شش گانه شاخص‌های فناوری، طبق معیارهای تعریف شده در دفتر فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت محاسبه و امتیاز داده می‌شود.

بخش حقوقی:

منظور از بخش حقوقی، کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است.

شاخص‌های مورد پایش و ارزیابی، همان شاخص‌های ارزشیابی کمیته‌های تحقیقات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است:

- نیروی انسانی کمیته‌های تحقیقات دانشجویی دانشگاه

- ساختار فیزیکی کمیته‌های تحقیقات دانشجویی دانشگاه

- فعالیت‌های ارتقا مهارت‌های پژوهش و فناوری دانشجویان

- فعالیت‌های پژوهشی کمیته‌های تحقیقات دانشجویی دانشگاه‌ها (مقالات و طرح‌ها) در سال ارزشیابی

- برگزاری کنگره سراسری، مدارس فصلی و بین المللی، تورهای پژوهشی و فناوری

بخش محصول

در بخش محصول موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

۱. مقاله

۲. کتاب

۳. طرح پژوهشی

۴. پایان نامه

۵. طرح فناوری

تبصره: در مورد مقاله، اسم اول باید دانشجو باشد. در مورد کتاب نام دانشجو روی جلد باشد. در مورد طرح‌ها هم دانشجو باید مجری طرح باشد.

تبصره: در مورد طرح‌ها و پایان نامه مستندات نتایج حاصل از آن مورد نیاز است.

شیوه تقدیر:

تبدیل در بخش‌های معرفی شده به شکل زیر صورت خواهد گرفت:

به ازای هر مورد، چهار کاندیدا معرفی خواهند شد و در نهایت یک برگزیده معرفی خواهد شد.

به کاندیداها لوح تقدیر و به برگزیدگان علاوه بر لوح تقدیر، تندیس و مدال جشنواره اهدا خواهد شد.

تبصره: تقدیر در بخش حقوقی از دبیران کمیته‌های تحقیقات و فناوری دانشجویی دانشگاه صورت خواهد گرفت.

کد خبر 5598737

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   خیلی جالبه امسال که به دلیل شرایط جنگی کشورهای اروپایی نور چشمیهای اساتید را به عنوان پروزه تحقیقات قبول نکردند بلافاصله برای فرزندانشان دنبال رزومه تحقیقاتی داخل کشوری هستند تا بتوانند از این طریق انها را بعد از فارغ التحصیلی از کشور خارج کنند انشاالله که هدف ارتقای علمی کشور باشد
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   باز اساتید ی که در راس این کمیته ها هستند دنبال رزومه برای بچه های خودشون هستند امسال اروپا خیلیها را نپذیرفته که الکی 6 ماه به اسم تحقیقات برن رزومه درست کنند بعد برن امریکا و...بر ای همین طرح داخل کشوری برای فرزندانشان تصویب کردندخصوصا رشتههای دوطرفه مثل بیوتکنولوزژی که اسما تجربیهولیتو صنعتی شریف
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۸
   0 0
   امیدواریم با بسته شدن درهای اروپا به علت جنگ با روسیه که پروژه ای تحقیقاتی 6 ماهه میرفتنداین راهکار جدید اساتید برای رزومه سازی فرزندانشان در جهت خروج از کشور نباشد وهدف واقعا اعتلای کشور باشد
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۰۹
   0 0
   رشته بیوتکنولوژی که ظاهرا تجربیه ولی ازمایشگاهایش در صنعتی شریفه .امسال آلمان بچه های اساتید را برای تحقیقات نپذیرفته وریجکت کرده در عرض 2 هفته برای بچه های خودشون قانون تصویب کردن کهبا این ترفند 2 سال بعد به اسم محقق و...از کشور خارج بشن واز دانشگاههای امریکا وکانادا و...پذیرش بگیرند