از گرانی گل تا پیاز/۱۰۴هزار میلیارد تومان یارانه نان در بودجه۱۴۰۲

توزیع بخش زیادی از کالاهای اساسی و غیراساسی در هفته ای که گذشت مختل شد زیرا بارندگی و بارش برف بخشی زیادی از راه های کشور را مسدود کرده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، این هفته لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت؛ از جمله برنامه‌های دولت سیزدهم در بخش کشاورزی می‌توان به تک نرخی شدن کود و بذر بر اساس قیمت تمام شده اشاره کرد.

مروری بر بودجه ۱۴۰۲ در بخش کشاورزی

نهاده‌های کشاورزی (کود و بذر) اعم از تولیدات داخلی و وارداتی سال ۱۴۰۲ به نرخ‌های مبتنی بر قیمت تمام شده و تک نرخی خواهد بود. قیمت اقلام عرضه شده در بورس نیز بر اساس نرخ‌های کشف شده قیمت گذاری می‌شوند.

یارانه نان

دیگر تغییرات بخش کشاورزی در بودجه ۱۴۰۲ باید به کاهش تعرفه گمرکی نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی از ۴ درصد به یک درصد، برای حمایت از معیشت مردم اشاره کرد. همچنین در حوزه نان علاوه بر تأمین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، برای حمایت از سفره مردم، ۱۰۴ هزار میلیارد تومان هم یارانه نان در نظر گرفته شده است.

دولت به دنبال درآمد از محل واردات گوشت

بر اساس ارقام آمده در جدول شمار ۵ مربوط به درآمدهای دولت، ۳۰۰ میلیارد ریال معادل ۳۰ میلیارد تومان برای عوارض حاصل از اخذ عوارض از واردات گوشت قرمز و مرغ در نظر گرفته شده است. حال پرسش این است در حالی که امسال کشور با مازاد تولید و افت بازار تقاضا با توجه به قدرت خرید مردم مواجه بوده است چرا دولت از محل عوارض واردات گوشت قرمز و مرغ درآمد در نظر گرفته است؟!

برنامه‌های سال آینده در حوزه چاه‌های مجاز و غیرمجاز

برای حفظ و صیانت از آبخوان‌های کشور، شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها و سازمان آب و برق خوزستان مکلف شدند برای نصب شمارشگر (کنتور دار) شدن چاه‌ها با توجه به شرایط اقتصادی و اقلیمی مناطق مختلف کشور از مصرف کنندگان آب کشاورزی برای چاه‌های مجاز فاقد شمارشگر (کنتور) هوشمند بر اساس دو برابر ظرفیت پروانه بهره برداری آنها و برای چاه‌های مجاز دارای شمارشگر بر اساس برداشت مجاز از آنها، به ازای هر متر مکعب برداشت آب از آبخوان‌ها معادل سیصد ریال دریافت کنند.

در بخش چاه‌های غیرمجاز بر اساس ماده ۴۵ قانون توزیع عادلانه آب نسب به مسلوب المنفعه کردن این چاه‌ها باید اقدام شده و جریمه مربوط به میزان برداشت آب تا زمان انسداد چاه در صورت کشت محصولات اساسی کشاورزی و راهبردی به ازای هر متر مکعب حداکثر مبلغ ۳ هزار ریال و در غیر این صورت به ازای هر متر مکعب آب حداکثر مبلغ ۶ هزار ریال متناسب با افت سفره و حجم کسری مخزن سفره که حسب دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت نیرو تعیین می‌شود، دریافت شود.

شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها و سازمان آب و برق خوزستان نیز مکلف هستند از محل منابع داخلی خود و با استفاده از اعتبارات طرح‌های تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی در قالب وجوه اداره شده نسب به تأمین هزینه‌های خرید و نصب شمارشگرهای حجمی و هوشمند آب کشاورزی مجاز اقدام کنند و اصل مبلغ تسهیلات پرداختی را بدون هیچ گونه سود به صورت اقساط با زمانبندی که به تصویب وزارت نیرو می‌رسد از کشاورزان صاحب این چاه‌ها دریافت کنند.

در حاشیه نمایشگاه جامع کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در افتتاحیه نمایشگاه امسال از رشد ۱۷ درصدی ذرت در کشور خبر داد و گفت: سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی (GDP) ۱۱.۷ درصد است. همچنین در حوزه کشت قراردادی آمارها حاکی از عبور قراردادها از یک میلیون و ۲۰۰ هزار فقره است.

سیدجواد ساداتی نژاد با اشاره به برنامه وزارتخانه برای سنددار کردن زمین‌های کشاورزی اظهار کرد: پیش از دولت سیزدهم فقط ۴ درصد زمین‌های کشاورزی دارای سند بودند در حال حاضر این عدد به ۱۵ درصد رسیده است و تا سال ۱۴۰۲ تمام زمین‌های کشاورزی سنددار خواهند شد.

سمومی که فقط آفت کش نیستند

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در یکی از نشست‌های خبری در نمایشگاه جامع کشاورزی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی، گفت: کشور با ضریب ۸۰ درصد تولید غذا سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار ذخیره ارزی از محل واردات محصولات غذایی دارد. همچنین با توجه به شرایطی که کشور دارد ضرورت افزایش حداقل ۱۰ میلیون تن تولید محصولات غذایی برای رسیدن به امنیت غذایی، جایگاه تولیدکنندگان سموم و آفت کش‌ها را روشن می‌کند.

سیدمجتبی خیام نیکویی با بیان اینکه د ر کنار سیاست کلان به اضافه حمایتی که نهادهای متولی دارند انتظار است مخاطرات نهادهایی مانند سموم و کود برای تولید محصول سالم به حداقل برسد، تاکید کرد: در عصر حاضر فناوری جدید به طور دائم در حال متولد شدن است. نخستین امتیاز آنها ارزان سازی تولید بوده و در مقابل اثربخشی استفاده از محصولات افزایش یافته و مخاطرات و آسیب‌های آفت کش‌ها به حداقل می‌رسد. اگر این امر برای نهاده‌های بخش کشاورزی کشور محقق شود تولیدکننده دیگر نگران بازارشان نخواهند بود.

تکرار یک نمایش تراژدی

بر اساس آمارها، تولید ماشین کشاورزی در کشور تا پیش از سال ۹۸ بین ۱۵ تا ۱۶ هزار دستگاه بوده که سال گذشته ۲۰ هزار تراکتور تولید و امسال تیراژ تولید به حدود ۳۵ هزار دستگاه می‌رسد. این در حالی است که کشاورزان معتقدند میزان تولیدات کشور پاسخگو نبوده و گاهی تا ۴ سال در صف انتظار خرید تراکتور معطل می‌مانند. وزیر جهاد کشاورزی در این باره اعتراف کرد، بازار تراکتور همچون بازار خودرو دچار کمبود عرضه بوده و از سرمایه گذاران علاقه مند دعوت به همکاری برای همکاری در این بخش شد. ساداتی نژاد درباره انحصار بازار تراکتور و افزایش قیمت‌ها گفت: بر اساس ظرفیتی که کشور در تولید تراکتور دارد وزارت جهاد کشاورزی سهمیه بندی کرده و بر مبنای سرانه سطح زیر کشت هر کشاورز سهمیه هر استان تعیین می‌شود. البته اگر میزان تقاضای محصولی بیش از عرضه باشد قاعدتاً شاهد تفاوت قیمت از در کارخانه تا بازار خواهیم بود همان طور که در بازار خودرو هم شاهد آن هستیم.

برنج در فهرست کالاهای اساسی

دو هفته قبل اعلام شد واردات برنج ممنوع شد. به این ترتیب ثبت سفارش هر نوع برنج خارجی مسدود شد. اما پس از گذشت یک هفته دوباره اعلام شد واردات برنج از سر گرفته شد. قرار است برنج هم در لیست اقلام اساسی قرار گیرد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه برنج در سبد کالاهای اساسی قرار می‌گیرد، گفت: نمایندگان گیلان به همراه استاندار به جد پیگیر قرارگیری برنج در سبد کالای اساسی هستند.

بر اساس سخن دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین کنندگان برنج، کشور سالانه به ۱.۵ میلیون تن برنج نیاز دارد که امسال در حدود یک میلیون تن وارد شده است. از این رو ضرورت دارد برای تنظیم بازار به ویژه برای شب عید حداقل ۳۰۰ تن برنج خارجی تا پایان سال وارد شود.

صعودی شدن قیمت صیفی جات

پیاز و گوجه فرنگی هم از دیگر خبرسازهای بازار محصولات غذایی بودند. عرضه پیاز به دلیل بارندگی و بارش سنگین برف و نیز مسدود شدن راه‌ها با اخلال مواجه شد به طوری که به گفته رئیس اتحادیه بارفروشان تهران توزیع روزانه حدود ۷۰۰ تن بار پیاز به به یک سوم کاهش یافت.

مصطفی دارایی نژاد اطمینان داد تا دو هفته آینده پیازهای جنوب به تهران رسیده و با ورود حدود ۲۵۰۰ تن پیاز نو به موجودی انبارها پایه آن به ۱۲ هزار تومان می‌رسد.

گرامیداشت روز مادر هم گران شد

کسایی مروزی در دیوان خود گل فروشان را نصیحت کرد؛

ای گلفروش، گل چه فروشی برای سیم

ور گل عزیزتر، چه ستانی به سیم گل؟

اما این روزها این بیت از شاعر قرن چهارم محلی از اعراب ندارد زیرا یک شاخه گل رز ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. البته این رقم منصفانه این گل زیباست و در عمل گل فروشان قیمت‌های سلیقه تعیین کرده و بر اساس تزئین آن نرخ‌هایی بسیار بالا می‌ستانند. پایان هفته مصادف با بزرگداشت روز مادر شد. گل رز در چنین روزهایی بازار داغی دارد. بسته شدن راه‌ها نه فقط بازار اقلامی مانند پیاز را دچار مشکل کرد بلکه توزیع سایر محصولات را هم با اخلال مواجه کرده بود. اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه استان تهران برای جبران این کمبود، گیاهان گل دار را به جمع گل‌ها اضافه و پیشنهاد کرد خانواده‌ها برای تبریک روز مادر و زن به جای گل که یک هفته ماندگاری دارد گلدان‌های گل دار خریداری کنند.

کد خبر 5680573

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha