پاسخ صریح تهیه‌کننده «چرا گریه نمی‌کنی؟» به بازیگرانش

رضا محقق تهیه‌کننده فیلم سینمایی «چرا گریه نمی‌کنی؟» ضمن انتقاد شدید از بازیگران این فیلم که بیانیه تحریم جشنواره فجر را امضا کرده‌اند گفت: شما آبروی آزادی را برده‌اید!

رضا محقق تهیه‌کننده فیلم سینمایی «چرا گریه نمی‌کنی؟» به کارگردانی علیرضا معتمدی همزمان با راه‌یابی این فیلم به بخش اصلی چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره موضع‌گیری اعتراضی بازیگران اصلی این فیلم و صدور بیانیه‌ای از سوی آن‌ها با هدف تحریم جشنواره فیلم فجر گفت: همواره کارگردان و بازیگران یک فیلم در اختیار تهیه‌کننده هستند و این تهیه‌کننده است که برای یک فیلم تصمیم می‌گیرد. بازیگر در فیلم بازی‌اش را کرده و حق و حقوقش را هم گرفته است. این بازیگران چرا شبکه نمایش خانگی را که ماهیانه دو سه میلیارد از آن درآمد دارند را تحریم نمی‌کنند؟ آیا شبکه نمایش خانگی جزو سینما نیست؟ چرا فیلم‌های خودشان را تحریم نمی‌کنند؟ اگر قرار بر انصاف است باید این‌ها را جواب بدهند. من فیلمی ساخته‌ام که برایش زحمت کشیده‌ام و کسی حق ندارد به من بگوید که اجازه دارم کارم را به جشنواره بدهم یا ندهم!

وی افزود: همه عوامل این فیلم تا ریال آخر دستمزدهایشان را گرفته‌اند، کجا با رفاقت پای این کار آمده‌اید؟ من به‌هیچ عنوان نمی‌خواهم جشنواره فجر را تحریم کنم، چرا باید شما به من زور بگویید؟ این چه مدل دموکراسی است که شما از آن دم می‌زنید؟ مگر شعار آزادی نمی‌دهید؟ شما آبروی آزادی را هم برده‌اید! شما پیراهن عزتمند آزادی را به یک ذلت تبدیل کرده‌اید! من در بسیاری از فستیوال‌های معتبر سینمایی دنیا جایزه گرفته‌ام، حالا این دوستان به من می‌گویند تهیه‌کننده تازه‌کار! اگر من گمنام بودم چرا برای ساخت این فیلم سراغ من آمدید؟ ساخت این فیلم اساساً از سوی آن‌ها به من پیشنهاد شد. حین ساخت فیلم «شهر خاموش» بودیم که باران کوثری پیشنهاد ساخت این فیلم را به من داد.

این تهیه‌کننده افزود: سینما برای برخی از این افراد بیشتر بیزینس است تا هنر. اگر می‌خواهید از سینما و هنر صحبت کنید، بروید «ممیرو» ی رضا محقق را ببینید. تمام فیلم‌هایی که تا امروز ساخته‌اید و تمام جوایزی که تا امروز گرفته‌اید را کنار همین یک فیلم من بگذارید. شما حق ندارید برای دیگری تعیین تکلیف کنید. شما همه بازی کرده‌اید و دستمزد خود را هم گرفته‌اید. یادم نمی‌رود یکی از همین بازیگران، یک روز تا دستمزدش را نگرفت، حاضر نشد مقابل دوربین برود. حالا تبدیل به ارائه‌دهندگان دکترین انقلاب اینستاگرامی شده‌اند! هر اتفاقی هم که می‌افتد پناه می‌برند به فضای مجازی!

بازیگری که برای ۵ جلسه بازی در فیلم دستمزد ۴۰۰ میلیونی گرفت!

وی درباره قرارداد بازیگران تحریم‌کننده این فیلم گفت: اکثر این بازیگران دستمزدشان را به‌صورت جلسه‌ای می‌گرفتند. دو نفر از همین امضاءکنندگان در حد چند پلان در فیلم حضور دارند، تو دیگر اظهارنظر نکن! بازیگری که برای ۵ جلسه نقش‌آفرینی ۴۰۰ میلیون تومان دستمزد گرفته‌ای، چگونه دم از مردم می‌زنی؟ شما دل‌تان برای مردم می‌سوزد؟ برای این مردم چه کرده‌اید؟ این اظهارنظرها با حقیقت فاصله دارد. تا کی قرار است ما دورو باشیم؟ تا کی می‌خواهیم مردم را سکو و پله‌ای برای پیشرفت خودمان کنیم و ابزار قرار دهیم تا کی ریاکاری کنیم؟

پاسخ صریح تهیه‌کننده «چرا گریه نمی‌کنی؟» به بازیگرانش
نمایی از فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟»

محقق تأکید کرد: هر یک از ما می‌توانیم موضع خودمان را داشته باشیم و از موضع خودمان اظهارنظر کنیم. معنای آزادی همین است. من با برادرم هادی محقق هم کار کرده‌ام، شاید او نظری داشته باشد و مطرح هم کرده باشد اما هیچ‌کدام حق نداریم آن دیگری را موأخذه کنیم. من برای موقعیت امروزم زحمت کشیده‌ام. من در شالیزارهای شیراز کارگری کرده‌ام و با سختی به جایگاه امروزم رسیده‌ام. کدام یک از این‌ها از گذشته و عقبه من خبر دارند؟

محقق با اشاره به برخی کنایه‌ها نسبت به پرکاری‌اش در جشنواره امسال به‌واسطه حضور دو فیلم «آه سرد» و «چرا گریه نمی‌کنی؟» در بخش سودای سیمرغ گفت: بد نیست بدانید من در جشنواره امسال سه فیلم دارم چرا که «شهر خاموش» را هم به بخش بین‌الملل ارائه کرده‌ام. پس سه فیلم را در مقام تهیه‌کننده در جشنواره امسال دارم. فیلم «شهر خاموش» پیش‌تر به جشنواره تالین رفته و جایزه بهترین کارگردانی را گرفت. حالا عده‌ای بیانیه می‌دهند و شلوغ‌کاری می‌کنند. شما از کجا من را می‌شناسید و قضاوت می‌کنید؟

«آقازاده سینمایی» نیستم!

این تهیه‌کننده درباره برخی مطالب مطرح شده در فضای مجازی درباره تأثیر نسبت‌های خانوادگی‌اش در موقعیت امروزش در جشنواره فجر امسال هم گفت: من داماد آقای عدل هاشمی هستم که شخص بسیار محترمی است و به‌عنوان یک فرد نظامی برای این مملکت زحمت کشیده است. او از سال‌های جبهه و جنگ برای این کشور زحمت کشیده است. او همشهری من بود و وصلت ما هم قومی بود. او اصلاً شناختی از فضای سینما ندارد و در کار بنده هیچوقت هیچ کمکی نکرده است من با تلاش شخصی و شبانه‌روزی‌ام کار کردم و در سال ۸۰ اولین فیلممان را ساختیم. هیچکس به‌غیر از خدای متعال در این مسیر به من کمک نکرد و از هیچ رانتی استفاده نکردم. من در کوچه‌های داغ ده‌دشت بستنی می‌فروختم و کار می‌کردم. سال ۸۰ اولین فیلمم را ساختم اما سال ۹۱ ازدواج کردم!

وی افزود: خطاب به همه آن‌هایی که مدعی آزادی هستند می‌گویم که بدانید که من «آقازاده سینمایی» نیستم. من حتی سایه پدر و مادرم را در بچگی از دست داده‌ام و با یتیمی به جایگاه امروزم رسیده‌ام. حالا برخی از این آقایان احساس می‌کنند جای آن‌ها را تنگ کرده‌ام! مگر سینما اموال موروثی شماست؟ مگر شما وکیل دیگران هستید؟

محقق گفت: فلان بازیگر تنها افتخارش نقش‌آفرینی در فیلم‌های پدرش بوده و فقط همین رزومه را دارد، آن وقت به من می‌گوید تهیه‌کننده ناشناس و تازه کار! من نه شوهرم بازیگر بوده که بازیگر بشوم و نه حامی ویژه‌ای داشته‌ام. اف بر کسانی که این اندازه نمک‌نشناس هستند. کاش اگر حرف و نقدی دارید مثل مرد بیایید و مطرح کنید، نه اینکه جلوی تنفس دیگری را بگیرید و بگویید حق نداری نفس بکشی!

مسئولان فجر در جریان حضور «چرا گریه نمی‌کنی؟» در جشنواره اروپایی بودند

این تهیه‌کننده درباره حواشی راه‌یافتن فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» به جشنواره فیلم فجر به‌رغم حضور آن در جشنواره‌های دیگر هم توضیح داد: برخلاف اینکه گفته می‌شود این فیلم در جشنواره‌های مختلف حضور داشته، اینگونه نبوده و تنها در یک جشنواره اروپایی فیلم ما برای نمایش پذیرفته شده بود. من به‌عنوان تهیه‌کننده از همان ابتدا این فیلم را برای حضور در جشنواره فجر آماده کرده بودم و می‌خواستم اولین نمایش آن هم در جشنواره فجر باشد. بعد از آنکه فیلم آماده شد، از آنجایی که فیلم قبلی کارگردان در آن جشنواره اروپایی دیده شده بود، آن‌ها علاقه‌مند بودند کار جدید او را هم داشته باشند. با مسئولان جشنواره فجر همان زمان مذاکره کردم و شرایط فیلم را توضیح دادم. در عین اینکه امتیاز اولین اکران فیلم در آسیا همچنان به‌قوت خود باقی می‌ماند و تنها در اروپا اکران می‌شد.

کارگردان فیلم از سوی برخی از دوستان تحت فشار بود به همین دلیل پیش از این در مصاحبه اعلام کرد که فیلم ما به دلیل حضور در یک جشنواره خارجی امکان قانونی برای حضور در جشنواره فجر را ندارد. تنها موضع‌گیری آقای معتمدی تا امروز همین بوده است و برخی مواضع که به او نسبت داده می‌شود، نقل‌قول‌هایی کذب است وی درباره اینکه در دوره‌های گذشته جشنواره فجر فیلم‌های دیگری به همین دلیل از حضور در بخش اصلی بازمانده بودند هم گفت: بعید می‌دانم به این دلیل فیلمی کنار گذاشته شده باشد و حتماً موارد دیگری مانند ممیزی و یا مسائل دیگر قوانین اجازه حضور فیلم در جشنواره را نمی‌داده است. بالاخره همیشه قانون از ما جلوتر است. وقتی متقاضی حضور در جشنواره شدیم گفتند اگر شورای انتخاب فیلم را بپذیرد امکان حضور در بخش اصلی جشنواره را خواهید داشت. همان زمان هم علم داشتیم که پیش‌تر هم فیلم‌هایی بوده‌اند که بعد از حضور در یک جشنواره بین‌المللی، در جشنواره فجر هم پذیرفته شده‌اند. بالاخره همیشه استثناهایی در قوانین و سیاست‌های جشنواره‌ها وجود دارد و بر اساس شورای سیاستگذاری جشنواره تصمیم بر این شد که اگر این فیلم مورد قبول هیأت انتخاب باشد در جشنواره حضور پیدا کند به‌خصوص که فیلم ما تا پیش از جشنواره فیلم فجر هیچ نمایش آسیایی نداشته است.

کارگردان «چرا گریه نمی‌کنی؟» هیچ مشکلی با حضور فیلم در جشنواره ندارد

این تهیه‌کننده سینما درباره موضع کارگردان «چرا گریه نمی‌کنی؟» درباره حضور این فیلم در جشنواره هم گفت: کارگردان فیلم از سوی برخی از دوستان تحت فشار بود به همین دلیل پیش از این در مصاحبه اعلام کرد که فیلم ما به دلیل حضور در یک جشنواره خارجی امکان قانونی برای حضور در جشنواره فجر را ندارد. تنها موضع‌گیری آقای معتمدی تا امروز همین بوده است و برخی مواضع که به او نسبت داده می‌شود، نقل‌قول‌هایی کذب است.

وی تأکید کرد: تا امروز آقای معتمدی هیچ مشکلی با حضور فیلم در جشنواره نداشته و حتی تقاضای کارت ورود به جشنواره هم داشته است. نسخه نهایی فیلم را هم خودش به ما رساند که تحویل جشنواره دهیم. در کلیه مراحل هم او در جریان ارسال فیلم به جشنواره فجر بود. البته آقای معتمدی پیش‌تر به من هشدار داده بود که این اتفاق‌ها رخ می‌دهد اما من تصمیم خودم را برای حضور در جشنواره گرفته بودم و آمادگی فشارهای سخت‌تر از این را هم دارم.

تهیه‌کننده «چرا گریه نمی‌کنی؟» درباره احتمال عدم حضور عوامل این فیلم در نشست رسانه‌ای آن در جشنواره هم گفت: روز اول به تنهایی برای حضور فیلم در جشنواره اقدام کردم و برای نشست هم به تنهایی اقدام می‌کنم. اگر دوستان علاقه به همراهی داشتند قدمشان روی چشم، اگر هم همراهی نکردند، همان‌طور که روز اول به تنهایی فرم حضور در جشنواره را پر کردم، قطعاً به تنهایی در نشست رسانه‌ای فیلم حضور پیدا خواهم کرد و همه سوالات دوستان را پاسخ خواهم داد. هیچ نگرانی‌ای بابت این مسائل ندارم.

پس از راه‌یابی فیلم سینمایی «چرا گریه نمی‌کنی؟» به کارگردانی علیرضا معتمدی، گروهی از بازیگران این فیلم شامل مانی حقیقی، هانیه توسلی، فرشته حسینی، امیرحسین فتحی، باران کوثری، علی مصفا و نهال دشتی با انتشار متنی در فضای مجازی مخالفت خود با حضور فیلم در جشنواره فیلم فجر را اعلام و به نوعی این رویداد را تحریم کردند.

خبرگزاری مهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کد خبر 5695481

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • RO ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   61 65
   بازیگران چند سال است با تشکیلات فاشیستی فمینیستی و تولید فیلم های سیاه از کشور و اسلام جوایز گرفته و همسو با براندازان و سلطنت طلبان و گدایی تحریم دست کثیف خود را بر گردن طبقه متوسط و مستضعف می فشارند لعنت بر شما
  • سالار IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   39 31
   باسلام خدمت آقای رضا محقق نابازیگرانی که از ذره ای از دستمزد خود نمیگذرن دلسوز مردم گرسنه شدن. ریاکاری این بازیگران پست فطرت قلب منو به درد میاره. وقتی برای فرار از مالیات دستمزد خودشو با بیت کوین طلب میکنه به فکر مردم نیست. حالا که جیبش پره و شهرتی داره از تحریم جشنواره فجر حرف میزنه.
  • زهرا IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   42 36
   اینها فقط نام بازیگر را به واسطه پارتی و پول و رابطه... یدک میکشن 😔😔اگر راست میگن کل دستمزدهایی که گرفتن رو به یه موسسه خیریه واریز کنن و فیش رو کنار اون تحریم مسخره بزارن
   • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
    0 0
    چرا همین از تهیه کننده نمیخوایی
  • ناشناس FR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   37 22
   چه قدر منطقی صحبت کردین دم شما گرم جوون مرد واقعا اکثر مردم فهم دارن کار این بازیگرا رو می‌فهمن کی میخوان به خودشون بیان
  • ناشناس IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   31 27
   حرف های شما آقای تهیه کننده حقیقت است واز شما تشکر میکنیم اینها هیچ کدام هنرمند مردمی نیستند فقط فقط به منفعت خودشان فکر می کند
  • الی IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   36 26
   مصاحبه ی کوبنده ای بود لذت بردم دمت گرم. بازیگر جماعت هم اگه میخوان با مردم ابراز همدردی کنن الان بهترین موقع هستش. زلزله زده های خوی تو سرمای شدید و برف موندن تو کوچه و خیابون. ندیدم یکیتون استوری همدردی بزارید. برداشتن حجاب از سر و بدن دردی از مردم دوا نمیکنه.
  • بهار IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   8 4
   این افرادی که ازشون اسم بردید کجاشون انسان هستند که اگر بودن اینجوری رفتار نمیکردن و لیاقت حضور در جشنواره هم بماند که دارن یا نه اصلا بهتر که اینا حضوری تو عرصه‌های اجتماعی این مملکت نداشته باشن و همون بهتر برن اونور آب تا ببینیم که درآمدی دارن یا باید از طرق مختلفی که شرمم میاد اسم ببرم درآمدزایی
  • ادامه نظر بهار IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   8 6
   کنن، اینا لیاقتشون همون رفتن به بهشتی هستش که دوست دارن درضمن کشوری که بنیانش و دینش اسلامی هست جایی برای اینجور افراد در دل خودش نداره
  • مهرداد IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   33 25
   ایول تا حالا اینجور رسوایی بازیگر نما های سینما ایران ندیده بودم.اون پول حرومشون باشه
  • حسین IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   23 31
   بیچاره مردم!!!! شدن نردبان سلبریتی ها ای بیچاره مردم، ای بدبخت مردم، ای ستمدیده از سلبریتی ها،مردم
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   16 38
   بازی گران پول پرست الان فقط نگران ویزا و گرین کارتشون هستند مردم کجا بوده برادر اینا برای پول و ویزا حاضرن همه چیز رو قربانی کنن و بعد منتش رو روی سر مردم میزان سلبریتی های پول پرست و بی وطن ما از شما بیزاریم
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   14 23
   با مشخص شدن چهره های ریاکار بهترین راه اینه که کارگردانها و تهیه کننده های متعهد دیکه به این افراد ریاکار اعتماد نکنند اون وقت ریاکاران چهره واقعی خودشون رو نشون داده و به جایی می رن که ویزا و اقامتش رو دارن شاید اینجوری شرشون از سر جوونهای مملکت کم بشه
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   10 5
   ممنون از اقای محققی ،شما یک ایرانی وارسته ووطن دوست هستید ،بهتون افتخار میکنیم ،وقطعا اسامی این بی هنران پول پرست که فقط ادعای وطن پرستی میکنند رو به خاطر میسپاریم ،ننگ بر این بازیگران بی خرو
  • طوبی IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   8 6
   آقای محقق! دم شما گرم. اینا هنرمند نیستن فقط بازیگرن وبس،فرق هست بین این دو،بازیگر اسمش روشه بازی میکنه وپول میگیره،تو فیلم شما بازی کرده وپول گرفته وحالا تو فیلم کثیف اسرائیل بازی میکنن وپولش رو هم حتماً گرفتن ولی هنرمند قطعاً یک وطن پرست واقعیه واینجوری پشت پا به نمکدان وطنش نمیزنه.
  • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   9 5
   دمت گرم اقای تهیه کننده 👌 اکثر این سلبریتی ها بنده پول هستند و هر جا که منفعتی برای انها داشته باشد حضور خواهند داشت ، پول می گیرند و دائما مردم را پله ای برای گرفتن ویزا و ... می کنند ، کلمه مردم برای انها فقط یک ابزار است .
  • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۱
   9 4
   دوستان سلبریتی اگر واقعا به فکر مردم هستید می توانستید به جای تحریم جشنواره با استفاده از دستمزدهای میلیاردی خود به کودکان یتیم ، کودکان کار و خانواده های نیازمند کمک کنید . اینکه هزینه ای نکنید و فقط جوگیر بشید و دنباله رو معاندین باشید برای مردم ارزشی ندارد .
  • RO ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   6 2
   نمیان خوب نیان.کسی هم منتظر این دوبلیتریا نیست.
  • طیبه IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
   8 3
   احسنت به این تهیه کننده محترم . کاش می فهمیدیم که این سلبریتیها فقط به منافع خودشون فکر میکنند و بس. البته استثناهایی مثل مهران رجبی و .... هم وجود داره.
  • محمدرضا IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
   2 1
   خاک عالم ب سر بازیگرانی که در جنگ حق وباطل خودشون را عرب بن سلمان اینترنشنال همراه کردند شما که به جز پل ساختن برای مهاجرت و توف انداختن با مردم چیزی دیگری نمیپندارید خودخواه و خود بزگ بین و تحقیر کننده ملت خود در رفاه و فساد خود را متجدد می بینید و دیگران را بی ارزش کارگردان بدبخت جو عرب بن سلمان
  • الناز IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
   2 0
   کاش به حقوق نجومی بازیگران رسیدگی میشد شکمشون سیره پولو گرفتن فیلمو که باید کنار تولیدشون حاصل کارشون باشن نیستن از سیری جفتک میندازن همه جوانهارو اینا با طرز فکر لباس روابط خارج عرفشون به کثافت کشیدن.خسته هم نمیشن از این همه حمایت دروغ،خب یکبار علیه آمریکا که تحریم کرده پست بزارید
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
   0 0
   از شبکه های صدا و سیما گرفته تا بقیه خبرگزاریها تک تک به موضوع این شخص حسابی پرداختن بعد ادعا میکنه از رانت استفاده نمیکنه اگه این رانت نیست پس چیه مگه فقط شما با این موضوع مواجه شدی چرا بقیه هیچ حمایتی نشدن