تکرار تراژدی تعرفه های پزشکی/ صف آرایی بیمه ها در مقابل پزشکان

تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۴۰۲ هنوز اعلام نشده و این در حالی است که تعرفه ها می بایست قبل پایان هر سال، به تصویب هیئت وزیران برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع تعیین تعرفه‌های پزشکی، یکی از چالش‌های حوزه سلامت در پایان هر سال است که باعث بلاتکلیفی مردم و پزشکان مطب دار می‌شود. در این بین، معدود پزشکانی هستند که بدون اینکه منتظر ابلاغ تعرفه‌های جدید بمانند، نرخ ویزیت را بالا می‌برند. این در حالی است که قریب به اتفاق جامعه پزشکی، با همان تعرفه‌های قبلی، بیماران را ویزیت می‌کنند.

افزایش هزینه‌های زندگی که مشمول آحاد جامعه از جمله جامعه پزشکی می‌شود، بعد از آغاز سال نو؛ اتوماتیک وار اتفاق می‌افتد ولی جامعه پزشکی در بخش خصوصی اجازه ندارد تا زمان ابلاغ تعرفه‌های جدید، دستمزد خود را افزایش دهد.

محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در توضیح روند تعیین تعرفه پزشکی سال ۱۴۰۲، گفت: در خصوص تعرفه جدید خدمات تشخیصی و درمانی آنچه سازمان برنامه و بودجه جهت ارائه به هیأت دولت آماده نموده، ۲۵ درصد افزایش در بخش دولتی و ۳۰ درصد در بخش خصوصی است.

وی افزود: سازمان نظام پزشکی در حال پیگیری شبانه روزی از طریق دولت، مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و سایر ابزارهای ارتباطی جهت تغییر در این درصدها است.

همچنین، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نامه‌ای به رئیس جمهور، نوشت: شورای عالی بیمه سلامت در آبان ۱۴۰۱ طبق روال قانونی میزان افزایش تعرفه خدمات سلامت را تعیین و به سازمان برنامه و بودجه که خود عضو شورا است، اعلام کرد تا آن سازمان موضوع را برای تصویب نهایی به هیأت وزیران ارسال نماید.

معاونت ذی‌ربط در سازمان برنامه و بودجه بر خلاف قانون و برخلاف تأکیدات حضرتعالی در مکاتبات قبلی این سازمان، علاوه بر تغییر عدد مصوب شورای‌عالی بیمه سلامت، با تأخیر در ارسال آن به هیأت دولت، امکان تعیین تکلیف آن را به دو جلسه آخر هیأت دولت در سال جاری موکول کرده است.

لذا استدعا دارم به قید فوریت دستور فرمائید ضمن رعایت مصوبه شورای عالی بیمه سلامت، قبل از پایان سال، تصویب آن در دستور کار هیأت وزیران قرار گیرد.

در همین حال، منصور جعفری نمین رئیس شورای عالی نظام پزشکی، با گلایه از تأخیر چند ماهه هیئت دولت در تصویب و ابلاغ تعرفه‌های سال ۱۴۰۲، گفت: مطابق قانون، تصویب تعرفه باید قبل از پایان سال صورت گیرد. در حالی که چهار ماه از آخرین مصوبه شورای عالی بیمه می‌گذرد و هنوز تکلیف تعرفه‌های سال ۱۴۰۲ مشخص نگردیده است. در چنینی شرایطی وجود یا عدم وجود شورای عالی بیمه سلامت و جلسات آن معنی ندارد و اقدام جنابعالی در اعتراض به حق به این رفتار مورد حمایت شورای عالی نظام پزشکی کشور است.

ترکیب شورای عالی بیمه سلامت، متشکل از نمایندگان بیمه‌ها، وزیر بهداشت، نماینده دولت و نماینده جامعه پزشکی است.

همین ترکیب نامتوازن شورای عالی بیمه سلامت، باعث شد تا رئیس کل سازمان نظام پزشکی، سال گذشته در نامه‌ای به رئیس جمهور، خواستار اصلاح ترکیب این شورا شد. اما، هنوز تغییری در ترکیب شورا ایجاد نشده است.

سازمان نظام پزشکی در شورای عالی بیمه سلامت، فقط یک رأی دارد و همواره آرای بیمه‌ها در مقایسه با تک رأی سازمان نظام پزشکی، به گونه‌ای پیش می‌رود که تعرفه‌ها بر اساس میل و خواسته بیمه‌ها به هیئت دولت پیشنهاد شود. در این بین، وزیر بهداشت نیز سمت دولت می‌ایستد؛ در حالی که می‌بایست نیم نگاهی هم به خواسته جامعه پزشکی داشته باشد.

روزهای پایانی هر سال، شاهد تکرار تراژدی تعرفه پزشکی هستیم و همین موضوع نشان می‌دهد جدال بیمه‌ها با پزشکان، همچنان ادامه دارد.

کد خبر 5734713

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • ویدا IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   3 3
   بنظر حقیر حضور نماینده نظام پزشکی در جلسات تعیین تعرفه هیچ منطقی ندارد وقتی خودشان تعرفه گذاری میکنندکه نتیجه آن را مردم بعداز سالها بتدریج دیده وخواهنددید بهتراست پزشکان در این جلسات حضورنیابند و نتیجه اش را هم تایید نکنند تا خودشان پاسخگوی خالی ماندن بسیاری از مراکز درمانی و مهاجرت متخصصین باشند.
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   2 2
   پس مهندسی چی مهاجرت گسترده مهندسین چند سال کشور فاقد نیرو مهندسی خواهد با روند کنونی
  • پرستار IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   3 1
   خوب چه انتظاری دارید؟ اگه نظام پزشکی حق رای بیشتری بدست بیاره اونوقت ۱۲ ماه سال ۱۲ بار تعرفه هارو افزایش میده بعد برای یه سرماخوردگی دکتر رفتن میشه زندگی لاکچری!!
  • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۶
   1 2
   ویزیت بیمار در مراکز روستایی 6000 تومان وتزریق امپول 250 تا تک تومانی است درحالی که خدارو شکر وضع روستاییان از شهریها بهتر است اینطوریست که وزارت نمیتونه حقوق بده.
  • ایوب جهانبخشی IR ۰۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   1 0
   سلام واحترام تشکر برای درج و تحلیل صحیح خبر
  • ایوب نظری IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   6 1
   همه اصناف حق قیمت گذاری دارند غیر صنف پزشک.تعرفه پزشک از طریق شورای به اصطلاح عالی بیمه تعیین و بعد به سازمان برنامه و بودجه و...بعد هئیت دولت و بعد ابلاغ و....اما بقیه صنف ها این گونه نیستن. اگر پزشک از نظر مالی تو تنگنا باشد چطور فرزندان این جامعه رو میتوان تشویق به تحصیل کرد.
  • ایوب نظری IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   4 1
   مردم باید از دولت و بیمه ها بخواهند که هزینه درمان رو بصورت واقعی بپردازن نه این که پزشک رو از طلب کردن حق خود سر زنش کنن