جزئیات زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک

زمان‌بندی الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک در لایحه الحاق ۵ تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تعیین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، دولت لایحه الحاق ۵ تبصره به ماده (۲) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را با قید دو فوریت تقدیم مجلس کرد که در صورت تصویب نهایی ارائه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر به صورت تدریجی و با برنامه زمان بندی مشخص انجام خواهد شد.

در مقدمه این لایحه بیان شده است: با توجه به اینکه اجرای تکلیف مقرر در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان مصوب ۱۳۹۸ مبنی بر راه‌اندازی سامانه مؤدیان برای ثبت‌نام و عضویت مشمولان و همچنین ارائه کارپوشه اختصاصی منجر به افزایش ۲۰ برابری تعداد مؤدیان می‌شود، لذا به منظور تدریجی کردن ارائه صورتحساب‌های الکترونیکی توسط مؤدیان بزرگ و سپس مؤدیان کوچک‌تر، لایحه‌ای را برای انجام تشریفات قانونی تقدیم کرد. در ماده واحده این لایحه آمده است: متون زیر به عنوان تبصره‌های ۲ تا ۶ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان –مصوب ۱۳۹۸- الحاق و تبصره قبلی به عنوان تبصره (۱) تلقی می‌شود.

در تبصره ۲ عنوان شده است: سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است ظرف یک هفته از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون نسبت به ثبت نام و عضویت کلیه اشخاص مشمول در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آن‌ها اقدام کند.

در تبصره ۲ نیز عنوان شده است: الزام مؤدیان به صدور صورتحساب الکترونیک مطابق زمان‌بندی زیر انجام می‌شود:

۱- شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس از ۱۴۰۱/۸/۰.

۲- شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری از ۱۴۰۱/۱۰/۱،

۳- اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی مووع ماده (۱۶) قانون مالیات بر ارزش افزوده از ۱۴۰۲/۱/۱،

۴- صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های هشت‌گانه مالیات بر ارزش افزوده قبلی از تاریخ ۱۴۰۲/۴/۱،

۵- صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم موضوع آئین‌نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون مالیات‌های مستقیم از تاریخ ۱۴۰۲/۷/۱،

۶- کلیه اشخاص باقیمانده از تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۱

همچنین در تبصره ۴ عنوان شده است: تاریخ‌های مذکور در تبصره ۳ این ماده قطعی و غیرقابل تغییر است و در صورت هرگونه تخطی از رعایت آنها، مطابق قوانین مربوط با متخلفان برخورد خواهد شد.

در تبصره ۵ این لایحه تأکید شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره ۳ این ماده، حکم قسمت اخیر ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده جاری است و مالیات بر ارزش افزوده درج‌شده در صورتحساب‌های صادره خارج از سامانه مؤدیان تا پایان دوره‌های مذکور پس از تسلیم اظهارنامه و رسیدگی در مراجع مالیاتی با رعایت ماده (۹۷) قانون مالیات‌های مستقیم قابل پذیرش است.

در نهایت در تبصره ۶ خاطرنشان شده است: تا پایان دوره‌های زمان‌بندی مندرج در تبصره ۳ این ماده، مفاد ماده (۱۹۱) قانون مالیات‌های مستقیم در خصوص بخشودگی جرایم موضوع قانون مذکور جاری است.

آئین‌نامه نحوه اعمال بخشودگی موضوع این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

کد خبر 5621463

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha