ابهام در سرنوشت املاک واگذار شده شهرداری تهران

پس از گذشت یک سال و سه ماه از روی کار آمدن مدیریت شهری ششم لیست املاک واگذار شده شهرداری به افراد و نهادهای خاص هنوز مشخص نیست.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ برای اولین بار در صحن شورای شهر ناصر امانی عضو شورای شهر تهران طی تذکری به شهردار تهران گفت که باید حتماً لیست املاک واگذار شده وارد صحن شود تا شورای شهر در رابطه با آنها نظر دهد و اجازه واگذاری املاک را صادر کند.

اما ماجرای این تذکر این است که شهرداری یکی از متمول‌ترین سازمان‌ها است که املاک متعددی در اختیار دارد اما این املاک باید با دستور و تصویب شورای شهر تهران جهت بهره‌برداری به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می‌شود و اگر این کار رخ ندهد تخطی از قوانین است.

مطابق با آنچه در قانون آمده است واگذاری املاک اشخاص حقیقی یا حقوقی باید حتماً به تصویب شورای شهر تهران برسد و اگر ملکی مصوبه شورای شهر را دریافت نکرده باشد حتماً تخلف از قانون صورت گرفته البته در گذشته واگذاری‌های در رابطه با املاک شهرداری تهران صورت گرفته بود که همگی آنها متعلق به دوره پنجم مدیریت شهری هستند اما اکنون و در دوره ششم شهری شهرداری باید بار دیگر لیست املاک واگذار شده را وارد شورای شهر کند.

پس از این اظهار نظر اعضای شورای شهر تهران علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه املاک واگذار شده در ماده ۶ قرار دارند و باید حتماً به شورای شهر آورده شوند گفت: شهرداری تاکنون هیچ ملکی را واگذار نکرده است و معاونت فرهنگی و اجتماعی در حال تهیه لیست و ارائه آنها به شورای شهر است.

وی ادامه داد: در گذشته املاک به صورت سلیقه‌ای واگذار شده بودند اما شهرداری در حال ساماندهی املاک و ارائه لیست آنها به شورای شهر است.

ابهام در سرنوشت املاک واگذار شده شهرداری تهران

شورای شهر در جریان واگذاری املاک نیست

اما پس از این اظهارات ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه سوال است آیا در طول یک سال ملکی به هیچ فرد حقیقی و حقوقی واگذار نشده است اظهار کرد: ما اطلاعی از جواب این سوال نداریم زیرا به شورای شهر هیچ گزارشی واصل نشده است و این عدم ارائه گزارش می‌تواند به معنای این باشد که شهرداری به خوبی از اموال خود نگهداری و با دقت و وسواس در رابطه با واگذاری‌ها صحبت می‌کند.

عضو شورای شهر تهران گفت: اگر املاکی واگذار شده‌اند اما مصوبه شورا را دریافت نکرده باشند حتماً تخلف صورت گرفته است و به همین دلیل باید در اسرع وقت لایحه‌هایی برای تک تک املاکی که جهت بهره‌برداری در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفته‌اند به شورای شهر ارسال شود اگر در گذشته نیز واگذاری‌های صورت گرفته باشد که به صورت قطع این کار انجام شده مطابق با مصوبه شورای پنجم باید مجدداً از شورای شهر مصوبه دریافت شود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه ما نمی‌دانیم که آیا ملکی واگذار شده است یا خیر گفت: اما این احتمال وجود دارد که شهرداری بگوید در حال بررسی املاکی است که در گذشته واگذار شده‌اند و ممکن است بسیاری از آنها را پس گرفته باشد که آنها نیاز به مصوبه ندارند اما املاکی که همچنان در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی است و مجوزی برای آنها دریافت نشده باید حتماً به شورای شهر ارائه شوند.

لیست املاک واگذار شده شهرداری در اختیار نماینده شورای شهر

پس از گذشت دو ماه و نیم از اظهارات شهردار تهران در رابطه با ساماندهی املاک شهرداری و همچنین گلایه عضو شورای شهر در رابطه با اینکه هنوز لیست املاک واگذار شده وارد شورای شهر نشده است معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری که وظیفه ساماندهی به املاک و تهیه لیست آنها را دارد از نهایی شدن لیست املاک واگذار شده و ارائه آن به نماینده شورای شهر تهران خبر داد.

ابهام در سرنوشت املاک واگذار شده شهرداری تهران

محمد امین توکلی زاده معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به ارائه گزارش املاک واگذار شده گفت: کمیسیون مربوطه با حضور ناظر شورای شهر برگزار شده است و در جلسه کمیسیون لیست املاک به عنوان نماینده شورای شهر تحویل داده شده است.

وی ادامه داد: درباره تک‌تک این املاک استدلال کارشناسی مبنی بر ادامه یا خاتمه مالکیت ارائه شده است البته این موضوع هنوز تبدیل به مصوبه نشده است.

کمیسیون مربوطه با حضور ناظر شورای شهر برگزار شده و لیست املاک تحویل داده شده است

توکلی زاده با بیان اینکه مباحث مربوط به شورای شهر دریافت شده است اظهار کرد: در جریان بررسی املاک نظرات مجموعه‌های کارشناسی شهرداری اعم از املاک، مجموعه حقوقی، حراست و بازرسی دریافت و تمامی آنها مصوب شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: این املاک باید وارد صحن شورای شهر شود هنوز هیچ کدام از آنها را به عنوان مجوز تلقی نمی‌کنیم بلکه در حال طی کردن مراحل قانونی آنها هستیم وقتی شورای شهر آنها را تصویب کرد تبدیل به مجوز می‌شوند.

یکسال و سه ماه از روی کار آمدن مدیریت شهری ششم می‌گذرد و لیست املاک واگذار شده هنوز به دست اعضای شورای شهر نرسیده است و هنوز مجوز جدیدی برای این املاک صادر نشده است و به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران به تازگی این لیست به دست ناظر شورای شهر رسیده است و هنوز نیز وارد صحن نشده است و باید منتظر ماند و دید تا سرانجام این لیست چه خواهد شد و چند مورد از آنها می‌توانند اجازه شورای شهر را دریافت کنند.

کد خبر 5665327

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha